REKLAMA

REKLAMA

Wawer

samorząd

 

Wawerscy urzędnicy wydawali bezprawne decyzje budowlane? Trwa śledztwo prokuratury

  13 lutego 2021

Wawerscy urzędnicy wydawali bezprawne decyzje budowlane? Trwa śledztwo prokuratury
Fot. Rafał Czerwonka

Stowarzyszenie "Razem dla Wawra" zwraca uwagę na blisko 30 różnych inwestycji w naszej dzielnicy, które nigdy nie powinny otrzymać pozwolenia na budowę. Skala nieprawidłowości jest olbrzymia i została opisana na 200 stronach ekspertyz i audytów. Śledztwo w tej sprawie wszczęła prokuratura.

REKLAMA

Pierwszą z brzegu inwestycją, która nigdy nie powinna była powstać, jest przedstawione w reportażu TVP3 Warszawa osiedle domów przy ul. Leśniczówki, wciśniętych w otulinę rezerwatu przyrody Zakole Wawerskie. - Z jednej strony mamy domki jednorodzinne a z drugiej opieramy się o granicę Zakola Wawerskiego, czyli bardzo cennego rezerwatu przyrodniczego - zwraca uwagę na antenie radny ze stowarzyszenia "Razem dla Wawra" Piotr Grzegorczyk. Do 120 mieszkań prowadzi jedynie ślepa uliczka, a teren jest na tyle atrakcyjny, że nie wykluczone, że obok powstaną kolejne inwestycje. - Tam dopiero zaczyna się prawdziwa inwazja deweloperów - prognozuje radny Grzegorczyk.

REKLAMA

Czy urzędnicy zatajają dokumenty, które kompromitują wielu z nich?

Jak przekonują członkowie stowarzyszenia "Razem dla Wawra", to nie jedyny bulwersujący przykład budowlanej ekspansji a decyzje urzędników wydziału architektury i budownictwa są niezrozumiałe dla mieszkańców. Kolejnym dowodem na to jest blok przy Widocznej, który został wciśnięty w otoczenie domków jednorodzinnych. Pod lupę została też wzięta m.in. zabudowa przy ul. Bosmańskiej, Pożaryskiego, Poprawnej oraz segmenty przy Bosmańskiej. Co ciekawe, audytem nie był objęty kontrowersyjny budynek salonu Lexusa powstały w pasie drogowym ul. Patriotów, jednak jest to kolejny przykład zabudowy wzbudzającej szereg wątpliwości.

- Wiele nowej zabudowy powstawało w sposób nieprzystający do sąsiedztwa. Zaczęliśmy się temu przyglądać i okazało się, że jest wiele nieprawidłowości - mówi Rafał Czerwonka, radny dzielnicy oraz prezes stowarzyszenia "Razem dla Wawra", które doprowadziło do przeprowadzenia audytu decyzji budowlanych wydanych w latach 2015-2018. Póki co, wnioski z tych ekspertyz nie ujrzały światła dziennego. - Urząd Dzielnicy Wawer tłumaczy, że wnioski z tego audytu, to nie jest informacja publiczna - mówi radny Czerwonka. Czy urzędnicy zatajają dokumenty, które kompromitują wielu z nich?

REKLAMA

Urząd się broni

Urząd się broni i mówi, iż jest transparentny w tej sprawie, a urzędników odpowiedzialnych za błędne decyzje spotkała już kara. - Dwóm osobom niezwłocznie odebrano pełnomocnictwo prezydenta m.st. Warszawy do wydawania decyzji budowlanych. Od wydawania decyzji odsunięty został również kierownik referatu. Część z osób, które wydały błędne decyzje nie pracuje już w urzędzie. Urząd od początku jest transparentny w sprawie ekspertyz, to my zleciliśmy ich przeprowadzenie. Dzięki wiedzy o nieprawidłowościach podejmujemy i dalej będziemy podejmować działania usprawniające pracę. Na podstawie ekspertyz i analiz wykonywane są zgłoszenia do odpowiednich służb. Nie zostaną opublikowane, dopóki nie zakończą się postępowania w poszczególnych sprawach - mówi rzeczniczka wawerskiego ratusza Aleksandra Słowińska.

REKLAMA

"Naruszenia nie mogły wynikać z nawet najbardziej rażącego niedbalstwa"

Reporterom TVP3 Warszawa udało się jednak dotrzeć do dokumentów strzeżonych przez urzędników. "Charakter naruszeń, które z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością nie mogły wynikać z nawet najbardziej rażącego niedbalstwa, lecz były działaniem kierunkowym, zmierzającym do określonego celu - zrealizowanie budynku o możliwie dużej kubaturze z pominięciem, a miejscami wręcz całkowitym zignorowaniem przepisów" - głosi fragment jednej z ekspertyz zacytowany w reportażu. Skala nieprawidłowości jest na tyle duża, że sprawą zajmuje się już Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, która wszczęła śledztwo w związku z przekroczeniem uprawnień urzędników wawerskiego ratusza.

(DB)

 

Komentarze (24)

# Edek

13.02.2021 15:13

Kiedy Wawersy urzędnicy ich rodziny i pociotki zostaną usunieci z dzielnicy Wawer łatwo sprawdzić kto ile lat tam pracuje kto wydawal te decyzje i kto za urzędnicza pesje czyli nie oszukujmy się niska ma domy działki i drogie samochody dlaczego Pan burmistrz nie robi porządku czy tez maczał rece w tym procederze??????ludzie przestańcie głosować na to canon które rządzi Wawrem gdzie jest pani wielowiejska gdzie jest były burmistrz wawra obecnie dyrektor basenu w Aninie te ciepłe posadki powinny się juz dawno skończyć bo inaczej obudzimy się jak na Białołęce syf i koła ROZGONIC TO TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI BRAWO PROKURATURA SZUKAC DOKŁADNIE JESZCZE NIE JEDNO W TYM BAGNIE UJAWNICIE

# kolesie

14.02.2021 08:48

Dalej głosujcie na klikę z PO. Remont dróg wygrywa ciągle ta sama firma a potem trwa to 2 lata. Deweloper w Wawrze robi co chce i stawia kloce 4 piętrowe na każdej wolnej działce. Ręka rękę myje.

# fdf

14.02.2021 09:41

Jesli cos zostalo zbudowane w miejscu gdzie nie powinno, to dla mnie jest OCZYWISTE, ze taki budynek powinien zostac rozebrany. Proste i skuteczne, takze na przyszlosc. Oczekuje tego od dzielnicy WAWER

REKLAMA

# XYZ

14.02.2021 12:51

Potem jeszcze trzeba pilnować wydanych decyzji. Jest 50% udział powierzchni biologicznie czynnej. W planie, w projekcie. Ale nie w rzeczywistości. Przed oddaniem do użytku i sprzedażą.
Jeżeli plan mówi o 2-3 miejscach parkingowych lokalizowanych na działce to nie jest to wskaźnik ot tak sobie tylko maksymalna liczba miejsc parkingowych dla zabudowy jednorodzinnej. Tego trzeba przestrzegać, bo to warunkuje gęstość zabudowy.

# Blebleble

14.02.2021 13:06

Przy ulicy Kożuchowskiej 7 stał przedwojenny dom którego właściciel nie mógł wykonać remontu, nawet nowej elewacji bo były ślady po kulach z okresu ll Wojny Światowej, w związku z tym każda zmiana musiała być poparta przez konserwatora zabytków. Jakoś po latach budynek zburzono, przestał być pamiątką, a w jego miejscu i na przylegającej działce deweloper wybudował budynekwielorodzinny. Cuda?!

# Blebleble

14.02.2021 13:08

Chodzi o ulicę Kozuchowską 9

REKLAMA

# Wawka

14.02.2021 18:33

Tyle lat zarządzania przez POżytecznych inaczej i uwijają się jak mogą. Tu się nic kupy nie trzyma. Patrzę na blok przy Mirtowej i uliczny chaos. Wydali zezwolenie na dzień przed umoczonymi wyborami i jeszcze postawili śmieszny plac zabaw kiedy to 500 metrów jest inny, stary dziś nie uczęszczany stoi pusty. Kawał terenu. Można by pisać o bazarze w Falenicy, tunelach, spowalniaczach na dziurawych ulicach. O powodziach po deszczach, nie odśnieżaniu itp. itd. Tu się nic nie zmieni a śledztwo to nic nie da. Bezczelne tłumaczenia, że ktoś za to beknął. Ja uciekłem do Józefowa. Sami popatrzcie, krok od padołu a jaka różnica.

# Aniani

14.02.2021 19:15

i bardzo dobrze ze budują przynajmniej nie będzie to skansen gdzie mieszka dużo starszych ludzi , którym wszystko przeszkadza. Będzie mieszkać dużo młodych ludzi z dziećmi to i dzielnica będzie się rozwijać a i ceny nieruchomości pójdą w górę to żle????? zobaczcie jak inne dzielnice się rozwijają!!!! mieszkam w Aninie od 60 lat od urodzenia i chcę aby to była nowoczesna dzielnica

# Bartekqwert

14.02.2021 20:01

Od jakiegoś czasu na Wawrze zaczynają powstawać wysokie bloki które zmieniają charakter zabudowy dzielnicy. Niedługo będziemy mieli tu wieżowce...

# Iwa

14.02.2021 20:01

Co w tym urzedzie sie dzieje tez mam problem z pimylkowa decyzja urzednika mija 6 msc i konca sprawy nie widac.

# XYZ

14.02.2021 22:31

@Aninianie,. Przez nadmierne zagęszczanie zabudowy ceny tylko spadną. A on to była najdroższa dzielnica, bo tu by wille na dużych działkach. Teraz na ok 2000 m2 dzielą taką dzialkę na 11 i stawiają 10 segmentów. Zgodnie z planem, bo na Zachód od Kajki nie ma zakazu tworzenia tak malutkich działek. Budynki wielorodzinne przy stacji Anin są OK. Ale reszta powinna być zabudową dla bogatych. Bo 10 segmentów cna 2000 m2 to przesada. Gdzie indziej na 1200 próbowali postawić 8 mieszkań jako zabudowę jednorodzinną. Dwa bliźniaki podzielone na 2 mieszkanka. Góra i dół.

# Sadulczyk

15.02.2021 00:07

A pozwolenie na jakiś pseudo sport w lesie? Disc golf - latające plastiki, tylko patrzeć jak pogotowie zabierze pacjenta z rozwaloną głową. Tam spacerują rodziny z dziećmi, starsze osoby. Mój syn już dostał tym talerzem w rękę i musiałam leczyć ją miesiąc bo mięsień był zbity. Ktoś nie miał wyobraźni wydając to pozwolenie. Ciekawe czy Burmistrz zapłaci, jak komuś zęby tym wybiją. Zrobili sobie tez parking i jeżdżą po tym mostku, ale naprawić to nie ma komu.

# Lunaka

15.02.2021 03:37

W Falenicy też są osiedla bliżniaków postawione ...ulice są tak wąskie że wszyscy się zastanawiają kto dał wogóle na to zgodę...problemy wyją gdy musi przejechać samochód wiekszy, nie chce się myśleć co by było gdyby tak straż pożarna musiała w taką wjechać . Wjazd tylko od ul. Nadwiślańskiej np.Jachowicza istna tragedia ....

# XYZ

15.02.2021 09:22

Jest jeszcze kwestia interpretacji zapisów planu. Jak zapisano zabudowę jednorodzinną: domy wolno stojące, bliźniaki, segmenty, to nie grupy takich budynków. Skoro plan dopuszcza zabudowę wielorodzinną do 6 mieszkań, a deweloper próbuje postawić 2 bliźniaki z 8 mieszkaniami to to jest nadal zabudowa jednorodzinną !? Oczywiście dla urzędu nie jest problemem, że plan dopuszcza do 3 miejsc parkingowych na działkę. Co prowadzi do wniosku, że mogą być 3 segmenty, bliźniak w dawnym rozumieniu tego słowa, dom jednorodzinny. Przy wielorodzinnej dopuszcza więcej miejsc. A Urząd, że ten zapis planu to jeno wskaźnik. Czyli dopuszczenie 8 miejsc parkingowych na działce w zabudowie jednorodzinnej jest dopuszczalne. Gdy plam mówi 3. Może trzeba zapis uszczegółowić. zbytnie zagęszczenie zabudowy spowoduje brak wydolności instalacji wod-kan, elektrycznej, odprowadzania deszczu i ulic - ruch,brak miejsc do parkowania na uliczkach, ciągach pieszjezdnych

# ninkajakonick

15.02.2021 11:13

Ręce opadają. Gołym okiem widać, że zabudowa jest coraz gorsza, coraz bardziej nieprzyjazna czlowiekowi. Dzielnica traci swój charakter. Budują nam slamsy po nosem. Widać też powiązania między deweloperami i władza. Kto tu budował dom lub choćby kupował i odrobinę myśli, zauważy te powiązania. Szarakowi brak dowodów. Ale ludzie widzą i mają dość!!! Liczę na społeczników, prokuraturę i zmianę władzy.

# miecia

15.02.2021 20:45

Jedno jest pewne Deweloper wszystko w Wawrze może zwykły mieszkaniec jest nikim. Budują mieszkania wielorodzinne na dole jeden mieszkaniec, na górze drugi bez żadnego garażu uliczka wąziutka chodnik 2m, który będzie zastawiony autam np. inwestycja Zwoleńska i Kwiatów Polskich. Kto wydaje te pozwolenia na budowę? Takich miejsc jest dziesiątki..

# XYZ

16.02.2021 23:06

Bo jak piszę. Czytanie zgodne z celem zapisów planu szwankuje. I samo prawo budowlane, które za zabudowę jednorodzinną uznaje bliźniak podzielony na 4 mieszkania. Przepisy o wspólnotach mieszkaniowych działają już przy 3 lokalach ! Albo podzielą bliźniak w pionie. W praktyce to nie bliźniak tylko 4 segmenty !!!. Ale wg naszych, polskich mędrców od architektury to tak trzeba interpretować prawo budowlane. Wbrew logice. Bliźniak to nie 4 segmenty czy 4 mieszkania.

# Andrzej777

18.02.2021 21:26

Najwyższa pora położyć kres temu cynicznemu bezprawiu polegającemu na konsekwentnej zamianie naszej Dzielnicy w nowy Ursynów ! Miejmy nadzieję więc, że uderzenie prokuratury będzie celne i bolesne dla tych łotrów odpowiedzialnych za systematyczną betonizację i degradację Wawra.

# wawiak

19.02.2021 09:44

#Andrzej777 w całości się zgadzam z twoją wypowiedzią. W mojej ocenie nie liczyłabym wielce na Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Od lat wiedzą co tu się dzieje prasa, TV, radio, net bezprzerwy pisze. Łamanie prawa jak było tak jest. Ludzie normalni nic nie mają do powiedzenia wszystko pod deweloperów i ich interesy, np. Segment czy bliźniak z 2-6 rodzinami bez garażu i miejsca na samochody. To samo dotyczy się odległość, wysokości budynków, odwodnienia itp.

# kolejny wałek

20.02.2021 22:28

Kpina z prawa mieszkańców trwa w najlepsze... Niby Prokuratura Okręgowa się zajmuje sprawą... Idąc ul. Wojtyszki na wysości nr 37z litetami F widać na wolnym wielkim placu rozpoczęte wykopy pod fundamenty domów około, 8 teren nie ogrodzony, bez żadnej tablicy informacyjnej wokół kilka dębów, które znikną? To jest dobry przykład bezprawia i ciemnych interesów. Ciekawe kto za tym stoi co buduję i kto zezwala lub zalegalizuje. Nikt nie wie kto inwestorem z taką parą..
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA