Najpiękniejsza willa Warszawy? Zagrała w kilku filmach
23 grudnia 2020
Drewniany dom w Aninie przetrwał dwie wojny światowe i komunizm, zachowując niemal całkowicie oryginalny wygląd.
Stojąca przy Trawiastej Kazimierzówka powstała między rokiem 1910 a 1914 dla Edwarda Kleina, ale dzisiejsza nazwa pochodzi od drugiego właściciela, Kazimierza Sławińskiego. Podczas wojny polsko-bolszewickiej w budynku mieściło się dowództwo 1 Pułku Szwoleżerów rotmistrza Gustawa Orlicz-Dreszera, pamiątką po czym są widoczne do dziś ślady pocisków. W latach 20. i 30. Kazimierzówka pełniła funkcje letniskowe.
Świdermajer w Warszawie
- Jest to ciekawy przykład połączenia stylistyki nadświdrzańskich willi o szalowanych elewacjach z zaakcentowanymi elementami konstrukcji, z architekturą zakopiańską - pisze mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki, który właśnie wpisał willę do rejestru. - O ile jednak zewnętrzna forma czerpie z architektury ludowej, o tyle wnętrza budynku urządzono zgodnie z popularną jeszcze wówczas estetyką secesyjną.
Kazimierzówka była jednym z pierwszych domów letniskowych wzniesionych w Aninie. Jak pisze prof. Lewicki, gabaryty, konstrukcja i architektura budynku odzwierciedlają uzdrowiskowy charakter osiedla.
Gdzie kręcono film Wajdy?
- Ze względu na oryginalność substancji zabytkowej oraz widoczne walory artystyczne i estetyczne budynek stał się scenografią licznych produkcji filmowych, m.in. w serialu "Białe tango" (1982), w filmach "Kronika Wypadków Miłosnych" Andrzeja Wajdy (1986) czy "Tulipany" Jacka Borcucha (2005) - czytamy na stronie konserwatora zabytków.
Co ciekawe - co zdarza się niezwykle rzadko - Kazimierzówka została wpisana do rejestru na wniosek samego właściciela. Umożliwi to w przyszłości korzystanie z dotacji, ale także nałoży szereg obowiązków.
(dg)