REKLAMA

Bemowo

Nie tylko na Bemowie

 

Graffiti zdobyło kolejny budynek

  27 września 2012

alt='Graffiti zdobyło kolejny budynek'

Na naszym osiedlu, przy ul. Siodlarskiej, stoi biały pawilon. Ani ładny, ani brzydki. Gdy budowano go pod koniec ubiegłego stulecia, protestowaliśmy przeciwko temu. Chcieliśmy mieć w tym miejscu plac zabaw. Plac zabaw powstał po drugiej stronie ulicy, a do pawilonu przyzwyczailiśmy się, ulokowało się w nim zresztą kilka pożytecznych firm.

REKLAMA

W ostatnią sobotę sierpnia pod pawilonem pojawili się rankiem jacyś młodzi ludzie i zaczęli smarować białe ściany granatową i czarną farbą w sprayu, w większości z użyciem przyniesionych ze sobą szablonów. Smarowali tak przez całą sobotę i niedzielę, choć na kilka godzin przepłoszył ich pośpiesznie sprowadzony deszcz. Pozostawili po sobie sześćdziesiąt metrów bieżących ściany pokrytych bohomazami. Kilka prac jest nawet interesujących, gdyby znalazły się w odpowiednim miejscu, lecz tu zginęły wśród tworów wyraźnie grafomańskich. Pawilon po tej akcji wygląda jak opuszczona szopa przy bocznicy kolejowej, jedna z tych, które przesuwają się za oknami pociągu mijającego przedmieście.

Osobnik, który podpisał swoje dzieło jako "Czarnobyl", nie był łaskaw nawet rozłożyć folii na czas swojej działalności, dzięki czemu trawa w pobliżu pawilonu kojarzy się teraz z jego ksywką - jest niebieska. Ale może o to chodziło.

Na osiedlowej tablicy ogłoszeń przeczytałem afisz wywieszony przez organizatorów akcji, którzy po zakończeniu smarowania ścian, czyli w niedzielę po południu, zaprosili mieszkańców osiedla na spotkanie "z okazji nowego wyglądu ścian pawilonu; będzie okazja do rozmów na temat oddolnych inicjatyw na terenie osiedla i wyrażania opinii".

Kto tych młodych ludzi nauczył pojęć: "oddolna inicjatywa", "wyrażanie opinii"? Obsmarowanie pawilonu przy ul. Siodlarskiej nie jest żadną "oddolną inicjatywą".

O "wyrażanie opinii" przed akcją nikt nie poprosił mieszkańców sąsiednich bloków - na ogół członków tej samej spółdzielni, do której należy pawilon, więc mających nie tylko moralne, ale i formalne prawo do zabrania głosu.
Autorzy malunków, pochodzący z Kielc, Poznania, Nałęczowa, a nawet Berlina, zjechali na Bemowo bynajmniej nie z inicjatywy lokalnej społeczności, lecz na zaproszenie urzędników. Świadczy o tym umieszczone na afiszu logo "Zakochaj się w Warszawie", zwane przez warszawiaków szprotką.

O wyrażanie opinii przed akcją nikt nie poprosił mieszkańców sąsiednich bloków - na ogół członków tej samej spółdzielni, do której należy pawilon, więc mających nie tylko moralne, ale i formalne prawo do zabrania głosu. Rozmawiałem też z użytkownikiem jednego z lokali w pawilonie - ich również postawiono przed faktem dokonanym.

Dowiedziałem się, że dewastacja ścian pawilonu i trawnika wokół niego nie tylko odbyła się za zgodą, ale i za pieniądze władz miasta - tzn. za nasze podatki. Nieźle zaczynają pozujący na anarchistów młodzieńcy w kapturach...

Maciej Białecki
były wiceburmistrz Pragi Południe (2002-2004) i radny sejmiku mazowieckiego (2002-2006)

 

REKLAMA

Komentarze (12)

# Pokorny

01.10.2012 22:55

Nie widzę w tych formach graficznych niczego zdrożnego. Dlaczego autor nie protestuje przeciwko stawianiu 15- metrowych krzyży bez konsultacji z mieszkańcami, wyświęcanie każdego nowego wychodka przez księży i generalnie wprowadzanie wrażenia, ze żyjemy w średniowiecznej tępocie i ciemnocie?

# Dhaki

02.10.2012 00:19

Zgadzam się w pełni z "przedmówcą". Dodam od siebie, ze to bardzo fajne malunki.

# Pereiro

02.10.2012 00:34

Mam wrażenie, że tu nie chodzi o subiektywne odczucia estetyczne, a o zachowanie pewnych form. Nikt nie zapytał mieszkańców ani kupców płacących czynsz za powierzchnię w pawilonie o to, czy chcą jakichkolwiek (ładnych czy brzydkich) malunków na ścianach. I jeszcze raczyli to nazwać oddolną inicjatywą. Śmiechu warte. Tłusta odleciała już dawno. Obecnie przebywa na Marsie.

REKLAMA

# Ewa

02.10.2012 02:18

Piękny budynek, nowoczesna forma elewacji. Czy ma Pan kontakt do artystów, dam im jeszcze kilka budynków do malowania.
Taka elewacja jest dużo ciekawsza niż szaro - burze elewacje budynków osiedli z wielkiej płyty.

# montmartczyk

02.10.2012 09:06

I tak właśnie wygląda dyskusja o pojmowaniu i przestrzeganiu prawa w Polsce.
Po prostu mnie się podoba!, a że nikt nie pytał właściciela, czy życzy sobie zamazania ścian (nawet jeżeli dzielo jest przepiękne), to nie ma znaczenia i nikogo nie obchodzi. Własnie takie podejście do prawa stawia nas w rzędzie troglodytów.
No i dlaczego autor zamiast interesować się tym, nie pisze np. o czymś innym. To też przepiękny i logiczny argument.

# Makaes

02.10.2012 16:50

Właśnie, że pytali właścicieli knajpy która znajduje się w budynku, w każdym razie byłem przy takiej rozmowie.
A Pan radny duby smalone bredzi, budynek został cały odnowiony, i wygląda znacznie ciekawiej niż szarobury klocek którym był wcześniej

REKLAMA

# podobamisie

02.10.2012 19:18

Pozwolę sobie zaznaczyć, że "białe ściany" to wielka przesada:)
Oczywiście, o gustach się nie dyskutuje:)

# Bemowianin

07.10.2012 09:20

Jak sobie wyobrażacie dwudniowe malowanie budynku bez zgody właściciela przez około 30 osób? Do tego dofinansowane jeszcze przez Urząd Miasta?
Oczywiście, że temat był uzgodniony z właścicielem i dzierżawcami, którzy po długich konsultacjach ustalili zasady: żadnych tematów religijnych, politycznych i kibicowskich.

# mmm

19.10.2012 14:41

ja bym się ucieszyła, że za darmo mam takie fajne ozdoby na ścianie, a trawa odrośnie, bez przesady z tą dewastacją, no i to nie jest graffiti...

REKLAMA

# kasyn

25.10.2012 00:41

takie graffiti jest super!

# Gra

25.10.2012 01:24

Bardzo mi się podoba :)

# Tomek

09.08.2013 15:32

to nie jest graffiti tylko http://www.kampet.pl !

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA