Tak ma wyglądać remiza strażacka przy Mickiewicza
15 grudnia 2014
Legionowscy strażacy przestali się już mieścić w swojej siedzibie.
- Nowa komenda straży będzie miała trzy kondygnacje (w części zespołów bojowych dwie), garaż dwie. Legionowska Państwowa Straż Pożarna to 44 strażaków pracujących na trzy zmiany. Mają do dyspozycji 13 różnych pojazdów. Strażnica będzie częściowo podpiwniczona. Zaplanowano trzy klatki schodowe w tym jedną tylko dla zespołów bojowych - wymienia Arkadiusz Pich z legionowskiej straży i dodaje, że za wcześnie na fanfary, bowiem to projekt jedynie "ewentualnej" budowy strażnicy w Legionowie. Nie przeznaczono na to na razie żadnych pieniędzy.
Inwestycja ruszyła zatem tylko na papierze. 25 października minął termin ważności pozwolenia na budowę obiektu, aby więc dokumentacji nie trzeba było robić od nowa, przed tym terminem starostwo postanowiło "rozpocząć prace".
- Gdyby pozwolenie straciło ważność, w przypadku zabezpieczenia funduszy, musielibyśmy rozpoczynać od początku kosztowną procedurę. Zgłoszenie rozpoczęcia robót pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze potrzebne w budżecie powiatu na ważne inwestycje. W ciągu trzech lat możemy ruszyć z pracami budowlanymi - mówi Mariusz Kraszewski ze starostwa powiatowego.
Niemal stuletnia historia!
- Historia legionowskiej straży sięga końcówki lat 20. ubiegłego wieku. Wtedy to utworzono Ochotniczą Straż Pożarną, wybudowano też pierwszą strażnicę. Jednostka działała przez okres wojenny - opowiada dyrektor legionowskiego muzeum Jacek Szczepański.
To był początek. W 1959 roku Zawodowa Straż Pożarna w Nowym Dworze Mazowieckim utworzyła w Legionowie pogotowie, gdzie dyżury stałe pełnili tylko kierowcy, a reszta strażaków była z legionowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Dopiero w 1964 r. powstała jednostka zawodowa w Legionowie. Liczyła wówczas 18 strażaków. Z biegiem lat rozwijała się, a stary budynek strażnicy był sukcesywnie modernizowany, dziś jednak okazuje się za mały i wymaga remontu. Legionowska Państwowa Straż Pożarna to obecnie 44 strażaków pracujących na trzy zmiany. Mają oni do dyspozycji 13 różnych pojazdów.
AS