Mieszkańcy chcieli chodnika i przejść dla pieszych. Dostaną progi zwalniające
27 października 2022
Władza zawsze wsłuchuje się w głos mieszkańców? Niekoniecznie. Czasami cel jest taki sam, lecz sposoby jego uzyskania zgoła odmienne.
Jak przekonuje radny Piotr Gozdek, problem braku chodnika oraz przejść dla pieszych jest bardzo odczuwalny przez mieszkańców ulicy Sprawnej. Chodzi o fragment tej ulicy w pobliżu wału wiślanego.
- W sąsiedztwie parafii św.
Skąd się wziął ten dziwny krawężnik na chodniku?
"Historia o koszu na śmieci, który nie mógł ustać w miejscu" - tak zatytułował swój facebookowy wpis jeden z białołęckich radnych. Chodzi o osławiony okrąg, wykonany z betonowej kostki, przy przejściu dla pieszych na ul. Aluzyjnej. Czy jest to docelowe rozwiązanie?
Budowa parku na Tarchominie wciąż nie ruszyła
Prace nad oczekiwanym od lat parkiem przy ul. Botewa przez dłuższy czas nie mogły ruszyć, bo na terenie inwestycji znaleziono gniazdo sroki zwyczajnej. Gdy ten problem został rozwiązany, pojawił się nowy.
Łukasza oraz przedszkola kilkanaście miesięcy temu powstało "Zielone osiedle". Wszystkie osoby poruszające się ulicą zmuszone są do przechodzenia przez jezdnię bez wyznaczonych przejść dla pieszych - informuje radny Gozdek i dodaje, że codziennie dochodzi w tym miejscu do niebezpiecznych sytuacji z udziałem pieszych oraz kierowców.
Co z bezpieczeństwem na ulicy Sprawnej?
Radny Gozdek zapytał w interpelacji, czy dzielnica lub miasto podpisały umowy na budowę chodnika i przejść dla pieszych z jakimkolwiek deweloperem w tej okolicy? Jego zdaniem, kwestia ta powinna być priorytetem ze względu na obecność przedszkola oraz kościoła, a więc obiektów generujących dodatkowy duży ruch. - Analogiczna sytuacja ma miejsce w okolicy wału wiślanego, do którego mnóstwo mieszkańców dociera piechotą w drodze nad Wisłę - mówi radny.
Chodniki i przejścia mało realne?
Jak przekonuje burmistrz Białołęki Grzegorz Kuca, w rejonie nieruchomości nr 8 (w miejscu, gdzie kończy się chodnik po południowej stronie ulicy) urzędnicy wielokrotnie prowadzili rozmowy z mieszkańcami, radnymi oraz przedstawicielami przedszkola. Przeszkodą w budowie przejść dla pieszych i chodnika jest brak prawa do dysponowania nieruchomością przez dzielnicę po północnej stronie ulicy. Miasto musiałoby najpierw pozyskać grunty pod poszerzenie istniejącego pasa drogowego i dopiero potem zbudować przejścia dla pieszych.
- Wydzielenie i wykup gruntów pod poszerzenie pasa drogowego nie jest możliwe bez zabezpieczenia pieniędzy w wieloletniej prognozie finansowej miasta, bądź realizacji zadania w ramach tzw. specustawy - wyjaśnia burmistrz Kuca. Jednocześnie poinformował on, że żaden inwestor nie podpisał z dzielnicą umowy dotyczącej budowy chodników lub przejść dla pieszych. Jak zatem widać możemy ich jeszcze długo nie zobaczyć w tym miejscu.
Chcieli chodnika, dostaną... garby
Według burmistrza, do poprawy bezpieczeństwa na ul. Sprawnej można doprowadzić również w inny sposób. Poinformował on, że opracowany został już projekt organizacji ruchu, którego założeniem jest wprowadzenie w ciągu ulic Sprawna - Kępa Tarchomińska ograniczenia prędkości do 30 km/h. Przewiduje on także montaż w jezdni progów zwalniających.
- Wprowadzenie zatwierdzonego projektu organizacji ruchu planowane jest w bieżącym roku - dodaje burmistrz Kuca i zaznacza, że progi zwalniające urzędnicy starają się lokalizować m.in. w miejscach, gdzie brak jest chodnika i piesi zmuszeni są poruszać się po jezdni.
(db)
.