REKLAMA

Białołęka

oświata »

 

Trzydniowa rekolekcyjna laba denerwuje rodziców

  7 kwietnia 2012

alt='Trzydniowa rekolekcyjna laba denerwuje rodziców'

- Jak co roku miałam problem z opieką nad córką podczas rekolekcji. Dyrekcja szkoły znów radośnie ogłosiła, że przez trzy dni nie ma lekcji. Jakim prawem zmuszana jestem do korzystania ze szkolnej świetlicy, gdzie nauczycielki na co dzień nie panują nad dziećmi, a co dopiero, kiedy jest ich o wiele więcej? - pyta mama ośmiolatki.

REKLAMA

Szkoły różnie organizują czas dzieciom w czasie trwania rekolekcji. O ile w gimnazjach problem nie jest duży, ponieważ nawet pierwszoklasiści nie wymagają stałej opieki i nadzoru rodziców czy opiekunów, to w podstawówkach sytuacja jest znacznie trudniejsza.

- Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego dzieci w dniach rekolekcji nie mają normalnych lekcji, tylko jakieś zabawy na boisku lub w świetlicy, która w tym czasie jest przepełniona. Przecież to bez sensu. Denerwuje mnie to, tym bardziej że nie we wszystkich szkołach tak jest. Jakieś przepisy to regulują, czy jest totalna samowolka? - pyta oburzona mama 7-letniego Franka.

Obecność obowiązkowa

Dla uczniów i nauczycieli to normalny dzień. Muszą przyjść do szkoły. Z tą różnicą, że najczęściej nie ma zwykłych lekcji. To w jaki sposób odbywają się rekolekcje, ustalają proboszczowie poszczególnych parafii w porozumieniu z dyrektorami szkół. - W niektórych parafiach jest dużo szkół i nie ma technicznych możliwości przeprowadzenia rekolekcji jednocześnie dla wszystkich.

Prawo stanowi, że uczniowie uczęszczający na naukę religii uzyskują przez trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych.
Proboszczowie w porozumieniu z dyrektorami szkół ustalają szczegóły. Bywa więc tak, że ksiądz przychodzi do szkoły albo dzieci przychodzą do kościoła - mówi ks. Piotr Tomasik, koordynator biura programowania katechezy przy Konferencji Episkopatu Polski.

Dlaczego rekolekcje odbywają się w czasie zajęć szkolnych? Bo tak stanowi prawo, a dokładniej rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej. - Te sprawy określa i precyzuje rozporządzenie o nauczaniu religii w szkole, które obowiązuje z niewielkimi zmianami od początku lat 90. ubiegłego wieku - dodaje ks. Piotr Tomasik.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Dlaczego nie ma lekcji?

W większości szkół podstawowych na Białołęce nie ma żadnych planowych zajęć w dniach rekolekcji. - Dlaczego z powodu 45-minutowych rekolekcji szkoły nie mogą normalnie pracować? - dopytuje mieszkaniec Henrykowa. Dyrektorzy tłumaczą, że organizują zajęcia zastępcze. Rodzice pytają: po co?

- Od 6.30 do 18.00 czynna jest świetlica. W czasie rekolekcji wzmocniona jest w niej obsada, pracują tam też nauczyciele, wykorzystywane są także sale lekcyjne. Prowadzimy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze - mówi dyrektor szkoły nr 118 Małgorzata Stawiarska.

Podobnie sytuacja wygląda w podstawówce nr 344. Tutaj nad ustaleniem harmonogramu zajęć już dwa tygodnie wcześniej pracował pięcioosobowy sztab. Jak tłumaczy dyrektor Danuta Nowakowska do kościoła chodzą tylko starsze dzieci. Maluchy - trzy klasy 6-latków - miały nauki rekolekcyjne w szkole. Wszyscy uczniowie mieli zapewnioną opiekę w normalnych godzinach pracy szkoły.

W innych placówkach jest podobnie. - Szkoła nr 110 zapewnia wszystkim dzieciom opiekę świetlicową, zgodnie z potrzebami rodziców. W dniach rekolekcji opiekę nad dziećmi sprawują wszyscy nauczyciele.

Nie ma żadnego logicznego uzasadnienia, żeby z powodu rekolekcji, które trwają 45 minut, przez trzy dni nie było normalnych lekcji - mówi ojciec bliźniaczek.
Odbywają się zajęcia pozalekcyjne - mówi dyrektor Grażyna Zając.

- W szkole nr 257 oprócz opieki w świetlicach zorganizowaliśmy zajęcia pozalekcyjne i dodatkowe oraz zajęcia przygotowujące do sprawdzianu dla klas szóstych. Dzieci uczęszczające na religię pod opieką nauczycieli szły do kościoła na rekolekcje - wyjaśnia dyrektor Beata Pergałowska.

Okazuje się, że są szkoły, w których lekcje odbywają się zgodnie z obowiązującym planem, z przerwą na rekolekcje. Tak jest np. na Tarchominie w 314-tce. Dyrektor Iwona Turowska podkreśla, że takie zasady obowiązują "od zawsze", więc uczniowie zdążyli się przyzwyczaić, że to normalne dni nauki. - Dla najmłodszych rekolekcje są w szkole, natomiast starsi chodzą do kościoła, co jednak nie zwalnia ich z lekcji. Zajęcia dydaktyczne odbywają się zgodnie z planem - mówi dyrektor Turowska.

Tak samo do sprawy podchodzi dyrekcja podstawówki na drugim końcu dzielnicy. - Przez dwa dni uczniowie brali udział w rekolekcjach w szkole, trzeciego dnia szli do kościoła, jednak była to w zasadzie tylko jedna godzina lekcyjna, w pozostałym czasie lekcje odbywały się normalnie - podkreśla dyrektor Alicja Waś ze szkoły nr 112 na Berensona. Dodaje też, że rozporządzenie MEN wyraźnie mówi, że dyrekcja ma obowiązek zwolnić uczniów przez trzy dni z zajęć w celu odbycia rekolekcji, a to jej zdaniem nie oznacza, że z tego powodu mają być wolne całe trzy dni.

Tego samego zdania są rodzice, którzy interweniowali w tej sprawie w "Echu". - Nie ma żadnego logicznego uzasadnienia, żeby z powodu rekolekcji, które trwają 45 minut, przez trzy dni nie było normalnych lekcji - mówi ojciec bliźniaczek.

REKLAMA

Co na to przepisy?

Wszyscy dyrektorzy powołują się na jedno i to samo rozporządzenie. W praktyce jednak każdy z nich po swojemu je interpretuje, zgodnie z zasadą "wolnoć Tomku w swoim domku". - Czy kuratorium mogłoby to odgórnie uregulować? - pyta nasz czytelnik.

REKLAMA

Kuratorium tłumaczy

Rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Warszawie Andrzej Kulmatycki wyjaśnia, że kwestię organizacji rekolekcji reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. - Określa ono, że uczniowie uczęszczający na naukę religii uzyskują przez trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych, jeżeli religia lub wyznanie, do którego należą, nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek. Pieczę nad uczniami w tym czasie zapewniają katecheci - mówi rzecznik kuratorium. Szczegóły dotyczące organizacji ustalają już organizatorzy rekolekcji z dyrekcją szkoły.

Zasady organizacji zajęć edukacyjnych w szkole regulują odrębne przepisy. - Rozporządzenia określają przypadki, w których dyrektor może ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, ma jednak obowiązek zorganizowania w tym czasie zajęć wychowawczo-opiekuńczych oraz poinformowania rodziców o możliwości udziału uczniów w tych zajęciach w dodatkowe dni wolne od zajęć edukacyjnych - dodaje Andrzej Kulmatycki.

Dyrektorzy mogą, ale nie muszą rezygnować z normalnych lekcji. Z jakiego powodu większość to robi? Trudno to zrozumieć.

Anna Sadowska, mk, oko

 

REKLAMA

Komentarze (12)

# rodzic

09.04.2012 10:27

To rodzic ma zapewnić dziecku opiekę po zajęciach szkolnych , a nie szkoła. Szkoła to nie Dom Opieki

# Rodzic

09.04.2012 10:35

Szkoła 114 zapewnia najlepszą opiekę, na nawyższym poziomie dzieciom. Nikt nie został bez opieki, odbywały się lekcje przed rekolekcjami, a po rekolekcjach to niech Pan sobie załatwi opłaci babcie bo szkoła to nie rodzic, nie będzie za Pana pielęgnować Pańskiego dziecka w wolne godziny. Dziecko pragnie być w domu z rodzicem, czeka na takie wolne dni. Ma Pan w sobie diabła, przeszkadzają Panu rekolekcje, a nie przeszkadza Panu jak dzieci jadą autobusem (z gruźlikami, w tłoku, z rozpuszczonymi niegrzecznymi dzieciakami,z którymi nauczyciel musi się użerać) na zajęcia,, za które jeszcze rodzic musi zapłacić. A kogo nie stać na wycieczki to musi iść na lekcje do szkoły za kare, że bieda w domu. Dziecko to nie jest Polski dziad, żeby wyciągało rękę po pieniądze na wycieczkę. Drobiazgi, Kościół Panu przeszkadza, głodnych dzieci to Pan nie widzi. Niech Pan odbierze dziecko spod Koscioła i zabierze do domu, załatwi opiekę, szkoła to nie przechowalnia dzieci. Ja musze zapłacic za wycieczke dla dziecka, a pan niech zapłaci za opiekę w domu nad własnym dzieckiem po rekolekcjach. Rodzic.

# nowodworzak

11.04.2012 21:54

Znalazłem ciekawą stronę oceniającą wyniki egzaminów i efektywność nauczania. Można tam porównać szkoły gimnazjalne i licea w całej Polsce, Warszawie, wybranej gminie. Białołęckie gimnazja w części humanistycznej są na poziomie Warszawy i większych różnic między nimi nie ma. Jeśli chodzi o nauki matematyczno-przyrodnicze to odstają szkoły Van Gogha i Kobiałka.
Dla ciekawych link:
http://matura.ewd.edu.pl

REKLAMA

# mama

17.04.2012 14:55

"Znalazłem ciekawą stronę oceniającą wyniki egzaminów i efektywność nauczania.
Dla ciekawych link:
http://matura.ewd.edu.pl"
może niedowidzę, ale nie potrafię na tej stronie znaleźć wyszukiwarki szkól tak jak kiedyś na www.wynikiegzaminow.pl

# teoteo

17.04.2012 15:34

Ponadto nie ma czegoś takiego jak bóg. Więc nie wiem czemu młodzież traci czas na zabobony.

# pikuś

17.04.2012 16:53

rekolekcje powinny trwać przez 5 dni każdego tygodnia - mielibyśmy młodzież wykształconą a nauczyciele jeszcze większą płatną" labę"

REKLAMA

# z Dąbrówki

18.04.2012 10:09

Wielkie problemy rodziców z religią

# Progresive

18.04.2012 17:03

Po prostu niepotrzebnie takie bzdurne rzeczy jak religia są w szkole!

# ktos

18.04.2012 17:52

Powiedz to swoim dziadkom

REKLAMA

# Progresive

19.04.2012 14:02

A co mają do tego dziadkowie, to nie oni urodzili moje dzieci.

# z Dąbrówki

19.04.2012 15:56

A Ciebie? Jest bardzo prawdopodobne, że ochrzcili (podobnie jak Ty dzieci) i bardzo chcieli wychować w wierze swoich przodków.

# Progresive

20.04.2012 08:44

Niestety zostałem ochrzczony bez mojej zgody. Ja nie popełniłem tego wobec swoich dzieci. Będą pełnoletnie i same podejmą decyzję czy chcą należeć do tej grupy czy innej. Czy jeżeli np. dziadkowie byli w SS to ja też mam być w SS, proponujesz jakieś dziedziczenie przynależności ideologicznej jak w Korei Północnej!

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni