REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Samorząd

Specjalna sesja na Białołęce. "Natychmiast przywrócić krzyż"
REKLAMA

REKLAMA

Specjalna sesja na Białołęce. "Natychmiast przywrócić krzyż"

Czy rada dzielnicy zbierze się w piątek tylko po to, by dyskutować w sprawie krzyża usuniętego z sali ślubów?

REKLAMA

"'W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie, w krzyżu miłości nauka' - śpiewamy w wielkopostnej pieśni" - tak rozpoczyna się projekt stanowiska rady dzielnicy, zgłoszony przez grupę radnych, głównie z PiS. Na ich wniosek w piątek 22 listopada o godz. 19:00 ma odbyć się specjalna sesja, podczas której chcą omawiać sprawę usuniętego z sali ślubów symbolu religijnego. Jedynym merytorycznym punktem w porządku obrad jest "projekt stanowiska w sprawie natychmiastowego przywrócenia krzyża.

Nie wiadomo, czy sesja się odbędzie, ponieważ może zabraknąć kworum do jej otwarcia. Wielu radnych zapowiedziało już, że "nie ma zamiaru uczestniczyć w używaniu krzyża jako broni w walce politycznej".


REKLAMA

Wisiał 22 lata

Temat wiszącego w sali ślubów przy Modlińskiej krzyża poruszyła w ubiegłym miesiącu warszawska radna Agata Diduszko-Zyglewska. Poprosiła ona o usunięcie symbolu religijnego z sali ślubów jako łamiącego zasadę neutralności państwa. Kilka dni później krzyż przewieszono do pomieszczenia biurowego, w którym na co dzień nie są obsługiwani mieszkańcy.

- Umieszczenie symbolu religijnego jednego wyznania w sali ślubnej, w której życiową przysięgę składają sobie ludzie, którzy nie chcą korzystać z formuły religijnej, wiąże się z ograniczeniem ich swobody wyznania (lub niewyznawania żadnej religii), a co za tym idzie powoduje dyskryminację ze względu na wyznanie (lub jego brak) - napisała radna Diduszko-Zyglewska.


REKLAMA

Gorący spór

Jeśli wierzyć internetowym komentarzom, większość popiera decyzję. Nie brakuje jednak przeciwników, na czele z jednym z radnych, zapowiadającym w mediach społecznościowych, że w zamian przed ratuszem "pewnie zawiśnie tęczowa flaga", ale "on ją zdejmie".

Dodajmy, że samorządowiec sam wymyślił wspomnianą tęczową flagę, a urząd stanu cywilnego nie ma organizacyjnie nic wspólnego z urzędem dzielnicy, choć korzysta z tego samego budynku przy Modlińskiej. Białołęcka sala ślubów była jedyną w mieście, w której wisiał krzyż.

(dg/oko)


  • Poleć
  • Polub Tu Białołęka
  • Udostępnij

22.11.2019 06:42 #Lysy
A chodniki i dziury w drogach już naprawione?
22.11.2019 15:54 #aaa
Religia to najstarsza zdiagnozowana choroba psychiczna.
22.11.2019 15:56 #aaa
Ja na przykład, jestem bardzo wdzięczny ślusarzowi z Olkusza zwanemu przez niektórych ojcem dyrektorem. To dzięki niemu wyzwoliłem się z chrześcijańskiego otumanienia. To on mi uzmysłowił, że kościołowi chodzi TYLKO o KASĘ i wpływy. Wszystkie bajki o aniołkach, bozi, pastuszkach, osiołku czy stajence są wymyślone jedynie po to żeby kroić ciemny lud.

I jak widać, w środku Europy, w XXI wieku, ten lud jest tak ciemny jak w średniowieczu.
22.11.2019 21:22 #ZEROdlaKk
Ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z 17 maja 1989
Art. 10 ust. 1.
Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań
22.11.2019 21:59 #Chrześcijanin
#aaa napisał(a) 22.11.2019 15:56

Ja na przykład, jestem bardzo wdzięczny ślusarzowi z Olkusza zwanemu przez niektórych ojcem dyrektorem. To dzięki niemu wyzwoliłem się z chrześcijańskiego otumanienia. To on mi uzmysłowił, że kościołowi chodzi TYLKO o KASĘ i wpływy. Wszystkie bajki o aniołkach, bozi, pastuszkach, osiołku czy stajence są wymyślone jedynie po to żeby kroić ciemny lud.

I jak widać, w środku Europy, w XXI wieku, ten lud jest tak ciemny jak w średniowieczu.
Smutne że tak dajesz się opanować ciemności złego ducha.
REKLAMA
23.11.2019 00:52 Matka_Sławka_z_Gdańska
Napisał@ZEROdlaKk
Ustawa o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z 17 maja 1989
Art. 10 ust. 1.
Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań

Powoływanie się na prawo przed takimi ludźmi, którzy mają za nic Konstytucję, jest działaniem całkowicie jałowym. Dziwi Matkę, że nasz tutejszy Kościół nie potrafi lub nie chce zająć stanowiska w tej sprawie powołując się na neutralność i tolerancję. By ostudzić głowy tym... co już widzą flagę na budynku? A chociażby!
wpis modyfikowany 2 razy, 23.11.2019 01:10 
23.11.2019 08:54 #w06
Jaka jest wysokość zabudowy i jaka jest dopuszczalna powierzchnia zabudowy na osiedlu Brzeziny tzn rejon ulic Białołęckiej ,Juranda i Echa leśne. Czy ktokolwiek kontroluje budowę osiedli w tym rejonie.Czy są przestrzegane te normy. KTO wydaje zezwolenia deweloperom o tak gęstej zabudowie???
23.11.2019 10:56 drugastrona
Oby ten krzyż nie wrócił. Religia to prywatna sprawa człowieka. Polska jest państwem świeckim. A zły duch to jest w księżach-pedofilach, którzy dyktują społeczeństwu, jak ma żyć i myśleć, a sami popełniają ciężkie zbrodnie.
23.11.2019 13:46 #Druszlak
Podobno radna Agata Diduszko-Zyglewska ma zamiar apelować do władz miasta o likwidację wszystkich skrzyżowań ulic mających kształt krzyża, bo jej się źle kojarzy. Taka zaciekłość antyreligijna bywa jednym z objawów syndromu poaborcyjnego.
24.11.2019 09:27 Matka_Sławka_z_Gdańska
Wiesz #Druszlak? Pani Agata mogłaby mieć zamiar wnieść o wyjaśnienie na gruncie nie tylko prawa cywilnego, co cię poniosło pisząc o objawach syndromu poaborcyjnego. Ale nie tylko cywilnego, karnego również, bo taką sugestię popełnienia czynu zabronionego, ta wypowiedź też zawiera.

Ale zanim ( i o ile?) do tego dojdzie, to przytoczy Matka za Wikipedią, co to jest, ten "syndrom":

To, cytat: "pojęcie używane w debatach nad tematyką aborcji odnoszące się do objawów psychiatrycznych występujących, według niektórych źródeł, u kobiet które poddały się zabiegowi aborcji. Wyniki innych badań naukowych nie potwierdzają istnienia syndromu.
Psychiatrzy nie są zgodni czy gorsze następstwa mogą mieć ewentualne negatywne skutki psychiczne wynikające z niechcianej lub nieuświadomionej ciąży, czy też skutki jej przerwania. Przy badaniu skutków aborcji należy także rozróżnić "aborcję bezpieczną" (przeważnie wykonywaną w krajach, gdzie aborcja jest w pełni legalna i przez to jej jakość jest wyższa od "aborcji niebezpiecznej" (wykonywanej w tzw. podziemiu aborcyjnym). Zdaniem części działaczy pro-choice syndrom poaborcyjny jest tylko chwytem propagandowym środowisk pro-life"

"Wyniki innych badań tego nie potwierdzają" lub "jest to chwyt propagandowy" - nic dodać, nic ująć?
A co ty wiesz o Kobietach?

"Bredzisz trzy-po-trzy"... Cóż zatem? Jest Nadzieja! Bo?

Matkę w tej definicji urzeka zdanie o tym, że specjaliści, "psychiatrzy nie są zgodni, co do...." a Matka myśli, że w przypadku tej wypowiedzi byliby zgodni. Ucieczka na "certyfikowany, zielony kwit" mogłaby nieść wspomnianą nadzieję na wyjście z twarzą z tej niestosownej wobec każdej Kobiety insynuacji.
Przemyśl to na spokojnie. Gostynin w grę rzecz jasna nie wchodzi, zatem naprawdę nie masz się czym niepokoić. Przyjemność poznania Pana Mariusza ci nie grozi.... natomiast już dzisiaj?

Możesz poznać Matkę, owszem. Na Mszy. Idź koniecznie. Wszak jest Niedziela! Handlowa... :) Wiesz o tym?
wpis modyfikowany 4 razy, 24.11.2019 11:56 
25.11.2019 13:07 #Michałek56
Krzyże w kościołach a nie w budynkach publicznych
25.11.2019 16:20 #Ciotka Mietka z Gdyni
Matka_Sławka_z_Gdańska napisała 24.11.2019 09:27

Ale nie tylko cywilnego, karnego również, bo taką sugestię popełnienia czynu zabronionego, ta wypowiedź też zawiera.
A gdzieżby tam zabronionego! Wystarczy parę godzin busikiem na Słowację, gdzie przy udziale miejscowych lekarzy można popełnić czyn w tamtym kraju niezabroniony i po problemie. I można oddychać pełną piersią, i być niezmiernie zadowolonym. Tak jak zrobiła to pewna szansonistka, bo jej książki w chałupie się nie mieściły. Że to zrobiła to jej sprawa, ale po kiego grzyba chwaliła się tym przed całym światem?
25.11.2019 22:09 Matka_Sławka_z_Gdańska
"Że to zrobiła to jej sprawa, ale po kiego grzyba chwaliła się tym przed całym światem?"

@Ciotka Mietka z Gdyni? Matka Sławka z Gdańska zgadza się i z tym, że można na Słowację, i z tym, że to marna kobieta, ta szansonistka. Bo się chwaliła.
wpis modyfikowany 1 raz, 25.11.2019 22:12 

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcejREKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA