REKLAMA

Legionowo

zdrowie »

 

Przychodnia "na górce" oblężona. Tłumy w nocnej pomocy

  14 listopada 2018

alt='Przychodnia "na górce" oblężona. Tłumy w nocnej pomocy'

Ambulatorium chirurgiczno-urazowe w Legionowie działa już od ośmiu miesięcy. W tym czasie z jego pomocy skorzystało ponad 3 tys. pacjentów. Prawie 18 tys. osób (!) odwiedziło nocną i świąteczną opiekę w przychodni na Sowińskiego.

REKLAMA

Od 3 marca br. mieszkańcy powiatu w nagłych wypadkach mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy medycznej w zakresie chirurgii ogólnej oraz urazowo-ortopedycznej. Utworzenie ambulatorium to reakcja na potrzebę zapewnienia mieszkańcom pomocy medycznej w czasie, kiedy przychodnie już nie pracują - czyli wieczorami, w weekendy oraz święta. Dotychczas pacjenci, którzy doznali urazu, zmuszeni byli jechać do Warszawy, Nowego Dworu Mazowieckiego lub Pułtuska, i spędzać tam długie godziny w oczekiwaniu na udzielenie pomocy. Teraz mogą skorzystać z usług legionowskiego ambulatorium, które działa w dni powszednie w godzinach 19-24 oraz w weekendy i święta od 8 do 24 i mieści się w budynku NZOZ "Legionowo" przy ul. Sowińskiego 4. Pierwsze miesiące funkcjonowania ambulatorium zdecydowanie potwierdziły zasadność i potrzebę jego uruchomienia.

Rany, złamania i stłuczenia

Statystyki pokazują, że ponad połowę pacjentów ambulatorium stanowią mieszkańcy Legionowa. Na drugim miejscu są mieszkańcy gminy Jabłonna (13%), a w dalszej kolejności gmin Wieliszew i Serock (po 10%). Najmniej osób przyjeżdża z Nieporętu. - Średnio w miesiącu przyjmujemy ponad 380 osób. Pacjenci najczęściej zgłaszają się ze stłuczeniami, skręceniami, zwichnięciami i złamaniami, ale też otwartymi ranami i poparzeniami - mówi Dorota Glinicka, prezes ZOZ Legionowo. W ramach dyżuru ambulatorium w zakresie chirurgii ogólnej oraz chirurgii urazowo-ortopedycznej jest jeden zespół lekarsko-pielęgniarski, technik RTG i zespół transportu medycznego. O kolejności przyjęć decyduje rejestracja pacjenta lub stan zdrowia chorego.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Wielu chorych nocą

Prawdziwe oblężenie przeżywa nocna i świąteczna opieka medyczna - także zlokalizowana w przychodni na Sowińskiego. Dyżur pełnią dwa zespoły lekarsko-pielęgniarskie, natomiast nie ma obowiązku zapewnienia dyżuru pediatry.

- Liczba osób przyjętych w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w okresie od stycznia do października 2018 roku przekroczyła 18 tys. Zrealizowaliśmy także 346 wizyt wyjazdowych - informuje Dorota Glinicka. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielanej od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. Dyżurujący lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych) lub telefonicznie. Z pomocy lekarza i pielęgniarki można skorzystać w razie: nagłego zachorowania; nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy. Także gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

- Przypominamy, że w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie ma ani możliwości wykonania diagnostyki, ani zaopatrzenia dużych urazów poprzez szycie ran, zakładania sączków. W takich wypadkach pacjenci są informowani o konieczności zgłoszenia się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego - dodaje Dorota Glinicka.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Robert

14.11.2018 18:45

To tylko potwierdza, jak ważny dla miasta jest szpital publiczny. Może w oparciu o rozbudowę szpitala w Wieliszewie? Uzupełnieniem byłby szpital wojskowy, jeśli powstanie...

 Daro

14.11.2018 23:28

To także pokazuje że służba zdrowia w Legionowie jest niewydolna, większość pacjentów nocnej i świątecznej pomocy to pacjencji którzy nie dostali się do lekarza pierwszego kontaktu w ciągu dnia. Dlatego po 18 tłumnie przyjeżdżają do przychodni na Sowińskiego

# Złamana

15.11.2018 00:48

Byłam na takiej pomocy gdzie stwierdzono złamanie i odesłali mnie do Warszawy mimo że nie było żadnego innego pacjenta . Tam czekałam 4 godz aż, założyli mi gips

REKLAMA

# Zyga

19.11.2018 12:53

Może ktoś wie czy dziecko przyjmą czy każą jechać do Warszawy? Na przykład ze zwichniętą/złamaną nogą lub rozciętym czołem do szycia?

# Poli

10.01.2020 19:58

Ta nocna opieka to jest jakas porazka powinni to zamknac nawet glupiej rany nie potrafia zszyc bo sie im poprostu nie chce i odsylaja do wawy na sor gdzie poczekasz min 4h ....
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025