REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

drogi

 

Odpowiedź burmistrza w sprawie ul. Poetów. "Chcemy wykreślić bruk z ewidencji zabytków"

  13 stycznia 2023

Odpowiedź burmistrza w sprawie ul. Poetów. "Chcemy wykreślić bruk z ewidencji zabytków"
TuStolica.pl

Komunikację z mieszkańcami traktuję priorytetowo i jako urząd zawsze odpowiadamy na kierowane do nas zapytania czy uwagi. W tym przypadku odpowiedź została wysłana 22 marca 2022 roku na ręce pani, która skierowała pismo w imieniu pozostałych mieszkańców.

REKLAMA

Poprosiliśmy adresatkę o przekazanie informacji zawartych w piśmie osobom podpisanym na zbiorczej liście. W piśmie szczegółowo wyjaśniłem sytuację ulicy Poetów i nasze plany dotyczące poprawienia jej stanu. Nikt z mieszkańców nie zasygnalizował nam, że informacje zawarte w piśmie do niego nie dotarły. Niebezpieczna ulica Poetów. "Burmistrz od roku nie odpowiedział na pismo mieszkańców" Niebezpieczna ulica Poetów. "Burmistrz od roku nie odpowiedział na pismo mieszkańców"
Dziękuję za artykuł "Na Sprawnej powstaną progi zwalniające". Chciałbym wyrazić nie tylko swoją opinię na temat opisanej sytuacji na ul. Sprawnej, ale też zapoznać Redakcję z o wiele gorszą i bardziej niebezpieczną ulicą Poetów, biegnącej od ul. Modlińskiej do pętli Winnica.

Najpierw budowa kanalizacji

MPWiK ma podpisaną umowę na projekt i budowę kanalizacji w ulicy Poetów jeszcze w tym roku. I te prace mają pierwszeństwo. Po budowie kanalizacji wykonawca odtworzy jezdnię w miejscu, gdzie prowadził prace. Byłoby niegospodarnością naprawianie jezdni przed budową kanalizacji, dlatego że budowa tej sieci wiąże się z bardzo dużą ingerencją w drogę.

REKLAMA

Czy możliwe jest poszerzenie drogi?

Jeśli chodzi o budowę szerszych chodników i ścieżki rowerowej - aby powstały, trzeba byłoby poszerzyć pas drogowy. To wiąże się z koniecznością wywłaszczenia mieszkańców z gruntów. Żeby zrealizować taką inwestycję, trzeba zabezpieczyć pieniądze zarówno na wypłatę odszkodowań za grunt, jak i budowę drogi. To niemałe kwoty - dziś sama budowa 100 metrów bieżących zwykłej drogi bez wykupu gruntów kosztuje ponad milion złotych. Dodatkowo bruk ulicy Poetów jest zabytkiem. W związku z tym służby konserwatorskie mogą narzucić użycie szlachetniejszych, a więc droższych materiałów na budowę wszystkich elementów drogi.

Natomiast w przypadku ul. Poetów większym problemem jest to, że istniejące domy mieszkańców są dość blisko drogi - niektóre nawet 3-5 metrów od istniejącej ulicy. W tej chwili droga ma szerokość 7-10 metrów. Tymczasem droga z uwzględnieniem wszystkich pełnowymiarowych elementów musiałaby mieć 12-15 m szerokości. Wówczas mocno zbliżyłaby się do budynków. Obawiamy się, że mieszkańcy nie zaakceptowaliby takiego rozwiązania.

Działania, które planujemy

Po budowie kanalizacji możliwy będzie natomiast remont chodnika. Wpiszemy go na listę planowanych prac. Występujemy także do konserwatora zabytków o wykreślenie nawierzchni ulicy z Gminnej Ewidencji Zabytków. Jeśli to się uda, po pracach kanalizacyjnych będziemy mogli ułożyć równą asfaltową nakładkę, która poprawi komfort korzystania z drogi - zarówno przez kierowców, jak i rowerzystów.

Dobra informacja dla mieszkańców ul. Poetów jest też taka, że po zakończeniu budowy skrzyżowania ulic Modlińskiej i Światowida zmniejszy się ruch w ul. Poetów. Mniej osób będzie korzystać z tej drogi, by podwieźć dziecko do pętli tramwajowej.

Grzegorz Kuca
burmistrz Białołęki

.
 

Czytaj na ten temat

Polecamy

Komentarze (3)

# Koń Serwator

15.01.2023 19:04

A połamane płytki chodnikowe też są zabytkiem? Bo wyglądają na starsze od tego bruku.

# wte

16.01.2023 01:08

Nie trzeba na każdej uliczzce budowac oddzielnej drogi rowerowej. Tam nie ma gigantycznego ruchu zrowno aut i rowerzystów. Trzeba szerszego chodnika i byc może jednokierunkowości drogi.

# mieszko

16.01.2023 09:40

Likwidacja bruku paradoksalnie pogorszy bezpieczeństwo. Po zbudowaniu Światowida ta uliczka mogłaby (jak dawniej) być "prywatna" dla kilku posesji. Kocie łby będą zniechęcać do tranzytu, ale jak zrobią asfalt, jak chce burmistrz, to tylko pogorszy to sytuację. Tu trzeba kosztem metra bruku poszerzyć chodnik i zrobić jeden kierunek. Ścieżka rowerowa wystarczy na Światowida.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA