Przepłacaliśmy za ogrzewanie. "Była zmowa cenowa"
8 grudnia 2020
Francuska firma dostarczająca ciepło do warszawskich bloków ma zapłacić gigantyczną karę za udział w zmowie z państwową spółką.
O nałożeniu na polski oddział Veolii kary w wysokości 120 mln zł poinformował w poniedziałek 7 grudnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z informacji zebranych przez urzędników wynika, że Veolia Energia Warszawa była w latach 2014-2017 w zmowie cenowej z PGNiG Termiką.
Zmowa cenowa w Warszawie
- Warszawski system ciepłowniczy jest największym w Unii Europejskiej - pisze UOKiK. - Najbardziej znaczącymi podmiotami są na nim PGNiG Termika (w zakresie wytwarzania) oraz Veolia Energia Warszawa na rynku dystrybucji i sprzedaży ciepła odbiorcom końcowym, m.in. spółdzielniom mieszkaniowym, wspólnotom, firmom, szkołom i urzędom.
Jak mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny, firmy ustaliły, że nie będą wchodzić sobie w drogę i zdecydowały o podziale warszawskiego rynku. PGNiG Termika skupiła się na wytwarzaniu ciepła, a Veolia na jego sprzedaży. Według urzędników firmy ustalały między sobą strategię przetargową i cenową. W myśl ustaleń Francuzi zrezygnowali z budowy w Ursusie elektrowni, a w zamian państwowa PGNiG Termika zobowiązała się do zaprzestania sprzedaży ciepła do odbiorców końcowych. Firmy ustaliły również, że PGNiG Termika nie będzie brała udziału w przetargach na dostawy ciepła.
"Warszawiacy przepłacali"
- W efekcie porozumienia odbiorcy końcowi musieli płacić więcej za energię cieplną, niż w warunkach konkurencji - mówi prezes Chróstny. - Były to nie tylko firmy czy instytucje, ale również wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. To oznacza, że na skutek zmowy warszawiacy przepłacali za ogrzewanie swoich mieszkań. Rozpoczęcie postępowania zainicjowała PGNiG Termika, która zdecydowała się skorzystać z programu łagodzenia kar i zgłosiła się do nas z informacją o zmowie, przedstawiając okoliczności zawartego porozumienia.
PGNiG Termika przedstawiła dowody na istnienie zmowy, w tym korespondencję mailową. Informacje pozwoliły na przeprowadzenie przeszukania w siedzibie Veolii przy ul. Stefana Batorego. W trakcie postępowania PGNiG Termika dostarczała kolejnych ważnych informacji, także z własnej inicjatywy. W ten sposób państwowa firma uniknęła kary za udział w zmowie.
(dg)