Przemoc domowa na Mokotowie - z jak dużym problemem mamy do czynienia?
26 kwietnia 2023
Problem przemocy domowej powszechnie znany jest policjantom w całej Polsce. Pojawia się też na Mokotowie. Jakiego rodzaju jest to przemoc i jak często do niej dochodzi?
Na Mokotowie rzadko dochodzi do głośnych spraw "medialnych", które wychodzą na światło dzienne. Nie oznacza to jednak, że w tej części Warszawy jest spokojnie. Ze statystyk wynika, że jest wręcz odwrotnie.
Poszukiwana wpadła na próbie kradzieży
Policjanci z mokotowskiego wydziału wywiadowczo-patrolowego zatrzymali 28-latkę podejrzaną o kradzież kosmetyków z jednej z sieciowych drogerii przy Puławskiej. Kobieta na swoim koncie miała już kilka kradzieży i wiedziała, że jest poszukiwana przez sąd oraz policjantów. Nie powstrzymało jej to przed kolejnymi kradzieżami.
Z bardziej rozpoznawalnych spraw przypominamy jedną z połowy minionego roku.
Mieszkaniec Mokotowa rzucił się na syna z nożem
Mokotowscy policjanci zatrzymali wówczas 73-latka. Był późny wieczór. 42-latek rozmawiał w kuchni ze swoją matką. W pewnej chwili dołączył do nich pijany ojciec mężczyzny i od razu zaczął wyzywać syna. Kiedy ten nie reagował, agresor sięgnął po stojącą kulę ortopedyczną i zaczął go okładać. 42-latek zasłaniał się przed ciosami, a następnie wyrwał ojcu kulę i spokojnie zaprowadził go do pokoju mówiąc, żeby się uspokoił i poszedł spać, a sam wrócił do rozmowy ze swoją matką. 73-latek jednak nie zamierzał spać, wtargnął do kuchni, sięgnął po kuchenny nóż i ugodził swojego syna w udo. Kobieta natychmiast wezwała pogotowie i policję. Pokrzywdzony został przewieziony do szpitala, a agresor został zatrzymany przez funkcjonariuszy.
Jak duży jest problem na Mokotowie
Zastępczyni prezydenta Warszawy informuje, że statystyki dotyczące liczby rodzin objętych procedurą "Niebieskiej Karty" nie zawierają danych dotyczących występowania przemocy domowej na tle ekonomicznym.
- Dane takie będą zbierane po wejściu w życie zmiany ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, która wprowadza kategorię "przemoc ekonomiczna" - zaznacza Aldona Machnowska-Góra. Jak się okazuje z powodu przemocy fizycznej liczba rodzin objętych procedurą "Niebieskiej Karty" na Mokotowie w całym 2022 roku wyniosła aż 336. To aż o 168 więcej niż w roku poprzednim. Z powodu stosowania przemocy psychicznej i emocjonalnej w 2022 roku procedurą zostało objętych 395 rodzin, o 89 mniej niż w 2021 roku. Spadła też liczba najgorszej przemocy jaka może pojawić się w "domowym zaciszu" a więc przemocy seksualnej, która dotknęła w ubiegłym roku 21 rodzin, to o 12 mniej niż w roku poprzednim. Z pewnością nie są to wszystkie ujawnione przypadki przemocy domowej na Mokotowie.
(db)
.