REKLAMA

Bielany

budżet obywatelski

 

Chcą posadzić 500 drzew na najdroższej działce w dzielnicy. Absurdalna "ekonomia" radnych Bielan

  8 lutego 2021

Chcą posadzić 500 drzew na najdroższej działce w dzielnicy. Absurdalna "ekonomia" radnych Bielan
źródło: ZTM

Podczas gdy zadłużenie Warszawy sięga kilku miliardów, samorządowcy z Bielan proponują... pozbycie się zysków z jednej z najcenniejszych działek w Polsce.

REKLAMA

Gdy w 2008 roku otwierano bielański odcinek metra, wprost mówiło się o ułatwieniu codziennych dojazdów do pracy, ale także ożywieniu dzielnicy, zachęceniu do budowania na Bielanach mieszkań, sklepów i biur. Udało się to tylko częściowo. Na Słodowcu, Wawrzyszewie i Wrzecionie powstało (i wciąż powstaje) sporo nowych bloków, w których otwarto wiele lokali handlowych i usługowych. Do zabudowania pozostała jeszcze najcenniejsza ziemia, bezpośrednio sąsiadująca ze stacją metra: tzw. Bielański Serek, czyli trójkąt między Żeromskiego, Marymoncką i Sacharowa.

Bielański Serek - co tam powstanie?

- Zarząd Bielan zawsze uważał, że teren powinien być zagospodarowany w całości przez jednego inwestora, a jego wybór dokonany z uwzględnieniem proponowanego programu zabudowy, a nie jedynie według kryterium ceny oferowanej za grunt - mówił w 2013 roku ówczesny burmistrz Rafał Miastowski. - Inne zdanie na ten temat miało miejskie Biuro Gospodarowania Nieruchomościami i władze stolicy. BGN uważa, że łatwiej będzie sprzedać mniejsze działki kilku nabywcom i dlatego też w pierwszej kolejności miasto zainwestowało w zmianę przebiegu ulic.

W 2017 roku opisywaliśmy propozycję Moniki Majewskiej, która poświęciła Serkowi pracę dyplomową na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jej zdaniem trójkąt przy stacji metra Słodowiec to doskonałe miejsce na jedno z centrów aglomeracji warszawskiej, ze stosunkowo gęstą zabudową mieszkalno-handlowo-biurową, dzięki której byłoby uczęszczane przez cały tydzień i przyciągało osoby z całej dzielnicy. Historyczna oś ulicy Kasprowicza byłaby zwieńczona miejskim placem i stojącym w narożniku Serka wieżowcem, który przełamałby dominację bloku Słodowiec City.

Zapraszamy na zakupy

Zadłużeni, ale z "lasem"

Całkowicie inną propozycję dla Serka mają radni Piotr Walas i Ewa Turek, którzy w ramach budżetu obywatelskiego proponują... "zalesienie" terenu. Za 550 tys. zł na Słodowcu miałby powstać "las" z pięciuset drzew. Jakie byłyby rzeczywiste, całkowite koszty? Według strony nadzoru budowlanego łączna powierzchnia działek na Serku to ponad 31 tys. m2. W grudniu jeden z deweloperów kupił od samorządu ziemię przy Podleśnej za ok. 7200 zł/m2. Gdyby trzymać się takiej stawki, Serek byłby wart 224 mln zł - a w rzeczywistości zapewne więcej, bo ziemia przy stacji metra jest zdecydowanie droższa. Innymi słowy: radni proponują wydać 550 tys. zł, by stracić kilkaset milionów ze sprzedaży i dalsze miliony z podatków. Nie pozwoliłby sobie na to żaden samorząd, a już z pewnością nie samorząd zadłużonego na kilka miliardów miasta, podczas poważnego kryzysu gospodarczego. Otrzymujący diety z naszych podatków radni powinni mieć tego pełną świadomość.

Póki co największą przeszkodą w sprzedaży i zabudowie Serka - obok pomysłów radnych - jest brak ustawy o tzw. własności warstwowej gruntów. W ciągu 32 lat od upadku komunizmu żadna opcja polityczna nie była w stanie przyjąć prostego prawa, umożliwiającego sprzedaż prywatnym inwestorom terenów znajdujących się nad tunelami drogowymi czy kolejowymi.

(dg)

 

Komentarze (36)

# Marian

08.02.2021 16:53

Założę się że to radni z PO. Tylko oni mają chore pomysły.

# joj

08.02.2021 17:17

#Marian napisał(a) 08.02.2021 16:53
Założę się że to radni z PO. Tylko oni mają chore pomysły.
No to zakład o 200 zł. Wystarczyło wyguglić, żeby stwierdzić, że przegrałeś.
200 zł wpłać na WOŚP.

# Beata O.

08.02.2021 18:41

A ja uważam ze to doskonały pomysł. Głupią zabudowę bez charakteru to kazdy potrafi, a serek zawsze był obszarem zieleni i rekreacji...

REKLAMA

# Mptt

08.02.2021 18:55

Serek powinien być zagospodarowany ale sugerowałbym przeznaczenie rekraacyjne a nie zabudowę kolejnym blokiem czy inna biedronka.
Na działce obok serka już straszy budowa widmo.
Pawilonom wzdłuż Kasprowicza tez przydałaby się metamorfoza.

# marcin_f

08.02.2021 19:55

Problemem jest kulawe prawo niepozwalające na pozostawienie podziemnego korytarza nad, wokół i pod tunelem metra w rękach miasta. To stwarza problem zarówno dla miasta (niezależnie od tego, kto nim rządzi), jak i dla nabywcy. Tak jak poprzednie rządy, obecnie rządzący rząd PiS-owski nie zrobił absolutnie nic, by to uregulować prawnie. Artykuł z 2014 r. o problemach wynikających z braku prawa warstwowego

# Mar

09.02.2021 10:03

Moim zdaniem pozostawić tak jak jest, dużo mamy bloków i biedronek

REKLAMA

# jajkoo

09.02.2021 14:54

super pomysł, jestem za

# Filip Moris

09.02.2021 21:03

Absurdalne to jest zabudowywanie każdego wolnego terenu w mieście. A już pomysł sprzedaży tej działki "po kawałku" różnym inwestorom to dopiero jest horrendum. Można sobie łatwo wyobrazić jaki chaos urbanistyczny wciśnięto by w ten "serek". No, ale to oczywiście nie razi redakcji, dla której posadzenie drzew i stworzenie obszaru zagospodarowanej zieleni jest "absurdem". Dla mnie chorą patologią jest promowanie idiotycznego pomysłu pani absolwentki tj. wieżowca akurat w tym miejscu, mającego "złamać dominację " (ale po co ??) sąsiedniego budynku. Ten budynek powstał tu raptem kilka lat temu i sam w sobie stanowi zamknięcie osi Kasprowicza. Kolejny wieżowiec vis-a vis to jest bezmyślne niszczenie przestrzeni, tak typowe dla Warszawy pod rządami deweloperów, bo przecież nie prezydenta.

# xxx

10.02.2021 13:32

#Filip Moris napisał(a) 09.02.2021 21:03
Absurdalne to jest zabudowywanie każdego wolnego terenu w mieście.

O tym decyduje studium zagospodarowania. Jeśli teren jest przeznaczony do zabudowy, to podejmowanie innych decyzji jest działaniem na szkodę miasta, czyli wszystkich podatników.

REKLAMA

# PolakRobak

11.02.2021 18:39

BRAWO PIS BRAWO PO

# Zolf

11.02.2021 19:30

Ciekawe ile deweloperzy wam zapłacili za ten artykuł.

# Filip7364637

11.02.2021 19:50

Absurdalne ? Jasne lepiej zbaudowac kazdy mozliwy pas zieleni, wara wam od serka, jest wspnialy taki jaki jest, chetnie zobacze na nim wiecej zieleni, a nie kolejny carrefour biedro albo blok ktory spowoduje jeszcze wieksze tamowanie ruchu powietrza ktory i tak jest coraz gorszy rowniez przez postawienie tam slodkiec city... sprzedaz wielu inwestorom spowoduje jeszcze wiekszy burdel przestrzenny, ale co kogo to obchodzi lepiej postawic kolejny blok ...

REKLAMA

# lesiu

11.02.2021 20:26

Absurdalne, szanowne "Tu Bielany" jest zabudowywanie każdego skrawka ziemi! Nie chcemy na Bielanach kolejnego mordoru czy miasteczka Wilanów! Wolimy las! I za to cenimy sobie władze naszej dzielnicy! Rządzą dobrze i przede wszystkim prospołecznie! Tak trzymać!

# swidrygiello

12.02.2021 08:48

Pytanie kto wyłoży taką kasę? I jak długo będzie trzeba czekać na tego inwestora? Nie zapominajmy o braku ustawy o własności warstwowej, na to też trzeba poczekać. W takim razie niech sadzą las. Zdąży wyrosnąć zanim sprawa się wyprostuje a w międzyczasie mieszkańcy skorzystają z zieleni :)

# Sebo

12.02.2021 09:11

#swidrygiello napisał(a) 12.02.2021 08:48
Pytanie kto wyłoży taką kasę? I jak długo będzie trzeba czekać na tego inwestora? Nie zapominajmy o braku ustawy o własności warstwowej, na to też trzeba poczekać. W takim razie niech sadzą las. Zdąży wyrosnąć zanim sprawa się wyprostuje a w międzyczasie mieszkańcy skorzystają z zieleni :)

Problem z tym, że przepisy o ochronie drzew są takie, że trzeba je będzie wyciąć za około 8-12 lat, żeby zabezpieczyć teren inwestycyjny. Inaczej drzewa urosną ponad ustawowe obwody i teren stanie się bezwartościowy. A to już może być sprawa prokuratorska. Co prawda to majątek publiczny, ale zawsze majątek o bardzo dużej wartości.

# kudłaty

12.02.2021 10:37

I bardzo dobrze, po jaką cholerę nam kolejny beton, wieżowce i biura? Na Bielanach zawsze było pięknie i zielono, idiotyzmem byłoby psucie tego i zalewanie cementem każdego centymetra. Naprawdę potrzebujemy kolejnych granitowych elewacji i trawniczków metr na metr? A gdzie będziemy robić pikniki, siedzieć na ławkach, odpoczywać? Gdzie będą dzielnicowe imprezy, koncerty, kino na powietrzu? Betonem nie da się oddychać.

# Merkawa

12.02.2021 10:51

Pytanie konstruktywne: tunel metra jest tam bardzo płytko, co można by tam zbudować trwałego (bo od obrzydliwych namiotów Lecha to ja wolę nawet klepisko i wygon), żeby wyglądało ładnie i służyło wszystkim?

# Tadek121

12.02.2021 11:00

We wszechświecie drzewa sią cenniejsze niż diamenty

# Mack

12.02.2021 11:01

Materiał na miarę TVP. Idąc tym tokiem rozumowania, sprzedajmy deweloperom Las Bielański, przecież też jest warty miliony, a utrzymanie go na pewno kosztuje krocie.

# Izydor Matador

12.02.2021 11:10

bardzo dobry pomysł!!!
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023