Odpowiedź burmistrza w sprawie ul. Poetów. "Chcemy wykreślić bruk z ewidencji zabytków"
13 stycznia 2023
Komunikację z mieszkańcami traktuję priorytetowo i jako urząd zawsze odpowiadamy na kierowane do nas zapytania czy uwagi. W tym przypadku odpowiedź została wysłana 22 marca 2022 roku na ręce pani, która skierowała pismo w imieniu pozostałych mieszkańców.
Poprosiliśmy adresatkę o przekazanie informacji zawartych w piśmie osobom podpisanym na zbiorczej liście. W piśmie szczegółowo wyjaśniłem sytuację ulicy Poetów i nasze plany dotyczące poprawienia jej stanu. Nikt z mieszkańców nie zasygnalizował nam, że informacje zawarte w piśmie do niego nie dotarły.
Niebezpieczna ulica Poetów. "Burmistrz od roku nie odpowiedział na pismo mieszkańców"
Dziękuję za artykuł "Na Sprawnej powstaną progi zwalniające". Chciałbym wyrazić nie tylko swoją opinię na temat opisanej sytuacji na ul. Sprawnej, ale też zapoznać Redakcję z o wiele gorszą i bardziej niebezpieczną ulicą Poetów, biegnącej od ul. Modlińskiej do pętli Winnica.
Najpierw budowa kanalizacji
MPWiK ma podpisaną umowę na projekt i budowę kanalizacji w ulicy Poetów jeszcze w tym roku. I te prace mają pierwszeństwo. Po budowie kanalizacji wykonawca odtworzy jezdnię w miejscu, gdzie prowadził prace. Byłoby niegospodarnością naprawianie jezdni przed budową kanalizacji, dlatego że budowa tej sieci wiąże się z bardzo dużą ingerencją w drogę.
Czy możliwe jest poszerzenie drogi?
Jeśli chodzi o budowę szerszych chodników i ścieżki rowerowej - aby powstały, trzeba byłoby poszerzyć pas drogowy. To wiąże się z koniecznością wywłaszczenia mieszkańców z gruntów. Żeby zrealizować taką inwestycję, trzeba zabezpieczyć pieniądze zarówno na wypłatę odszkodowań za grunt, jak i budowę drogi. To niemałe kwoty - dziś sama budowa 100 metrów bieżących zwykłej drogi bez wykupu gruntów kosztuje ponad milion złotych. Dodatkowo bruk ulicy Poetów jest zabytkiem. W związku z tym służby konserwatorskie mogą narzucić użycie szlachetniejszych, a więc droższych materiałów na budowę wszystkich elementów drogi.
Natomiast w przypadku ul. Poetów większym problemem jest to, że istniejące domy mieszkańców są dość blisko drogi - niektóre nawet 3-5 metrów od istniejącej ulicy. W tej chwili droga ma szerokość 7-10 metrów. Tymczasem droga z uwzględnieniem wszystkich pełnowymiarowych elementów musiałaby mieć 12-15 m szerokości. Wówczas mocno zbliżyłaby się do budynków. Obawiamy się, że mieszkańcy nie zaakceptowaliby takiego rozwiązania.
Działania, które planujemy
Po budowie kanalizacji możliwy będzie natomiast remont chodnika. Wpiszemy go na listę planowanych prac. Występujemy także do konserwatora zabytków o wykreślenie nawierzchni ulicy z Gminnej Ewidencji Zabytków. Jeśli to się uda, po pracach kanalizacyjnych będziemy mogli ułożyć równą asfaltową nakładkę, która poprawi komfort korzystania z drogi - zarówno przez kierowców, jak i rowerzystów.
Dobra informacja dla mieszkańców ul. Poetów jest też taka, że po zakończeniu budowy skrzyżowania ulic Modlińskiej i Światowida zmniejszy się ruch w ul. