REKLAMA

Bemowo

bezpieczeństwo »

 

Strach? Tylko na przejściach dla pieszych

  10 listopada 2014

alt='Strach? Tylko na przejściach dla pieszych'
Według ZDM to progi najlepiej spowalniają lokalny ruch
źródło: bemowo.waw.pl

Nie kradzieże, rozboje czy uciążliwe monopolowe, a poczucie zagrożenia, które codziennie towarzyszy pieszym na bemowskich skrzyżowaniach było głównym problemem zgłaszanym przez mieszkańców podczas debaty o bezpieczeństwie w naszej dzielnicy.

REKLAMA

Do nowej szkoły przy Zachodzącego Słońca pofatygowali się prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wojewoda Jacek Kozłowski, przedstawiciele policji i straży miejskiej oraz innych służb, w tym Zarządu Dróg Miejskich. Oraz oczywiście burmistrz Bemowa Krzysztof Strzałkowski.

I co się okazuje? Że niestraszni nam złodzieje, bandyci czy menele, tylko piraci drogowi.

A rozwiązaniem - według mieszkańców - są światła.

- Sygnalizacja świetlna jest niezbędna przy wyjeździe z ulicy Szobera na Lazurową. W ciągu dziesięciu lat zginęły tam cztery osoby. Na Nowolazurową poczekamy co najmniej kilka lat, więc układ drogowy na razie na pewno się nie zmieni. Rozumiem, że brakuje pieniędzy, bo sygnalizacja świetlna to droga sprawa. Jednocześnie jednak bezsensownie wykonano dwa takie przejścia przy Człuchowskiej, gdzie nigdy nie było takiego zagrożenia jak przy Szobera - zwracał uwagę pan Jakub.

Odpowiedzi dyrektorki Zarządu Dróg Miejskich Grażyny Lendzion były mocno wymijające: dane miejsce musi zebrać określoną liczbę "punktów", aby postawienie sygnalizacji było uzasadnione, a procedura ustawiania świateł to blisko... 18 miesięcy.

- Wnioskowałam o branie pod uwagę wszelkich lokalizacji zgłaszanych przez mieszkańców - wskazała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- W takim razie sygnalizacja przydałaby się także przy skrzyżowaniu Lazurowej z Batalionów Chłopskich. Budowane są tam kolejne bloki, więc natężenie ruchu zwiększa się z kolejnymi miesiącami. Na drogach, które są w gestii Zarządu Dróg Miejskich, nie stosuje się wyniesionych przejść dla pieszych. Natomiast coraz częściej stosujemy tzw. progi spowalniające, które są montowane przed przejściami - mówi Karolina Gałecka. Straż miejska podobno chce tam postawić fotoradary, ale to nie rozwiąże sprawy, bo kierowcy - nawet jeżeli zwolnią - to i tak się nie zatrzymują - zwracał uwagę pan Marcin.

- I jeszcze Pirenejska przy zbiegu z Powstańców Śląskich. Tam są dwa pasy ruchu w każdą stronę. Dzieci boją się tamtędy chodzić do szkoły. Są wysyłane w kierunku Radiowej, a przy obecnych "wykopkach" pod tramwaj zostaje im tylko wąski korytarz, jest tam bardzo niebezpiecznie - mówiła jedna z przybyłych.

Jak inaczej spowolnić ruch?

Rozwiązaniem stosowanym coraz częściej na drogach w polskich miastach, a niezwykle chętnie na europejskich, są wyniesione przejścia dla pieszych - które skutecznie skłaniają kierowców do zdjęcia nogi z gazu. To zdecydowanie tańsza metoda poprawy bezpieczeństwa pieszych niż światła.

Czemu w Warszawie stanowczo nie nadużywana?

- Na drogach, które są w gestii Zarządu Dróg Miejskich, nie stosuje się wyniesionych przejść dla pieszych. Natomiast coraz częściej stosujemy tzw. progi spowalniające, które są montowane przed przejściami. Progów powstaje w Warszawie coraz więcej. Ostatnimi laty powstały na ul. Obrońców Tobruku, Stawki, Płaskowickiej. Progi są bardziej skuteczne, ponieważ spowalniają ruch jeszcze przed przejściem. Kierowca musi zdjąć nogę z gazu przed "zebrą", natomiast wyniesione przejście dla pieszych powoduje, że jest większe ryzyko potrącenia przechodnia, bowiem kierowca zwalnia odrobinę później. Koszt zakupu i zamontowania progu wynosi ok 12 tys. zł - wyjaśniła rzeczniczka ZDM Karolina Gałecka.

Jeszcze inne rozwiązania rozważają władze Bemowa.

- W porozumieniu z ZDM zastanawialiśmy się nad zatrudnieniem tzw. stopków, czyli osób przeprowadzających dzieci przez ulice. Docelowe rozwiązanie to jednak sygnalizacja świetlna we wszystkich wskazanych lokalizacjach - zadeklarował burmistrz Strzałkowski.

Mac

 

REKLAMA

Komentarze (10)

# bemowianka

10.11.2014 10:49

Zapraszam do obejrzenia kotła który tworzy się około 8 rano przy wjeździe/wejściu do szkoły Słonecznej, tej flagowej inwestycji Bemowa.
Jedna furtka oblegana przez wszystkich uczniów i ich rodziców, wjazd i wyjazd z parkingu oraz ul. Zachodzącego Słońca (objazd dla Powstańców Śląskich) - wszystko w jednym miejscu.
Projekt otoczenia szkoły - pod kątem bezpieczeństwa - ZERO

# bemowianka

10.11.2014 10:52

Zamknięte furtki i bramy pozwalające dojąc do szkoły z innej strony.
Brak 2 wyjazdu z parkingu.
Już dochodzi bo niebezpiecznych incydentów. Czy musi dojść do poważnego wypadku.

# zjelonek

11.11.2014 22:21

brak oznakowanych przejść dla pieszych przez Klemensiewicza na skrzyżowaniach z Doroszewskiego i Kossutha - na Klemensiewicza jest co prawda garb , ale daleko od tych skrzyżowań , a przy Doroszewskiego ludzie z małymi dziećmi przechodzą do żłobka, natomiast przy Kossutha trzeba przejść przez Klemensiewicza bo od lat brakuje 30 m chodnika do Górczewskiej

REKLAMA

# zbemowa

12.11.2014 07:33

Drzewa na przejściach dla pieszych, które skutecznie zasłaniają chowających się za nimi ludzi, brak oświetlenia przejść- tak wygląda Lazurowa.

# AniaFF

12.11.2014 11:41

Dwa miesiące temu przy Obrońców Tobruku 38(skrzyżowanie z Pieniążka) skradziono w nocy próg wyspowy.I zrobiło się to bardzo niebezpiecznie.Jest duży ruch pieszych i rowerzystów.

# bemwaw

12.11.2014 18:06

Negatywne obserwacje w pobliżu nowej szkoły:
1.Zbyt mały parking zewnętrzny i brak drugiego wyjazdu, podczas gdy takiej samej wielkości parking wewnętrzny w 50% jest pusty. Tymczasowo wystarczyłoby otwierać go rano, między 7 a 8:30, żeby zmniejszyć tłok.
Prawie dochodziło do rękoczynów.
2.Brak dużego wejścia do szkoły w ogrodzeniu od strony parkingu. Dwie małe furtki idiotycznie otwierające się do wewnątrz zamiast na zewnątrz to zbyt mało.
3.Progi zwalniające są wystarczające, ale zbyt wąskie i większość kierowców je omija jadąc środkiem. Światła nie są potrzebne bo stworzą tylko jeszcze wiekszy korek. Wystarczy poprawić progi.

REKLAMA

# Magda

13.11.2014 12:22

To ja zapraszam na Konarskiego róg Górczewskiej codziennie rano pod szkołą jest wielki korek brak normalnego parkingu tylko jakiś plac z piachem i dziurami - uszkodziłam na nim zawieszenie samochodu wyjeżdżając i wpadając w wielką dziurę. Jest tam i rano i popołudniu wielki korek, dzieci muszą przebiegać przez przejście dla pieszych pod szkołą - to tylko kwestia czasu aby tam wydarzyła się tragedia, potrącenie dziecka i śmierć. I to jest szkoła (nr 82 im. JP II) gdzie pierwszoklasiści (9 klas po 26 dzieci) uczą się na dwie zmiany, przeładowana mocno! Także program o poprawienie bazy edukacyjnej na Bemowie to brednie, sama dzieci woziłam na Wolę do żłobków i przedszkoli bo na Bemowie moje dzieci nie miałyby szans się dostać bo miejsc jest ZERO! A pan Początek się może wychwalać na początku dnia, bo początek był dobry a jego koniec pokazał że już dawno powinien wycofać się z nieskutecznej polityki jaką uprawia.

# cmmm

13.11.2014 19:35

Kiedyś pieszy zamierzając przejść przez jezdnie w miejscu do tego wyznaczonym miał obowiązek zatrzymania się obejrzenia się w prawo, lewo i znowu w prawo i jeśli mógł to wchodził na przejście. Dzisiaj nie ogląda się często zapatrzony w smartfona bo albo pisze smsa albo na fejsie siedzi a jeszcze do tego wsadzi sobie słuchawki w uszy i jest nieobecny. Niech to wróci do starych czasów a będzie dużo bezpieczniej

# bemwaw

17.11.2014 10:12

#cmmm napisał(a) 13.11.2014 19:35
Kiedyś pieszy zamierzając przejść przez jezdnie w miejscu do tego wyznaczonym miał obowiązek zatrzymania się

Teraz tendencja jest odwrotna, jak w cywilizowanych panstwach zachodnich. To kierowcy maja zwracac uwage na stojacych pieszych przy przejsciu i puszczac ich i do tego daza zmiany w prawie.

REKLAMA

# hirex

26.11.2014 10:20

Ale przecież Bemowo jest takie zadowolone i wybrało w cuglach nowe "słońce Karpat" to w czym problem?
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025