Warszawa wreszcie będzie mieć obronę cywilną?
21 lutego 2024
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński zapowiadają wspólne prace nad obroną cywilną na Państwowej Straży Pożarnej. Obecnie Polska to jedyne duże państwo Europy, w którym nie istnieje żaden system obrony cywilnej.
- Polacy mogą się czuć bezpieczni tam, gdzie dobry samorząd spotyka się z dobrą służbą. Tak jest właśnie w Warszawie. Dziękuję panie prezydencie za to, że w tej kadencji to wsparcie jest rekordowe - powiedział podczas uroczystości przekazania warszawskiej straży pożarnej nowych wozów minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński.
Dlaczego OC w Warszawie jest takie drogie?
OC w Warszawie kosztuje znacznie więcej niż w mniejszych miejscowościach. Różnica jest naprawdę spora - nawet kilkaset złotych w skali roku! Gdzie tkwi źródło tych dysproporcji? Jakie czynniki determinują wysokość składek OC w stolicy? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach wyższych składek OC w stolicy.
- Dobra współpraca samorządu i służb to filar bezpieczeństwa. Teraz razem z prezydentem Trzaskowskim pracujemy nad ustawą o obronie cywilnej. To temat zaniechany przez naszych poprzedników. W marcu założenia ustawy zostaną pokazane opinii publicznej. To będzie wkład zarówno funkcjonariuszy, jak i samorządu w bezpieczeństwo Polaków na wiele lat.
Obrona cywilna w Polsce
Na razie stan obrony cywilnej w Polsce jest katastrofalny. Kiedy 12 lat temu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport w tej sprawie, na alarm bili tylko nieliczni. Otrzeźwienie przyszło dopiero w 2022 roku, gdy rosyjskie bomby spadły na Kijów i Charków, a zwykli warszawiacy zaczęli dopytywać polityków o schrony. Z raportu NIK wynikało, że obrona cywilna w Polsce nie jest gotowa do działania nie tylko w czasie wojny czy ataku terrorystycznego, ale nawet wichury czy powodzi. Cywile nie znają podstawowych zasad bezpieczeństwa, sygnały alarmowe kojarzą się z rocznicami powstań, a ludność jest najbardziej rozbrojona w Europie po... Watykanie. Rządy kolejnych premierów - Donalda Tuska, Ewy Kopacz, Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego - nie robiły w sprawie obrony cywilnej praktycznie nic. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i minister Marcin Kierwiński chcieliby to zmienić.
- Bezpieczeństwo jest dla nas w Warszawie sprawą fundamentalną. To, że będziemy mogli harmonijnie współpracować w tej kwestii z nowym rządem jest dla nas niezwykle istotne. Najważniejsza jest ochrona ludności i opracowanie ustawy o obronie cywilnej. Zrobiliśmy dokładny audyt miejsc, które mogą posłużyć za schrony, mimo że rząd PiS-u w tej sprawie nic nie zrobił. Warszawa i cała Polska musi być przygotowana na każdy scenariusz. Przekazujemy sprzęt, ale pracujemy też nad strategią. Chodzi o to, by rząd i samorząd wspólnie wypracowywały rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo - powiedział prezydent Trzaskowski.
Schrony w Warszawie
Prezydent przypomniał, że od 2004 roku w polskim systemie prawnym nie ma definicji schronu ani żadnego aktu, który by tę kwestię regulował. Z przeprowadzonej po rosyjskim ataku na Kijów inwentaryzacji wynika, że Warszawa dysponuje co najmniej 7 mln m2 powierzchni, która może służyć jako miejsca ukrycia dla ludności. Stolica zrobiła taki audyt jako pierwsza w Polsce.
Warto jednak dodać, że na co dzień warszawiacy czują się bardzo bezpiecznie. W raporcie "Jakość życia w miastach europejskich" z roku 2023 Warszawa jest w pierwszej dziesiątce europejskich stolic, których mieszkańcy czują się bezpiecznie spacerując samemu po ulicy w nocy. Twierdzi tak 77 proc. badanych w Warszawie. W Madrycie jest to odpowiednio 68 proc., w Paryżu 65 proc., w Berlinie i Londynie 58 proc. Warszawę wyprzedzają tylko mniejsze od niej miasta, takie jak Oslo, Helsinki czy Kopenhaga.
Dominik Gadomski
.