REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

budżet obywatelski

 

Warszawa kopiuje pomysł z Wrocławia. Bielańskie misie na wzór krasnali?

  10 stycznia 2023

Warszawa kopiuje pomysł z Wrocławia. Bielańskie misie na wzór krasnali?
źródło: Facebook / Budżet obywatelski w Warszawie

W listopadzie na warszawskim Bemowie zaczęły pojawiać się metalowe misie, do złudzenia przypominające słynne wrocławskie krasnale. Teraz identyczny pomysł zgłoszono na sąsiednich Bielanach, których maskotką jest od lat... słoń. Wszystko wskazuje na to, że warszawiacy postanowili bezrefleksyjnie skopiować pomysł ze stolicy Dolnego Śląska.

REKLAMA

Spacerując po Wrocławiu nie sposób nie natknąć się na metalowe krasnale, ustawiane na ulicach miasta w pierwszych latach naszego stulecia. Nowe postacie tworzone są przez artystów z całej Polski, a ich opiekunami są instytucje, firmy i osoby prywatne. Dziś wrocławskich krasnali jest już niemal osiemset. Jak wrocławskie krasnale. Na Bemowie stanęły urocze misie Urocze misie stanęły na ulicach Bemowa
Latacz, Ringo, Bemik, Ratowniś, Radarek i Watek - wzorem krasnali z Wrocławia - zamieszkali w północnej części dzielnicy Bemowo. Mieszkańcy mogą już robić sobie z nimi zdjęcia.

Mniej betonu, więcej zieleni. Wsparcie dla "bielańskich rewolucji podwórkowych" Mniej betonu, więcej zieleni. Wsparcie dla "bielańskich rewolucji podwórkowych"
"Mniej betonu - więcej zieleni" - to projekt radnego Piotra Walasa, który przed rokiem nie zyskał uznania mieszkańców. Tym razem jest jednak inaczej. Gdzie jest szansa na metamorfozę osiedlowego podwórka?

Skąd się wzięły wrocławskie krasnale?

Dlaczego we Wrocławiu pojawiają się właśnie krasnale? Ma to uzasadnienie historyczne. W latach osiemdziesiątych stolica Dolnego Śląska była matecznikiem Pomarańczowej Alternatywy, antykomunistycznej organizacji ośmieszającej reżim podczas pokojowych happeningów.

Jej członkowie - na czele z Waldemarem Fydrychem - przebierali się podczas protestów za krasnoludki. Pierwszy krasnal upamiętniający Pomarańczową Alternatywę powstał w 2001 roku z inicjatywy "Gazety Wyborczej", kolejne - w 2005 roku za sprawą wrocławskiego samorządu. Dziś są jednym z symboli miasta obok gotyckiego ratusza, Hali Stulecia i ogrodu zoologicznego.

REKLAMA

Warszawskie misie jak wrocławskie krasnale?

Najbardziej udaną propozycją powtórzenia pomysłu w Warszawie były niebieskie aniołki-potworki projektu Marka Sułka, ustawione 11 lat temu na Pradze. Były na tyle mało podobne do wrocławskich krasnali, że należało uznać je raczej za inspirację, niż podkradanie pomysłu z Dolnego Śląska. Inaczej jest z metalowymi misiami, które za sprawą budżetu obywatelskiego ustawiono w listopadzie na ulicach warszawskiego Bemowa. Bemisie są wręcz łudząco podobne do wrocławskich krasnali, a sam związek niedźwiedzi z dzielnicą jest znacznie mniejszy niż krasnali we Wrocławiu - miś Bemiś był przez kilka lat maskotką Bemowa.

"Kopiuj-wklej" z Bemowa na Bielany

W przyszłym roku metalowe misie mogą stanąć także na sąsiednich Bielanach, których symbolem i maskotką jest... słoń. Michał Michałowski postanowił zgłosić do budżetu obywatelskiego ustawienie sześciu "Bielisiów": hutnika, leśnika, latarnika, strażaka, pływaka i... astronauty, który z niewiadomego powodu stałby obok Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej.

Jeśli projekt zostanie dopuszczony do głosowania i zbierze odpowiednio dużo głosów, w kolejnych latach cała Warszawa może zostać zalana figurkami misiów. A wszystko tylko dlatego, że bemowski Bemiś przez kilka lat towarzyszył byłemu burmistrzowi Jarosławowi Dąbrowskiemu, głównie podczas spotkań z dziećmi. W porównaniu z Wrocławiem i jego krasnalami inspirowanymi Pomarańczową Alternatywą, symbolika "warszawskich niedźwiedzi" wypadnie wręcz żenująco.

(jok)

.
 

Polecamy

Komentarze (5)

# słaby

10.01.2023 22:47

Zazwyczaj bronię włodarzy dzielnicy ale takiej durnoty nie da się obronić

# Chris

11.01.2023 17:34

No właśnie zero oryginalności, po za tym jak znam życie wykonawcy takich propagandowych maskotek już są władzy Dz. Bielany znani i chętnie wystawią sowity rachuneczek na koszt podatników za "autorski" projekt

# nnn

11.01.2023 22:11

Czemu misiek podobny do Sasina?

REKLAMA

# facio aligacio

12.01.2023 16:53

co za żenada, Pomarańczowa Alternatywa nie miała nigdy nic wspólnego z promowaniem zboczeń.

 Marceli Rusin

24.01.2023 22:13

Uważam, iż możnaby zorganizować akcję aby promować Bielany, jednak powinna być ona związana z Bielanami, a nie jakimiś słoniami.
Sądzę, że postawienie mini figurek mnichów kamedółów byłoby bardziej adekwatnym pomysłem.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA