Echo roku mijającego
18 grudnia 2009
Koniec roku, początek wyroku - mawiano w szemranych okolicach dawnego Targówka wśród ferajny. Rok nie wyrok - ale jak minął ten rok? Przeglądamy nasze archiwa.
Styczeń
Miejsc parkingowych w dzielnicy mało, a jeśli nawet są, to korzystać z nich nie można. Przykład? Parking przy urzędzie dzielnicy. Ogrodzony szlabanem po godzi-nach pracy urzędu jest niedostępny dla mieszkańców. Z jednej strony trudno się dziwić - z drugiej zamykanie się przed wyborcami władzy nie przystoi...Zarząd Transportu Miejskiego planuje wydłużenie buspasa na Radzymińskiej od istniejącego odcinka plac Wileński - Szwedzka aż po Łodygową. Tak było w styczniu - jest połowa grudnia, a o buspasie cicho sza...
Luty
Dzielnica obiecywała lodowisko na Targówku. Skończyły się ferie, połowa zimy za nami, a lodowiska nie ma. I nie było długo. Kompromitacja na całej linii...Szkoła Podstawowa nr 42 na Balkonowej doczekała się remontu. Prócz stan-dardowych modernizacji - wymiany okien, podłóg i instalacji - w szkole zamonto-wano wideodomofony, umożliwiające podgląd osób odbierających dzieci ze szkoły. Remont kosztował 16 milionów złotych. Za taką kwotę można zbudować pół nowej szkoły.
Ponad trzysta rodzin osiedla Elsnerów przy Lewinowskiej i Topazowej nie ma normalnego dojazdu do swoich mieszkań. Remont ulicy przewidziany jest na przy-szły rok. Tymczasem asfalt od strony Łodygowej zrobiono w zeszłym roku. Koordy-nacja leży.
Marzec
W połowie miesiąca ruszył remont Trasy W-Z. Komunikacyjny horror, ale głównie dla kierowców samochodów prywatnych. Komunikacja zbiorowa miała się całkiem nieźle, choć i tutaj nie obyło się bez narzekań na zastępcze autobusy. Prace zakoń-czyły się we wrześniu.Skarbówka na Dąbrowszczaków nie ma windy ani żadnych innych udogodnień dla starszych i niepełnosprawnych. Osoby na wózkach są obsługiwane na parterze przez urzedników, którzy schodzą "z wysokości" - tak twierdzi urząd zasłaniając się brakiem pieniędzy na modernizację. Urząd skarbowy bez pieniędzy? Piekło zamar-za... Pojawił się pomysł, aby nieruchomość na Dąbrowszczaków sprzedać, a urząd skarbowy Targówek przenieść na... Targówek. Zarówno władze samorządowe, jak i Izba Skarbowa nie przejawiają szczególnego entuzjazmu. Niech podatnicy dalej jeżdżą do innej dzielnicy i załatwiają sprawy w budynku nie spełniającym żadnych norm.
Lodowisko jednak otwarto. 18 lutego, choć napisaliśmy o tym dopiero w marcu. Czemu dopiero w połowie lutego? - Mieliśmy spore problemy podczas procedury przetargowej - twierdził dyrektor WOSiR.
Kwiecień
Znowu parkingi. Mieszkańcy postulują ich budowę wzdłuż ulic Kondratowicza, Win-centego, Chodeckiej, Rembielińskiej czy Trockiej. Zamiast połaci zagrodzonej płot-kami trawy mogłyby powstać tu zatoczki parkingowe. Zarząd Dróg Miejskich prosi o wnioski na piśmie, dzielnica się do tego jakoś nie kwapi.Po "wojnie żłobkowej" z posady wylatuje dyrektorka ZOZu nadzorującego żłob-ki, Jolanta Lentowicz. Pani dyrektor stała się ofiarą braku miejsc w placówkach, choć oficjalnie zarzucono jej złe przeprowadzenie zapisów do miejskich żłobków. A tymczasem głównymi winnymi są burmistrz i jego zwierzchnicy.
