Jarzębskiego już po remoncie. Teraz parkujemy na jezdni
10 stycznia 2023
Drogowcy zakończyli remont ulicy Jarzębskiego. Była to ostatnia ulica, która przeszła zaplanowaną na 2022 rok przemianę pod szyldem "frezowania plus". Oprócz nowej nawierzchni jezdni, ulica zyskała także nowe chodniki. Zmieniła się również organizacja ruchu.
Aby poprawić bezpieczeństwo, trzy lata temu Zarząd Dróg Miejskich zamontował na Jarzębskiego wyspy z prefabrykatów, oddzielające pasy ruchu w obu kierunkach. Chodziło o uniemożliwienie kierowcom wyprzedzania w rejonie przejść dla pieszych. W roku 2020 wymieniono jeszcze oświetlenie na ledowe.
Ulice Warszawy coraz bezpieczniejsze. Najmniej wypadków od lat
W 2022 roku w wypadkach drogowych na warszawskich ulicach zginęło najmniej osób w historii dokładnych pomiarów. W ciągu trzech dekad liczba ofiar spadła ponad dziesięciokrotnie. Drogowcy zapowiadają dalsze zwężanie jezdni i montaż wysepek przy przejściach dla pieszych, zakładanie sygnalizacji świetlnych i ustawianie słupków uniemożliwiających parkowanie przy zebrach.
Jarzębskiego po remoncie
W ubiegłym roku przyszła pora na kolejne działania. W listopadzie drogowcy wymienili nawierzchnię jezdni, a przez całą jesień remontowali chodniki. Prace brukarskie trwały najdłużej, bo wiązały się również z wyłożeniem kostką zjazdów do garaży i na osiedlowe parkingi. Ponadto wymieniono azyle na przejściach dla pieszych.
"Ponieważ jednopasmowa jezdnia ul. Jarzębskiego ma aż 9,5 m szerokości (ponad 4 m w każdym kierunku), uznaliśmy, że nie ma przeszkód, by służyła nie tylko do jazdy. Po stronie wschodniej utworzyliśmy nowe miejsca postojowe. Do tej pory kierowcy mogli parkować auta jedynie na wysokości bloku nr 4, ale i tak postój możliwy był tylko dzięki tabliczce 'nie dotyczy samochodów osobowych', ulokowanej pod znakiem 'zakaz zatrzymywania się'" - podsumowuje ZDM.
Parkowanie na jezdni
Teraz auta można zostawiać nie tylko tam, lecz także na wysokości bloku nr 8, za przejściem dla pieszych w kierunku Staffa oraz od tej ulicy na wysokości Urzędu Dzielnicy Bielany. W tej ostatniej lokalizacji drogowcy dołożyli kilka miejsc, tworząc je w sąsiedztwie istniejącej już zatoki parkingowej.
(jok)
.