REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

Tu diabeł mówi "dobranoc!"

 

Przedwojenna ulica znika na naszych oczach

  12 stycznia 2023

Przedwojenna ulica znika na naszych oczach
Tabliczka - samoróbka na ogrodzeniu posesji nr 6

Czas robi swoje. Jedna z przedwojennych ulic Białołęki niedługo może zniknąć. Nic dziwnego - o jej istnieniu wie tak mało osób, że nawet nie ma tu tabliczek z nazwą.

REKLAMA

Ulica św. Marii Magdaleny znajduje się oficjalnie na Żeraniu. Od momentu wybudowania Trasy Toruńskiej to już jurysdykcja Białołęki, ale przez lata osiedle Aleksandrówek, błędnie określane Annopolem, było częścią Bródna. Długa i barwna historia krótkiej uliczki Długa i barwna historia krótkiej uliczki
Po naszej krótkiej notatce o Oczeretu, równie krótkiej i prawdopodobnie najkrótszej ulicy na Białołęce, list do redakcji przysłała pani Anna Koczwarska. Wspomina w nim dzieje tego miejsca. Okazuje się, że to okolica z długą i barwną historią!
Dziś mało kto tu zagląda: nie licząc oczywiście klientów warsztatów samochodowych przy ulicy Weneckiej. Jednak mała osada, otoczona pętlą tramwajową, ogródkami działkowymi i zabudową przemysłową ma swoje tajemnice, które warto poznać.

Ulica na terenie ogródków działkowych

Kilka lat temu opisaliśmy część Aleksandrówka. Jednak ta przedwojenna kolonia to nie tylko Wenecka i Pisankowa, ale też Marii Magdaleny - ulica, która znika na naszych oczach. Istniała już przed wojną, a właścicielami posesji przy niej byli: Stanisława Bieńko, Zygmunt Gierdiejew, Karol Kowiński i Aleksander Sonnenberg. Jaki jest jej właściwy przebieg? To wyjaśnia Biuro Geodezji i Katastru: ulica Marii Magdaleny biegnie na zamkniętym terenie ogródków działkowych.

Nie ma więc możliwości wjazdu na nią. Mimo to, dwa domy mają od niej adres - to opuszczona, zdewastowana rudera nr 6 oraz piękna willa pod numerem 10. Jeszcze całkiem niedawno wisiały tu tablice nazewnicze starego typu: zgodnie z nimi, ulicą świętej miał być ślepy zaułek odchodzący od Pisankowej. Czy był to błąd PRL-owskich urzędników, czy też przygotowany przez mieszkańców drogowskaz dla tych, którzy chcieliby dojechać pod adres Marii Magdaleny - ciężko stwierdzić. Niemniej pordzewiałe znaki zostały usunięte, a nowych nie ustawiono - bo przecież ta nazwa obowiązuje tylko dla alejki na terenie działek, a nie dla prawdziwej ulicy. Miejmy tylko nadzieję, że urzędnikom nie wpadnie do głowy pomysł wykreślenia ulicy Marii Magdaleny z rejestru i przypisania dwóm posesjom adresów od ulicy Pisankowej - byłby to smutny koniec przedwojennej, i jakże ciekawej uliczki.

RT

.
 

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA