Tak parkują urzędnicy. Mieszkańców namawiają do jazdy autobusami
5 listopada 2021
W miejscu, w którym rynkowa cena parkowania to około 10 zł za godzinę, pracownicy Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta trzymają samochody całkowicie za darmo. Aut bywa nawet trzykrotnie więcej, niż wyznaczonych miejsc.
Jak doskonale wiedzą warszawiacy chcący przyjechać w weekend wieczorem na Starówkę albo do Teatru Wielkiego, znalezienie taniego miejsca parkingowego graniczy z cudem. Samochód można zostawić za 10 zł/h pod biurowcem przy pl. Piłsudskiego albo "polować" na wolne miejsce za 3,90 zł/h bliżej celu: na pl.
"Wielki test warszawskiej komunikacji". Absurdalna ustawka prezydenta stolicy
Żeby promować usługę, z której i tak korzysta większość warszawiaków, ratusz zatrudnia celebrytów i nagina fakty w niebywały sposób.
Teatralnym, Senatorskiej, Bielańskiej albo Podwalu.
Parking tylko dla urzędników
Podczas gdy płatny parking przed Teatrem Wielkim pęka w szwach a niektórzy kierowcy zostawiają auta na chodnikach, tuż za rogiem urzędnicy ze Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta mogą pozostawiać samochody całkowicie za darmo. Urząd mieści się XVII-wiecznym poklasztornym budynku na rogu Senatorskiej i Canaletta, przed którym wyznaczono kilka miejsc postojowych.
Urzędnik parkuje za darmo
Jak wynika z oznakowania umieszczonego od strony Canaletta, na terenie SZRM obowiązuje zakaz ruchu, ale nie dotyczy on pojazdów służbowych oraz samochodów pracowników. W godzinach pracy prywatnych aut należących do urzędników jest dwu- albo trzykrotnie więcej, niż miejsc parkingowych. Na zaparkowane na terenie SZRM samochody można natknąć się nawet w sobotnią noc i bynajmniej nie są to pojazdy służbowe.
Autem jednak wygodniej?
Przypomnijmy: miejski ratusz niemal codziennie namawia mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej lub jazdy do pracy na rowerze. Zdaniem władz Warszawy z samochodów powinniśmy korzystać tylko w ostateczności. Tymczasem na Senatorskiej wciąż nie wyznaczono pasów rowerowych, z opublikowanej na stronie SZRM deklaracji dostępności wynika, że najbliższe przystanki autobusowe znajdują się 300 metrów od urzędu a chodnik przed budynkiem ma zaledwie 220 cm szerokości. Co ciekawe, przed budynkiem nie wyznaczono ani jednej koperty a strona urzędu odsyła niepełnosprawnych na Senatorską, 120 metrów od wejścia.
(dg)
.