REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

środowisko

 

Przekroczone normy hałasu przy S8

  26 września 2012

Przekroczone normy hałasu przy S8

- Wiele osób mieszkających przy Lasku na Kole narzeka na hałas od strony trasy S8. Sama mieszkam niedaleko i odkąd trasa S8 została otwarta, nie daje się tu wytrzymać - twierdzi nasza czytelniczka, pani Agnieszka. - Jest taki hałas, że przy ul. Narwik lepiej nie otwierać okien. Czy będą tu postawione ekrany dźwiękochłonne? - pyta pan Wojciech.

REKLAMA

Według polskich norm hałas na terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, szkół, przedszkoli, domów opieki społecznej i szpitali w miastach nie może przekraczać 55 decybeli w dzień i 50 w nocy. Dla zabudowy wielorodzinnej i zamieszkania zbiorowego odpowiednio 60 i 50 decybeli. Przekroczenie tej granicy oznacza dla mieszkańców hałas, a dla budowniczych drogi - kary i dodatkowe koszty, bo jeśli okaże się, że zbudowane ekrany dźwiękowe są niewystarczające, trzeba będzie je poprawić. A koszt takiego ekranu to co najmniej 600 złotych za metr kwadratowy.

Trzeba jeszcze poczekać

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad od 2011 r. prowadzi regularnie (dwa razy w roku - na wiosnę i jesienią) badania poziomu hałasu. Pomiary są prowadzone na odcinku węzeł Konotopa - al. Prymasa Tysiąclecia.

- Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Środowiska, pomiary prowadzone będą przez kolejne trzy lata, tj. do roku 2013 włącznie - informuje Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA.

Najbardziej, bo zarówno w dzień, jak i w nocy, normy są przekroczone w okolicach Wrocławskiej 10B, Pełczyńskiego 28D, Dywizjonu 303 nr 149, Narwik 24, w punkcie przecięcia trasy S8 i ul. Szeligowskiej oraz przy ul. Wysokiej 9 - w pobliżu węzła Warszawska na terenie Blizne Łaszczyńskiego.
- Wyniki pomiarów wykonanych w roku 2011 oraz wiosną 2012 zostały przekazane do marszałka województwa oraz wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Najbliższe pomiary zostaną przeprowadzone tej jesieni - dodaje rzeczniczka.

Kup bilet

Są już wyniki i co z tego?

Pomiary prowadzone były wzdłuż przebudowanego odcinka, w szesnastu lokalizacjach:

 • Dom Katolicki na terenie Parku Leśnego, ul. Dobrogniewa 6
 • Budynek przy ul. Dobrogniewa 25
 • Osiedle mieszkaniowe - budynek przy ul. ks. Bolesława 1/2
 • Budynek przy ul. Marynin 21A
 • Zabudowa jednorodzinna szeregowa - ul. Bailly 46
 • Blok mieszkalny ul. Kazubów 10
 • Pierwsza linia Rodzinnych Ogródków Działkowych
 • Budynek przy ul. Wrocławskiej 10
 • Blok mieszkalny ul. Pełczyńskiego 28D
 • Budynek przy ul. Dywizjonu 303 nr 149
 • Budynek przy ul. Długiej 4
 • Okolice przecięcia trasy S8 z ul. Szeligowską
 • Budynek przy ul. Przechodniej 15A
 • Blok mieszkalny przy ul. Narwik 24
 • Budynek przy ul. Gołąbkowskiej 11
 • Budynek przy ul. Coopera 9.

  Według badań przeprowadzonych wiosną normy hałasu są przekroczone w nocy przy ks. Bolesława 1/2, Bailly 46, Kazubów 10, Coopera 9 oraz w okolicach ulicy Gołąbkowskiej, zaś w ciągu dnia w rejonie pierwszej linii Rodzinnych Ogródków Działkowych.

  Kosztowne i mało skuteczne ekrany nie zdają egzaminu, w najbliższym czasie więc możemy się spodziewać nowych przepisów. Prawdopodobnie zmianie ulegną także normy dotyczące hałasu.
  Najbardziej, bo zarówno w dzień, jak i w nocy, normy są przekroczone w okolicach Wrocławskiej 10B, Pełczyńskiego 28D, Dywizjonu 303 nr 149, Narwik 24, w punkcie przecięcia trasy S8 i ul. Szeligowskiej oraz przy ul. Wysokiej 9 - w pobliżu węzła Warszawska na terenie Blizne Łaszczyńskiego.

  Mieszkańcy muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. - Dokumentacja z wykonanych badań jest w trakcie weryfikacji - informuje Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA. - Planowany termin przekazania tej dokumentacji do marszałka województwa to czwarty kwartał tego roku. W zależności od decyzji marszałka, będziemy podejmować dalsze działania.

  Przekroczone normy nie oznaczają bowiem automatycznej decyzji o ustawieniu ekranów, tym bardziej że Ministerstwo Środowiska poszukuje właśnie nowych rozwiązań w kwestii ochrony przed hałasem. Kosztowne i mało skuteczne ekrany nie zdają egzaminu, w najbliższym czasie więc możemy się spodziewać nowych przepisów. Prawdopodobnie zmianie ulegną także normy dotyczące hałasu.

  kz, (wt)

 •  

  Komentarze (3)

  # fan s8

  30.09.2012 07:53

  Znowu powraca ten sam temat? To już jest NUDNE! Ile można poświęcać czasu i miejsca zgraji głuptasów kupującej mieszkania tuż obok planowanej od tak wielu lat trasy?

  # hrtyr

  22.09.2014 15:41

  mam pytanie: kto odpowiada za wydanie zgody na przelot startujących samolotów z okęcia nad ulicami Coopera i Batalionów chłopskich na Bemowie. Hałas jest taki że nie można wytrzymać no i tony spalin z silników odrzutowych. Nasze dzieci bedą chore bo w tych warunkach nie mogą normalnie funkcjonować. Musimy dostać odszkodowaqnie i wyprowadzić się stąd bo zginiemy. Dodatkowo urząd dzielnicy wydał zgodę na dzałanie wielkiej kruszarni betonu w pobliżu. Pył betonowy całymi dniami zanieczyszcza powietrze i hałas jest potworny.
  Dodatkowo urząd Bemowo nie zadbał o ekrany dźwiękoszczelne przy trasie S8 co zupełnie nas dobija. Jest po prosto piekło a inni zarabiają kosztem mieszkańców osiedla. Dlatych którzy ewentualnie szukają mieszkania - omijajcie Bemowo z daleka a my będziemy walczyć z tymi łobuzami. Burmistrz lekką rączką dysponuje zdrowiem mieszkańców a odszkodowanie gdzie? Musimy ich ruszyć po 100 tys na mieszkańca to nauczą się rozumu

  # bemol

  23.09.2014 10:54

  W latach 80-tych i wcześniej, nikt nie planował przebiegu przez Bemowo autostrady/drogi szybkiego ruchu dla samochodów ciężarowych jako części szlaku Lizbona - Władywostok, ani toru wyścigowego dla motocyklistów i stuningowanych rzęchów.

  REKLAMA

  więcej na forum

  REKLAMA

  REKLAMA

  Najnowsze informacje na TuBemowo

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  Artykuły sponsorowane

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  Kup bilet

  Znajdź swoje wakacje

  Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

  Polecamy w naszym pasażu

  Wstąp do księgarni

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA