- Wiele osób mieszkających przy Lasku na Kole narzeka na hałas od strony trasy S8. Sama mieszkam niedaleko i odkąd trasa S8 została otwarta, nie daje się tu wytrzymać - twierdzi nasza czytelniczka, pani Agnieszka. - Jest taki hałas, że przy ul. Narwik lepiej nie otwierać okien. Czy będą tu postawione ekrany dźwiękochłonne? - pyta pan Wojciech.
Według polskich norm hałas na terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, szkół, przedszkoli, domów opieki społecznej i szpitali w miastach nie może przekraczać 55 decybeli w dzień i 50 w nocy. Dla zabudowy wielorodzinnej i zamieszkania zbiorowego odpowiednio 60 i 50 decybeli. Przekroczenie tej granicy oznacza dla mieszkańców hałas, a dla budowniczych drogi - kary i dodatkowe koszty, bo jeśli okaże się, że zbudowane ekrany dźwiękowe są niewystarczające, trzeba będzie je poprawić. A koszt takiego ekranu to co najmniej 600 złotych za metr kwadratowy.
Trzeba jeszcze poczekać
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad od 2011 r. prowadzi regularnie (dwa razy w roku - na wiosnę i jesienią) badania poziomu hałasu. Pomiary są prowadzone na odcinku węzeł Konotopa - al. Prymasa Tysiąclecia.
- Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Środowiska, pomiary prowadzone będą przez kolejne trzy lata, tj. do roku 2013 włącznie - informuje Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA.
Najbardziej, bo zarówno w dzień, jak i w nocy, normy są przekroczone w okolicach Wrocławskiej 10B, Pełczyńskiego 28D, Dywizjonu 303 nr 149, Narwik 24, w punkcie przecięcia trasy S8 i ul. Szeligowskiej oraz przy ul. Wysokiej 9 - w pobliżu węzła Warszawska na terenie Blizne Łaszczyńskiego.
- Wyniki pomiarów wykonanych w roku 2011 oraz wiosną 2012 zostały przekazane do marszałka województwa oraz wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Najbliższe pomiary zostaną przeprowadzone tej jesieni - dodaje rzeczniczka.
Są już wyniki i co z tego?
Pomiary prowadzone były wzdłuż przebudowanego odcinka, w szesnastu lokalizacjach:
Dom Katolicki na terenie Parku Leśnego, ul. Dobrogniewa 6
Budynek przy ul. Dobrogniewa 25
Osiedle mieszkaniowe - budynek przy ul. ks. Bolesława 1/2
Budynek przy ul. Marynin 21A
Zabudowa jednorodzinna szeregowa - ul. Bailly 46
Blok mieszkalny ul. Kazubów 10
Pierwsza linia Rodzinnych Ogródków Działkowych
Budynek przy ul. Wrocławskiej 10
Blok mieszkalny ul. Pełczyńskiego 28D
Budynek przy ul. Dywizjonu 303 nr 149
Budynek przy ul. Długiej 4
Okolice przecięcia trasy S8 z ul. Szeligowską
Budynek przy ul. Przechodniej 15A
Blok mieszkalny przy ul. Narwik 24
Budynek przy ul. Gołąbkowskiej 11
Budynek przy ul. Coopera 9.
Według badań przeprowadzonych wiosną normy hałasu są przekroczone w nocy przy ks. Bolesława 1/2, Bailly 46, Kazubów 10, Coopera 9 oraz w okolicach ulicy Gołąbkowskiej, zaś w ciągu dnia w rejonie pierwszej linii Rodzinnych Ogródków Działkowych.
Kosztowne i mało skuteczne ekrany nie zdają egzaminu, w najbliższym czasie więc możemy się spodziewać nowych przepisów. Prawdopodobnie zmianie ulegną także normy dotyczące hałasu.
Najbardziej, bo zarówno w dzień, jak i w nocy, normy są przekroczone w okolicach Wrocławskiej 10B, Pełczyńskiego 28D, Dywizjonu 303 nr 149, Narwik 24, w punkcie przecięcia trasy S8 i ul. Szeligowskiej oraz przy ul. Wysokiej 9 - w pobliżu węzła Warszawska na terenie Blizne Łaszczyńskiego.
Mieszkańcy muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. - Dokumentacja z wykonanych badań jest w trakcie weryfikacji - informuje Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA. - Planowany termin przekazania tej dokumentacji do marszałka województwa to czwarty kwartał tego roku. W zależności od decyzji marszałka, będziemy podejmować dalsze działania.
Przekroczone normy nie oznaczają bowiem automatycznej decyzji o ustawieniu ekranów, tym bardziej że Ministerstwo Środowiska poszukuje właśnie nowych rozwiązań w kwestii ochrony przed hałasem. Kosztowne i mało skuteczne ekrany nie zdają egzaminu, w najbliższym czasie więc możemy się spodziewać nowych przepisów. Prawdopodobnie zmianie ulegną także normy dotyczące hałasu.
kz, (wt)