Weekendami wieje nudą
20 kwietnia 2010
Bemowo stara się udowodnić, że jest dzielnicą przyjazną rodzicom i ich pociechom. Burmistrz ochoczo donosi na temat rozbudowy bemowskich przedszkoli, planowanych inwestycjach w place zabaw czy modernizacji boisk.
ArtBem nie staje na wysokości zadania
Bemowskie Centrum Kultury "ArtBem" przy ul. Górczewskiej 201 ma w ofercie bo-gaty program rozmaitych zajęć dla dzieci - teatralne, taneczne, muzyczne, plas-tyczne i inne - ale tylko od poniedziałku do piątku. Na terenie placówki działa też Bemowska Akademia Malucha oraz Bemowski Klub Mam - również w ciągu tygod-nia. Co ArtBem oferuje dzieciom w weekendy, kiedy maluchy mogłyby ciekawie spędzić czas z rodzicami? - Przez cały rok w niedziele organizujemy bezpłatne po-ranki filmowe na kartę wstępu bądź płatne (7 zł) poranki teatralne - mówi Ewa Mię-kus z Bemowskiego Centrum Kultury. - W soboty dla najmłodszych mamy stałe za-jęcia z cyklu "Lepienie z gliny dla rodziny". Zgłasza się na nie bardzo dużo chęt-nych. W chwili obecnej miejsc już nie ma - dodaje. To wszystko. Spektakle teatral-ne odbywają się raz w miesiącu - bilety rozchodzą się błyskawicznie. Przed teatrzy-kiem w zasadzie nie ma szans na wejściówkę. Poranki kinowe także odbywają się raz w miesiącu, przyznajmy jednak, że wyświetlanie bajek niewiele ma wspólnego z prawdziwą kulturą dla maluchów. Filmy są oglądane nagminnie prawie w każdym domu i zwykle w nadmiarze.- W ubiegłym roku, ze względu na duże zainteresowanie, próbowaliśmy organi-zować dwa teatrzyki, jeden po drugim - mówi Małgorzata Sachryń z ArtBemu. - Okazało się, że o ile na jednorazowym spektaklu mieliśmy komplet, to przy organi-zacji dwóch przedstawień jednego dnia był problem z frekwencją - sprzedaliśmy tylko kilkadziesiąt biletów - tłumaczy. Czy kilkadziesiąt osób to mało? Te dzieci spędzą niedzielę przed telewizorem.
Urząd wsparty kościołem
W weekendy bemowski urząd organizuje spotkania muzyczne. - To program co-miesięcznych spotkań w salach przyparafialnych dwóch bemowskich kościołów (jednorazowo dla ok. 250 dzieci) oraz comiesięczne warsztaty etnograficzne i arty-styczne dla ok. 50 dzieci) - informuje Krzysztof Zygrzak, rzecznik bemowskiego ratusza. - W maju i we wrześniu planujemy spektakle teatralne dla dzieci, które od-będą się w amfiteatrze i przeznaczone są dla ok. 900 osób. Planujemy również organizację comiesięcznych festynów na placu Kasztelańskim latem - dodaje. Tak-że latem władze będą organizować cotygodniowe festyny dla dzieci na placu zabaw przy Forcie Bema.Można też w spółdzielniach
Z weekendową ofertą dla dzieci wychodzi Ośrodek Kultury i Edukacji Bemowo Spół-dzielni Mieszkaniowej "Wola" na ul. Powstańców Śląskich 108a wraz z filią znajdu-jącą się przy ul. Bolkowskiej 2c. - W soboty dwa razy w miesiącu organizujemy cykliczne poranki teatralne, które na przemian odbywają się na terenie OKiE SM "Wola" przy ul. Powstańców Śląskich, raz na terenie filii ośrodka przy ul. Bolkow-skiej - mówi Małgorzata Jarząb, kierownik OKiE SM "Wola". - Ponadto, zazwyczaj w drugą sobotę miesiąca, organizujemy turnieje szachowe dla dzieci - dodaje.Frekwencja w spółdzielczych salach potwierdza potrzebę tego rodzaju rozrywki.
- Zainteresowanie porankami teatralnymi jest bardzo duże. Sala na Powstań-ców Śląskich może pomieścić od 70 do 90 osób, natomiast placówka na Bolkow-skiej tylko 40. Jeśli jest za dużo chętnych, wówczas dostawiamy krzesła bądź pro-simy rodziców, aby zaczekali na pociechy w kawiarence. Wstęp na weekendowe poranki jest oczywiście bezpłatny - mówi Małgorzata Jarząb.
Klub "Yogi" Spółdzielni Mieszkaniowej "Rozłogi" przy ul. Lazurowej 14 organizu-je głównie stałe zajęcia dla dzieci. - Na co dzień prowadzimy stałe zajęcia dla dzieci i maluchów. Jeśli zaś chodzi o weekendy, to zdarzają się nam jedynie sporadycznie imprezy typu: powitanie wiosny czy spotkanie z bajką - tłumaczy Danuta Żakow-ska, kierowniczka osiedlowego Klubu "Yogi". Nie lepiej sytuacja wygląda w Klubie "Nowy" Spółdzielni Mieszkaniowej "Górczewska" przy ul. Kazimierza Wyki 11a.
Biblioteka ciasna i zamknięta
Bemowskie biblioteki weekendami są zamknięte, mocno ograniczając w ten sposób liczbę osób, które mogłyby swobodnie skorzystać z ich oferty. Zajęcia czy teatrzyki dla dzieci pojawiają się w bibliotekach tylko w dni powszednie. Wyjątek stanowią organizowane raz w miesiącu o godz. 16.00 sobotnie teatrzyki w Czytelni Naukowej nr VIII przy ul. Konarskiego 6. Maria Czajkowska, dyrektorka placówki, tłumaczy to brakiem personelu. - Żadnych typowo weekendowych zajęć czy imprez nie pro-wadzimy na stałe, gdyż po pierwsze, nie ma kto tego robić, a po drugie, stawki za pracę w sobotę i w niedzielę liczy się podwójnie, a nas na to nie stać - tłumaczy Maria Czajkowska. - Nie mamy także warunków lokalowych na prowadzenie więk-szych imprez dla dzieci w dni powszednie, nie mówiąc już o weekendowych. Z tego powodu nie możemy także powiększać naszych księgozbiorów, na które już teraz brak miejsca - dodaje.Czy przedstawiona oferta dla dzieci jest satysfakcjonująca? Czekamy na opinie rodziców pod numerem 22 392-08-30.
Anna Przerwa
Urząd co miesiąc organizuje warsztaty dla ok. 50 osób |
ArtBem chce mieć komplet widzów na swoich teatrzykach |