REKLAMA

Bielany

komunikacja

 

Rowerem przez "serek bielański"? Bajka!

  12 września 2014

Rowerem przez "serek bielański"? Bajka!

Po przebudowie ul. Sacharowa bielańscy rowerzyści dostali kolejny fragment porządnej infrastruktury.

REKLAMA

Drogi rowerowe na Sacharowa, wokół ronda przy stacji metra Słodowiec i na "serku bielańskim" to jeden z najlepszych fragmentów infrastruktury rowerowej na Bielanach. Asfaltowa nawierzchnia jest odgrodzona od jezdni estetycznymi słupkami nowego typu ("gamdzykami"), dzięki czemu na pewno nie przekształci się w dziki parking dla samochodów. Przed przejazdami przez jezdnię słupki i białe linie separują kierunki ruchu, przypominając rowerzystom o czymś, o czym często zapominają: że tam też obowiązuje ruch prawostronny i nie należy ustawiać się przy lewej krawędzi. Jest wreszcie porządny dojazd do stacji Veturilo. Drogi sa także połączone z jezdnią na Żeromskiego, umożliwiając płynne przeskoczenie z ruchu ogólnego na drogę tylko dla rowerów. Co na to rowerzyści? Ciężko złapać kogoś samemu nie będąc na rowerze, ale krótkie komentarze można usłyszeć:

- Bajka! - to od pani na ładnej holenderskiej damce. - Przepraszam, uciekam!

Różnica między nową infrastrukturą a tą budowaną w czasach, gdy drogi rowerowe budowało się z kostki bauma, zaczynając je w miejscu uniemożliwiającym wjechanie z jezdni, jest gigantyczna. Ale są też rozwiązania kontrowersyjne.

Jakiś czas temu strony rowerowe obiegły zdjęcia przedstawiające ślepe zakończenia drogi rowerowej po zachodniej stronie Sacharowa, tuż przy wejściu na stację metra. Czy to dowód na nadal panującą wśród projektantów ignorancję?

- Intencją projektanta było poprowadzenie głównego ruchu rowerowego po drugiej stronie ronda, a te dwie "końcówki" to dojazdówki do wejścia do stacji metra - mówi Artur Tondera, kierownik sekcji rozwoju ruchu rowerowego w Zarządzie Transportu Miejskiego. - Może nie jest to rozwiązanie idealne, ale w sumie logiczne. Mogłyby za tym zakończeniem być jeszcze stojaki i wtedy byłby to dojazd do parkingu.

Problem w tym, że stojaków tam nie ma, bo są po drugiej stronie wejścia na stację. Czy staną w tym miejscu? Na razie nie wiadomo. Może więc powinna przenieść się tam jedna z dwóch znajdujących się na Słodowcu stacji Veturilo?

DG

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy