REKLAMA

Bemowo

środowisko »

 

Przekroczone normy hałasu przy S8

  26 września 2012

alt='Przekroczone normy hałasu przy S8'

- Wiele osób mieszkających przy Lasku na Kole narzeka na hałas od strony trasy S8. Sama mieszkam niedaleko i odkąd trasa S8 została otwarta, nie daje się tu wytrzymać - twierdzi nasza czytelniczka, pani Agnieszka. - Jest taki hałas, że przy ul. Narwik lepiej nie otwierać okien. Czy będą tu postawione ekrany dźwiękochłonne? - pyta pan Wojciech.

REKLAMA

Według polskich norm hałas na terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, szkół, przedszkoli, domów opieki społecznej i szpitali w miastach nie może przekraczać 55 decybeli w dzień i 50 w nocy. Dla zabudowy wielorodzinnej i zamieszkania zbiorowego odpowiednio 60 i 50 decybeli. Przekroczenie tej granicy oznacza dla mieszkańców hałas, a dla budowniczych drogi - kary i dodatkowe koszty, bo jeśli okaże się, że zbudowane ekrany dźwiękowe są niewystarczające, trzeba będzie je poprawić. A koszt takiego ekranu to co najmniej 600 złotych za metr kwadratowy.

Trzeba jeszcze poczekać

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad od 2011 r. prowadzi regularnie (dwa razy w roku - na wiosnę i jesienią) badania poziomu hałasu. Pomiary są prowadzone na odcinku węzeł Konotopa - al. Prymasa Tysiąclecia.

- Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Środowiska, pomiary prowadzone będą przez kolejne trzy lata, tj. do roku 2013 włącznie - informuje Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA.

Najbardziej, bo zarówno w dzień, jak i w nocy, normy są przekroczone w okolicach Wrocławskiej 10B, Pełczyńskiego 28D, Dywizjonu 303 nr 149, Narwik 24, w punkcie przecięcia trasy S8 i ul. Szeligowskiej oraz przy ul. Wysokiej 9 - w pobliżu węzła Warszawska na terenie Blizne Łaszczyńskiego.
- Wyniki pomiarów wykonanych w roku 2011 oraz wiosną 2012 zostały przekazane do marszałka województwa oraz wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Najbliższe pomiary zostaną przeprowadzone tej jesieni - dodaje rzeczniczka.

Wstąp do księgarni

Są już wyniki i co z tego?

Pomiary prowadzone były wzdłuż przebudowanego odcinka, w szesnastu lokalizacjach:

 • Dom Katolicki na terenie Parku Leśnego, ul. Dobrogniewa 6
 • Budynek przy ul. Dobrogniewa 25
 • Osiedle mieszkaniowe - budynek przy ul. ks. Bolesława 1/2
 • Budynek przy ul. Marynin 21A
 • Zabudowa jednorodzinna szeregowa - ul. Bailly 46
 • Blok mieszkalny ul. Kazubów 10
 • Pierwsza linia Rodzinnych Ogródków Działkowych
 • Budynek przy ul. Wrocławskiej 10
 • Blok mieszkalny ul. Pełczyńskiego 28D
 • Budynek przy ul. Dywizjonu 303 nr 149
 • Budynek przy ul. Długiej 4
 • Okolice przecięcia trasy S8 z ul. Szeligowską
 • Budynek przy ul. Przechodniej 15A
 • Blok mieszkalny przy ul. Narwik 24
 • Budynek przy ul. Gołąbkowskiej 11
 • Budynek przy ul. Coopera 9.

  Według badań przeprowadzonych wiosną normy hałasu są przekroczone w nocy przy ks. Bolesława 1/2, Bailly 46, Kazubów 10, Coopera 9 oraz w okolicach ulicy Gołąbkowskiej, zaś w ciągu dnia w rejonie pierwszej linii Rodzinnych Ogródków Działkowych.

  Kosztowne i mało skuteczne ekrany nie zdają egzaminu, w najbliższym czasie więc możemy się spodziewać nowych przepisów. Prawdopodobnie zmianie ulegną także normy dotyczące hałasu.
  Najbardziej, bo zarówno w dzień, jak i w nocy, normy są przekroczone w okolicach Wrocławskiej 10B, Pełczyńskiego 28D, Dywizjonu 303 nr 149, Narwik 24, w punkcie przecięcia trasy S8 i ul. Szeligowskiej oraz przy ul. Wysokiej 9 - w pobliżu węzła Warszawska na terenie Blizne Łaszczyńskiego.

  Mieszkańcy muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. - Dokumentacja z wykonanych badań jest w trakcie weryfikacji - informuje Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA. - Planowany termin przekazania tej dokumentacji do marszałka województwa to czwarty kwartał tego roku. W zależności od decyzji marszałka, będziemy podejmować dalsze działania.

  Przekroczone normy nie oznaczają bowiem automatycznej decyzji o ustawieniu ekranów, tym bardziej że Ministerstwo Środowiska poszukuje właśnie nowych rozwiązań w kwestii ochrony przed hałasem. Kosztowne i mało skuteczne ekrany nie zdają egzaminu, w najbliższym czasie więc możemy się spodziewać nowych przepisów. Prawdopodobnie zmianie ulegną także normy dotyczące hałasu.

  kz, (wt)

 •  

  REKLAMA

  Komentarze (3)

  # fan s8

  30.09.2012 07:53

  Znowu powraca ten sam temat? To już jest NUDNE! Ile można poświęcać czasu i miejsca zgraji głuptasów kupującej mieszkania tuż obok planowanej od tak wielu lat trasy?

  # hrtyr

  22.09.2014 15:41

  mam pytanie: kto odpowiada za wydanie zgody na przelot startujących samolotów z okęcia nad ulicami Coopera i Batalionów chłopskich na Bemowie. Hałas jest taki że nie można wytrzymać no i tony spalin z silników odrzutowych. Nasze dzieci bedą chore bo w tych warunkach nie mogą normalnie funkcjonować. Musimy dostać odszkodowaqnie i wyprowadzić się stąd bo zginiemy. Dodatkowo urząd dzielnicy wydał zgodę na dzałanie wielkiej kruszarni betonu w pobliżu. Pył betonowy całymi dniami zanieczyszcza powietrze i hałas jest potworny.
  Dodatkowo urząd Bemowo nie zadbał o ekrany dźwiękoszczelne przy trasie S8 co zupełnie nas dobija. Jest po prosto piekło a inni zarabiają kosztem mieszkańców osiedla. Dlatych którzy ewentualnie szukają mieszkania - omijajcie Bemowo z daleka a my będziemy walczyć z tymi łobuzami. Burmistrz lekką rączką dysponuje zdrowiem mieszkańców a odszkodowanie gdzie? Musimy ich ruszyć po 100 tys na mieszkańca to nauczą się rozumu

  # bemol

  23.09.2014 10:54

  W latach 80-tych i wcześniej, nikt nie planował przebiegu przez Bemowo autostrady/drogi szybkiego ruchu dla samochodów ciężarowych jako części szlaku Lizbona - Władywostok, ani toru wyścigowego dla motocyklistów i stuningowanych rzęchów.

  REKLAMA

  więcej na forum

  LINKI SPONSOROWANE

  REKLAMA

  Kup bilet

  REKLAMA

  Najnowsze informacje na TuBemowo

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  Wyjazdy sportowe
  Wyjazdy sportowe

  Misz@masz

  Artykuły sponsorowane

  REKLAMA

  Kambukka Olympus
  Kambukka Lagoon

  REKLAMA

  Top hotele na Lato 2024
  Top hotele na Lato 2024

  Kup bilet

  Znajdź swoje wakacje

  Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

  Polecamy w naszym pasażu

  Wstąp do księgarni

  REKLAMA

  Butelki dla dzieci Kambukka
  Kambukka Reno

  REKLAMA

  AMBRA - Twoje Perfumy
  AMBRA - Twoje Perfumy

  REKLAMA

  REKLAMA