Od początku kwietnia na Targówku kursuje najszybsza linia autobusowa w Warszawie. Autobusy 212 wyruszają z pętli Targówek i jadą ulicami: Trocką, Pratu-lińską, Handlową, Kołową, Św. Wincentego do ronda Żaba. Z powrotem trasa prze-biega ulicami: Św. Wincentego, Kołową, Ossowskiego, Barkocińską, Myszkowską, Handlową, Pratulińską, Trocką do pętli Targówek. Trasa liczy 2,5 km, kurs trwa 9 minut.
Maj
Kominki wentylacyjne komór ciepłowniczych u zbiegu ulic Bazyliańskiej i Kondrato-wicza, o których pisaliśmy, że służą niektórym przechodniom za kosze na śmieci, zostały - dzięki interwencji "Echa" - zabezpieczone przed wandalami. Ich zapchanie groziło gromadzeniem się metanu, niedrożne wywietrzniki mogły doprowadzić do eksplozji.Wojewódzki Szpital Bródnowski otrzymał pieniądze z samorządu województwa mazowieckiego przeznaczone na dokończenie modernizacji bloku operacyjnego oraz na zakup najpotrzebniejszego wyposażenia. Szpital pozyskał również fundusze ze środków Unii Europejskiej na zakup aparatury medycznej, angiografu oraz adaptację pomieszczeń. A pacjenci narzekają na fatalne jedzenie.
Park Bródnowski tętni życiem. Co ciekawe, to jeden z nielicznych obiektów w Warszawie, gdzie można bezproblemowo rozłożyć kocyk na trawie, bez stresu, że dostanie się za to mandat. Warszawa w dziwny sposób dba o publiczne trawniki - wchodzić na nie nie wolno, choć w całej Europie takich obostrzeń nie ma. Park na Bródnie spod dyktatu urzędników stołecznych się wyrwał. Szkoda tylko, że wyrwa-no też ławeczki i kosze, jednak jak zapewniała dzielnica, wrócą one na miejsce po wybudowaniu boiska.
Czerwiec
Osiedle Tivoli na Malborskiej było areną buntu mieszkańców przeciwko dewelopero-wi. Mieszkańcy czują się oszukani: budowniczy osiedla obiecywali duży plac zabaw, a okazało się, że plac ma być zdemontowany, ogrodzenie przesunięte, a pod okna-mi mają mieć deptak.Dzielnica Targówek zastanawia się nad kupnem specjalnej kabiny dla palących urzędników. Ma ona stanąć w ratuszu, a specjalne pomieszczenie będzie pochłania-ło dym tytoniowy. Koszt? Raptem 55 tys. zł. - Może powinniśmy kupić jeszcze spec-jalne fotele do masażu, żeby urzędnicy byli bardziej wyluzowani i spokojni? - iro-nizują petenci. Kabinę kupiono.
Lipiec
Na tyłach pawilonów handlowych przy Bazyliańskiej 7 regularnie powstaje wielkie śmietnisko. Straż miejska o tym wie, ZDM, zarządzający tym terenem, też - a oprócz doraźnych interwencji nikt się dzikim śmietniskiem nie interesuje. Zdaniem mieszkańców problem ze śmieciami nie zniknie, dopóki nie zostanie wynajęty pusty lokal.Cięcia w miejskim budżecie sięgają dzielnic. Targówek planuje oszczędzić na budowie budynku komunalnego. Przesunie się też budowa przedszkola na Drew-nowskiego.
Sierpień
ZTM zapowiada wprowadzenie metrobusów - na początek pilotem programu będzie linia 190 kursująca z CH Marki na Wolę. Codziennie, co pięć minut. Mieszkańcy przy okazji chcieliby powrotu linii 410 - łączącej Targówek z metrem.Wrzesień
27 sierpnia rozpoczął się uciążliwy dla mieszkańców remont ulicy Malborskiej - pi-szemy w pierwszym wrześniowym numerze. - Planujemy wykonać remont nawierz-chni z podbudową oraz wymienić krawężniki. Wyremontujemy również przejazd mostkiem nad kanałkiem i dokonamy izolacji drogi, by nie miała szans się zapaść - informuje rzecznik dzielnicy Rafał Lasota.Z miejskiego planu inwestycyjnego spadły ulice Wincentego i Łodygowa. Cięcia budżetowe oznaczają też odwleczenie w czasie budowy obwodnicy Pragi. Posze-rzenia więc nie będzie. Póki co...
17 września rozpoczęto prace modernizacyjne Trasy Toruńskiej. W planach jest 13 km ekranów akustycznych, a na wysokości bloków na Bródnie 2,5 km szklanych półtuneli. Koniec prac w kwietniu 2012.
Październik
Szpital na Bródnie ma być w przyszłym roku restrukturyzowany i przekształcony w spółkę prawa handlowego. Ma być lepszy, sprawniejszy i efektywniejszy. - Pacjenci nie odczują żadnych zmian, bo taka jest wola urzędu marszałkowskiego, właściciela - z naciskiem powtarza Agnieszka Jeziorska, rzeczniczka Szpitala Bródnowskiego. - Nie mamy zamiaru czegokolwiek likwidować, żadnej poradni przyszpitalnej, czego pacjenci najbardziej się obawiają. Będzie tak jak dawniej, bo przecież po zakoń-czeniu leczenia szpitalnego chorzy potrzebują konsultacji w poradniach. Poradnie będą miały podpisane kontrakty z NFZ.Pływalnia "Polonez" na Łabiszyńskiej w pięć lat po oddaniu do użytku nadaje się do generalnego remontu. Fatalna wentylacja, skomplikowana konstrukcja da-chu, źle zabezpieczone drewniane belki - to główne zarzuty pod adresem nowej ruiny. Remont może kosztować nawet jedną trzecią kosztów budowy.
Listopad
Odnowiony park Bródnowski jest chlubą dzielnicy, niestety jednocześnie w oczy kłuje zdewastowany park Wiecha. Jest on zaniedbany, zaśmiecony, a przede wszystkim potwornie zdewastowany, zniszczony technicznie. Fontanny, pergole, kwietniki potłuczone i zamalowane bohomazami, ławki i kosze na śmieci rozkra-dzione. Dzielnica twierdzi, że sąsiedzi parku nie są bez winy, bo nie reagują na akty wandalizmu. Straż miejska interweniuje, gdy ma wezwania - twierdzą straż-nicy.Nad ulicą Strażacką ciąży fatum - wszystko wskazuje na to, że znowu przesu-nie się jej otwarcie. A miała być wygodnym skrótem z Targówka do Rembertowa. Problem jednak z instalacją gazową, która groziła eksplozją. Wcześniej nikt się nią nie interesował, dopiero w połowie listopada stołeczne biuro architektury wydało decyzję o pozwoleniu na przebudowę gazociągu pod Strażacką. Tym samym, po naprawach sieci gazowej będą mogły ruszyć dalsze prace typowo drogowe, a sa-mochody jeszcze w tym roku będą mogły korzystać ze Strażackiej.
Szkoła Podstawowa nr 277 przy Suwalskiej właśnie rozpoczyna remont swojej stołówki. Czemu nie w wakacje? - Decyzja o remoncie zapadła w wakacje, kiedy okazało się, że do szkoły dochodzi pięć grup zerówkowych. Dzielnica przekazała nam pieniądze i uruchomiliśmy odpowiednie procedury - mówiła dyrektor szkoły Maria Głowacka.
Mieszkańcy skarżą się na brak świateł na Kondratowicza na wysokości Szpitala Bródnowskiego. Ulica jest zarządzana przez ZDM, który świateł tam nie ustawi, bo nie ma pieniędzy. Mieszkańcom pozostaje udać się do najbliższego przejścia z sy-gnalizacją, czyli skrzyżowania ulic Kondratowicza z Chodecką, albo lawirować mię-dzy autami.
Grudzień
Sezon grypowy zdominował poprzednie "Echo". Tłok w przychodniach jest, ale pa-niki nie ma. I dobrze. Obyśmy tylko zdrowi byli! Pisaliśmy także o gratach wysta-wianych na korytarze. W razie pożaru mogą one nas kosztować życie!(wt)
Deptak zamiast placu zabaw? W osiedlu Tivoli zawrzało.
Regularnie donosiliśmy o problemach z parkowaniem w dzielnicy
Wincentego wypadła z planów inwestycyjnych miasta