REKLAMA

Bielany

oświata »

 

Szkoła na Młocinach ma nową patronkę. Wanda Chotomska zamiast komunistki

  21 grudnia 2022

alt='Szkoła na Młocinach ma nową patronkę. Wanda Chotomska zamiast komunistki'
źródło: Facebook / Szkoła Podstawowa Nr 77 w Warszawie

Szkoła Podstawowa nr 77 im. Wandy Zieleńczyk przy ul. Samogłoska na Młocinach zmieniła patronkę na Wandę Chotomską. Choć oficjalnie nikt tego głośno nie mówi, decyzja jest związana z dekomunizacją. Poprzednia patronka podstawówki była młodą zwolenniczką stalinowskich organizacji, dążących do likwidacji niepodległej Polski.

REKLAMA

Warszawscy radni przegłosowali zmianę nazwy szkoły niemal jednogłośnie. Przeciwko odebraniu stalinistce patronatu nad podstawówką byli tylko Agata Diduszko-Zyglewska i Marek Szolc. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, szkoła od wielu lat odczuwała brak patrona, który byłby autorytetem dla uczniów. Szkoła czeka na patronkę. Wanda Chotomska na Młocinach Szkoła czeka na patronkę. Wanda Chotomska na Młocinach
Autorkę hymnu stalinowskich partyzantów miała zastąpić znana poetka z Warszawy, Wanda Chotomska. Sprawa utknęła jednak w biurokracji.

Szkoła na Młocinach: nowe sale, stara patronka. Dlaczego ratusz Bielan działa wbrew społeczności szkolnej? Szkoła na Młocinach: nowe sale, stara patronka. Dlaczego ratusz Bielan działa wbrew społeczności szkolnej?
Za sprawą rozbudowy podstawówka przy ul. Samogłoska wkroczyła w XXI wiek, ale wciąż tkwi głęboko w epoce komunizmu.

Wanda Chotomska patronką szkoły

Już w roku szkolnym 2016/17 (wraz z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej) społeczność szkoły przy ul. Samogłoska 9 stanęła przed wyborem nowego patrona. Podczas kampanii wyborczej, która trwała trzy tygodnie, uczniowie mieli możliwość poznania i porównania trzech kandydatów: Joanny Kulmowej, Stanisława Lema i Wandy Chotomskiej. W wyniku wyborów wśród uczniów, rodziców i nauczycieli największym poparciem cieszyła się ta ostatnia.

Wola społeczności szkolnej nie została zrealizowana przez wiele lat, ponieważ zmianie patronki sprzeciwiał się m.in. lewicowy burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk.

Wanda Chotomska (1929-2017) urodziła się i zmarła w Warszawie. W 1944 roku wzięła udział w powstaniu warszawskim jako sanitariuszka. Później była związana z czasopismami dziecięcymi. Współpracowała m.in. ze "Świerszczykiem", "Światem Młodych" i "Płomyczkiem". Wniosła znaczący wkład do rozwoju polskiej kultury, przede wszystkim jako autorka utworów dla dzieci i młodzieży, w tym tomików wierszy, opracowań, scenariuszy bajek filmowych i programów telewizyjnych (m.in. dobranocki "Jacek i Agatka").

"Nadanie Szkole Podstawowej nr 77 w Warszawie imienia Wandy Chotomskiej stanie się wyzwaniem i odpowiedzialnością dla całej społeczności szkolnej (...) Będzie także drogowskazem kształcenia właściwych postaw uczniowskich i przyczyni się do promowania pozytywnego wizerunku szkoły" - czytamy.

- Bardzo mnie cieszy, że rada dzielnicy i rada miasta przychyliły się do wniosku środowiska szkoły, które za patronkę wybrało sobie Chotomską. Nowa patronka daje szerokie możliwości korzystania z jej twórczości w edukacji. Sama, jako logopeda, korzystam z wierszyków Chotomskiej codziennie w pracy. "Czarna krowa w kropki bordo" to brawurowe zakończenie terapii głoski. Zieleńczyk mogłaby być patronem liceum i podstawą rozważań o trudnych losach i ich ocenach. Ale tu mamy podstawówkę. Niech patronuje jej osoba, której twórczość znają dzieciaki, ich rodzice, dziadkowie - komentuje bielańska radna Agnieszka Gola.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Kim była Wanda Zieleńczyk?

Wanda Zieleńczyk (Zieleńczykówna) ps. Dziula, urodziła się 17 lutego 1920 roku w Warszawie. W okresie szkolnym działała w nielegalnym Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej "Spartakus", organizacji założonej przez radykalnych socjalistów, która stopniowo opanowywana była przez komunistów. W latach 1938-1939 studiowała romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie prawo w okupowanym przez Sowietów Lwowie. W 1941 r. przedostała się do Warszawy, gdzie wstąpiła do komunistycznego Związku Walki Wyzwoleńczej a w 1942 r. do Polskiej Partii Robotniczej. Była też jedną z organizatorek młodzieżowej przybudówki PPR, tj. Związku Walki Młodych. Działała w nim jako prelegentka, instruktorka i członkini redakcji "Walki Młodych".

Wanda Zieleńczyk była poetką. Jej najbardziej znany utwór to hymn pt. "My ze spalonych wsi". Aresztowana przez Niemców wraz z całą rodziną 21 lipca 1943 r., została poddana brutalnemu śledztwu i rozstrzelana.

(db)

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA