100-metrowy wieżowiec na Serku? Takie są oficjalne plany
19 lutego 2021
Co dokładnie przewiduje obowiązujący plan zagospodarowania terenu przy stacji Słodowiec? Sprawdzamy.
Intensywnie zabudowane centrum dzielnicy z możliwością przyjęcia specjalnych zasad, umożliwiających stawianie budynków równie blisko siebie, jak w Śródmieściu - tak wygląda trójkąt między Żeromskiego, Marymoncką i Sacharowa w projekcie nowego studium uwarunkowań przestrzennych, nad którym pracuje warszawski ratusz. W koncepcji urbanistów Serek ma pełnić rolę podobną do ronda Wiatraczna albo skrzyżowań Górczewskiej z Powstańców Śląskich, Kondratowicza z Malborską, gdzie stoją kilkunastopiętrowe bloki.
Serek pod publiczkę
8 lutego opisaliśmy propozycję radnych Piotra Walasa i Ewy Turek, którzy chcieliby zasadzić na Serku pół tysiąca drzew.
Chcą posadzić 500 drzew na najdroższej działce w dzielnicy. Absurdalna "ekonomia" radnych Bielan
Podczas gdy zadłużenie Warszawy sięga kilku miliardów, samorządowcy z Bielan proponują... pozbycie się zysków z jednej z najcenniejszych działek w Polsce.
Choć rezygnacja ze sprzedaży działki wartej nawet pół miliarda byłaby skrajną niegospodarnością, pomysł spodobał się wielu mieszkańcom, nie zważającym na rosnące zadłużenie Warszawy.
W odróżnieniu od burmistrza i radnych, urbaniści i architekci nie muszą bać się o wynik wyborczy i polubienia na Facebooku. Dlatego proponowany w nowym studium uwarunkowań przestrzennych pomysł na Serek nie odbiega od tego, który przewiduje obowiązujący plan zagospodarowania z 2002 roku.
Plan dla Serka Bielańskiego
Zgodnie z planem zagospodarowania na rogu Żeromskiego i Marymonckiej może stanąć 100-metrowy budynek, dorównujący wysokością Błękitnemu Wieżowcowi na pl. Bankowym. Parter ma być przeznaczony w całości na handel i usługi. Wyżej mogą znaleźć się np. biura lub hotel (zapisy wykluczają mieszkania).
Od strony Marymonckiej "widełki" przewidują wysokość 25-37 metrów z przeznaczeniem na biura, handel, urzędy lub hotel. Naprzeciwko bloku Słodowiec City mogą powstać budynki najwyżej 25-metrowe, mieszczące sklepy czy też kino. Bezpośrednio obok metra plan dopuszcza zarówno duży market, jak i bloki mieszkalne dochodzące do około 11-12 pięter. Docelowo pawilon stacji może zostać zburzony a wejście na peron wkomponowane w zabudowę.
Gdzie jest centrum Bielan?
Warszawski ratusz przewiduje, że w 2024 roku uchwalony zostanie dla Serka nowy plan. Ponieważ w Polsce wciąż nie ma ustawy o własności warstwowej, samorząd nie może sprzedać terenów znajdujących się bezpośrednio nad metrem. Co więcej, działki od Sacharowa nie mają na dziś dostępu do drogi publicznej. Czy nowy plan będzie oznaczać rezygnację ze 100-metrowego wieżowca? Być może. Projekt studium - dokumentu niejako nadrzędnego w stosunku do planów miejscowych - wskazuje jednak jasno, że Serek wciąż będzie przewidywany pod intensywną zabudowę jako centrum dzielnicy.
(dg)
.