REKLAMA

Puls Warszawy

oświata »

 

Rok po inwazji. Tysiące małych Ukraińców w warszawskich szkołach

  24 lutego 2023

alt='Rok po inwazji. Tysiące małych Ukraińców w warszawskich szkołach'
źródło: UM Warszawa

Według danych warszawskiego ratusza w szkołach i przedszkolach w mieście uczy się ponad 17 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy. Samorząd zapewnia o kompleksowym wsparciu, w tym programach integracyjnych skierowanych do dzieci.

REKLAMA

- Szacujemy, że ponad 5 procent wszystkich uczniów w Warszawie to dzieci i młodzież, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Zapewniamy im miejsca w przedszkolach i szkołach, ale również punkty nauki zdalnej, pomoc psychologiczną, dożywianie i programy integracyjne - informuje Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Bardzo ważne jest dla nas wsparcie finansowe, które otrzymaliśmy od wielu podmiotów, w tym przede wszystkim od Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, czyli UNICEF. Dzieci z Wołynia spędziły ferie w Warszawie Dzieci z Wołynia spędziły ferie w Warszawie
Samorząd warszawskiego Wawra przez dwa tygodnie gościł dzieci z Równego na ukraińskim Wołyniu.

Warszawa oddaje tramwaje Ukraińcom Warszawa oddaje tramwaje Ukraińcom
Ukraiński Konotop otrzyma nieużywane już warszawskie tramwaje. Warszawski samorząd za darmo przekazuje wagony, które są wycofywane z ruchu w związku z dostawami składów firmy Hyundai Rotem. Na Ukrainę zostało już wysłanych sześć spośród 23 wagonów serii 105N.
Wojna w Ukrainie wciąż trwa, dlatego pomoc jest nadal potrzebna - dodaje.

Uczniowie z Ukrainy w warszawskich szkołach

Od lutego ubiegłego roku do przedszkoli i szkół na terenie Warszawy dołączyło ponad 17 tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy. Dzieci i młodzież z Ukrainy dołączają do istniejących klas oraz oddziałów przygotowawczych, których aktualnie utworzono 124 i działają one w 72 szkołach (60 szkołach podstawowych i 12 liceach).

- Od wybuchu wojny zapewniamy ukraińskim uczniom dostęp do edukacji na dwa sposoby. Pierwszy z nich to dostęp do nauki stacjonarnej w warszawskich szkołach. Dzięki współpracy z UNICEF i partnerami prywatnymi zorganizowaliśmy również miejsca nauki zdalnej, dzięki czemu dzieci i młodzież kontynuują edukację w systemie ukraińskim - podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Zapraszamy na zakupy

Punkty nauki zdalnej

Warszawski ratusz zorganizował 48 punktów do nauki online dla młodzieży uczącej się w systemie ukraińskim. Miejsca są wyposażone w stanowiska komputerowe podłączone do sieci, a uczniowie znajdują się pod opieką ukraińskich nauczycieli. Punkty nauki zdalnej znajdują się m.in. w Pałacu Młodzieży, Centrum Edukacji i Rozwoju na Woli oraz w dzielnicowych placówkach pozaszkolnych. Miejsca kształcenia na odległość dla uczniów ukraińskich finansuje UNICEF.

We współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej 300 ukraińskich nauczycieli zostało zatrudnionych w szkołach jako pomoc polskich nauczycieli - projekt ten jest finansowany przez PCPM. Dzięki porozumieniu z UNICEF, organizacja sfinansowała m.in. akcję "Wspólne lato w Warszawie", gdzie polscy i ukraińscy uczniowie mogli korzystać w wakacje z opieki w szkołach i oferty zajęć. Obecnie trwa "Wspólna Warszawska Zima". To propozycja spędzenia ferii zimowych w Warszawie przygotowana z myślą o dzieciach ukraińskich, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022 roku.

REKLAMA

Zima w mieście

- Taką ofertę od lat przygotowujemy dla warszawskich uczniów i uczennic i cieszy się ona ogromną popularnością. Obecnie w ramach projektu "Wspólna Warszawska Zima" mamy zapisanych blisko tysiąc dzieci ukraińskich. Każdego dnia ok. 600 z nich uczestniczy w zajęciach. W ramach akcji zapewniamy również opiekę i wyżywienie. Wolne miejsca są na bieżąco aktualizowane - informuje wiceprezydent Kaznowska.

W Warszawie działa również punkt kontaktowy oraz zespół ds. nauczania dzieci cudzoziemskich, które pomagają nauczycielom i dyrektorom szkół, gdzie uczą się dzieci imigrantów, uchodźców i repatriantów. Dodatkowo Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń organizuje kursy i szkolenia dla nauczycieli polskich i ukraińskich. Oferta została przygotowana z myślą o wszystkich etapach edukacyjnych i wiąże się m.in. z: adaptacją w polskiej szkole, nauką języka polskiego jako obcego, metodami pracy z uczniem cudzoziemskim, modelami systemu wsparcia obcokrajowców.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Tubylec

24.02.2023 14:14

Skandalem jest to, że dzieci mieszkańców Warszawy nie dostają się do wybranych na pierwszym miejscu w procesie rekritacji przedszkoli i muszę wybierać te mniej preferowane, podczas gdy w tym samym czasie do tych preferowanych przez mieszkańców Warszawy przedszkoli przyjmowane są Ukraiński dzieci.

# Wwa

24.02.2023 14:51

Jeszcze większy skandal to masowy najazd Azjatów i innych śmieci postsowieckich.

# Ygfc

25.02.2023 20:41

Ciekawe bo 90% Ukrainy wojny nie widziało i ludzie normalnie na niej żyją.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024