Zbudowali metro, o drogach zapomnieli? Zacisze czeka na inwestycje
3 listopada 2022
Część mieszkańców Zacisza upatruje w otwarciu stacji metra dodatkowych, wielomilionowych inwestycji związanych z poprawą infrastruktury drogowej w okolicy. Ostatnio o poprawę dojść i dojazdów do nowo otwartej stacji zapytali radni Marta Borczyńska i Marcin Skłodowski.
- Przy realizacji tak dużej i kosztownej inwestycji, jaką jest budowa metra, konieczne jest zapewnienie jak największej dostępności dla mieszkańców poprzez dobrą komunikację zbiorową, układ drogowy, parkingi, ścieżki rowerowe itp. Niestety mieszkańcy obszaru ulic Jórskiego - Samarytanka - Kościeliska, ale także osoby przemieszczające się z terenu po drugiej stronie ulicy Radzymińskiej będą zmuszeni poruszać się okrężną drogą czyli ulicą Spójni - przekonuje dwójka radnych.
Zbudowali metro pośród domków
Jak zauważają samorządowcy, wejście do stacji metra Zacisze znajdujące się na końcu ulicy Figara będzie wykorzystane tylko przez mieszkańców okolicznych domów.
Metro w ogródku. Ten błąd zrozumiemy w 2023
Im dalej sięga II linia metra, tym więcej osób zaczyna zauważać, jak źle został wyznaczony jej przebieg.
Tę ulicę obiecano 30 lat temu. Budowa wciąż nie ruszyła
Choć trudno w to uwierzyć, to budowa ulicy Nowo-Trockiej jest zapowiadana od 30 lat. Na pierwszy rzut oka, jej budowa nie wydaje się dużym inwestycyjnym wyzwaniem. To półtorakilometrowy odcinek prostej ulicy, który ma połączyć Radzymińską i św. Wincentego. Inwestycja ta - od trzech dekad - jest na etapie wstępnym.
- W związku z tym prosimy o przedstawienie informacji, jakie prace przygotowawcze zostały wykonane i jakie będą jeszcze przeprowadzone, aby zrealizować budowę dalszej części ulicy Figara w kierunku ulicy Krośniewickiej, jaki jest harmonogram realizacji inwestycji i szacunkowy koszt? - dopytują radni. - Ponadto apelujemy, żeby podjąć rozmowy z właścicielami osiedla Czerwona Jarzębina i inwestorem nowego osiedla Krośniewicka 5 celem wyznaczenia dojścia pieszo-rowerowego do metra dla mieszkańców tej części Zacisza. Prosimy też o przedstawienie informacji, czy jest możliwe wytyczenie tymczasowego dojścia w śladzie przyszłej ulicy Figara.
Nowe ulice na Zaciszu
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta (SZRM) informuje, że poprawa warunków ruchu drogowego w rejonie Zacisza jest zaplanowana poprzez budowę lub przebudowę Codziennej (na odcinku od ul. Młodzieńczej do ul. Rolanda i Spójni), Figara (na odcinku od ul. Czerwonej Jarzębiny do mostu nad Kanałem Bródnowskim) i Władysława Łokietka (na odcinku od mostu nad Kanałem Bródnowskim do projektowanej ul. Nowo-Trockiej). Przewiduje się budowę jednojezdniowej drogi z dwoma pasami ruchu, po jednym w każdym kierunku. Na Władysława Łokietka (na odcinku od ul. Gilarskiej do Jórskiego) przeanalizowana została możliwość wprowadzenia ruchu jednokierunkowego. Liczba pasów ruchu w rejonie skrzyżowań dostosowana będzie do przewidywanych potrzeb. W ramach zadania powstaną obustronne chodniki dla pieszych oraz jednostronna dwukierunkowa ścieżka rowerowa. Nastąpi też przebudowa skrzyżowań oraz infrastruktury kolidującej z planowaną drogą.
Jeśli chodzi o bezpośrednią okolicę stacji metra Zacisze, to ma zostać wybudowana ścieżka rowerowa na odcinku do skrzyżowania z ul. Czerwonej Jarzębiny. Z kolei na ulicy Figara (do skrzyżowania z ul. Czerwonej Jarzębiny) powstaną obustronne chodniki.
Warszawa planuje inwestycje
Obowiązująca wieloletnia prognoza finansowa miasta przewiduje pieniądze na ciąg ulic Codziennej-Łokietka-Pratulińska do 2024 roku. Jednak z najnowszych informacji SZRM wynika, że rezerwuje ona pieniądze jedynie na wykonanie prac przygotowawczych.
- Przystąpienie do budowy ulicy będzie możliwe po zabezpieczeniu w wieloletniej prognozie finansowej dodatkowych środków na roboty budowlane oraz wypłatę odszkodowań za nieruchomości niezbędne do przejęcia pod inwestycję. Szacowany koszt odszkodowań wynosi ok. 8 mln zł, zaś robót budowlanych ok. 30 mln zł - informuje SZRM.
Obecnie inwestycja posiada decyzję środowiskową oraz opinię geometrii drogi ul. Codziennej, Łokietka i Pratulińskiej. Trwa opracowywanie projektu budowlanego.
(db)
.