Veturilo w Legionowie? Są takie plany
8 listopada 2018
Funkcjonujący już od sześciu lat system rowerów miejskich w Warszawie jest sukcesem. Co roku dołączają do niego ościenne miejscowości. Kiedy Legionowo?
- Veturilo cieszy się ogromną popularnością i już w połowie października mamy więcej wypożyczeń niż przez cały zeszłoroczny sezon. A do końca sezonu zostało jeszcze półtora miesiąca. Korzystajcie z pięknej pogody i wykręćcie kolejny rekord - powiedziała niedawno Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.
Veturilo bije rekordy
W maju tego roku po raz pierwszy w historii przekroczono barierę miliona wypożyczeń w ciągu jednego miesiąca. System warszawskiego roweru publicznego Veturilo funkcjonuje od 2012 roku. Kolejne stacje powstają na wniosek mieszkańców, dzięki zaangażowaniu finansowemu dzielnic, ale także prywatnych przedsiębiorców. Sukcesywnie uruchamiane są kolejne podwarszawskie systemy, w pełni kompatybilne z Veturilo. Dziś na miejskim rowerze można już dojechać do Konstancina-Jeziorny, Piaseczna, Pruszkowa, Michałowic, Marek lub Otwocka i tam zwrócić rower albo dojechać z tych miejscowości na rowerze do Warszawy.
Na początek 100 rowerów?
Dlaczego zatem Veturilo nadal pozostaje w sferze marzeń mieszkańców Legionowa? To dobre pytanie do urzędników zarządzających miastem. O budowie systemu samoobsługowych wypożyczalni rowerów w Legionowie wspomniał ostatnio prezydent Roman Smogorzewski. Według jego zapowiedzi, system miałby zostać uruchomiony już w przyszłym roku.
- Zastanawiamy się nad wprowadzeniem do Legionowa rowerów miejskich. Na początek myślimy o stu rowerach. Jesteśmy już po wyborach, więc to nie jest żadna kiełbasa wyborcza - powiedział 24 października na sesji rady miasta prezydent. Rowery miejskie miałyby być obsługiwane przez wybranego w przetargu zewnętrznego operatora, a wybrana firma zbudowałaby w Legionowie system samoobsługowych wypożyczalni jednośladów.
Z Legionowa do Warszawy?
Pozostaje tylko jedno pytanie - czy system zbudowany w Legionowie byłby zintegrowany z warszawskim Veturilo? Już teraz wielu legionowian, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, dojeżdża rowerami na studia czy do pracy w Warszawie. Mieszkańcy robią sobie nawet rowerowe wycieczki do stolicy. Prezydent zdradził, że wstępne rozmowy odbyły się z firmą Nextbike - obsługującą miejskie rowery w Warszawie. Koszty uruchomienia tej usługi w Legionowie będą zapewne wysokie.
- Obsługa jednego takiego roweru kosztuje od 100 do 150 zł w skali miesiąca. Przy 100 rowerach jest to 25 tys. zł miesięcznie. Jeśli zobaczymy, że będzie więcej chętnych na korzystanie z tej usługi, to oczywiście będziemy ją dalej rozwijali - powiedział Smogorzewski.
(DB)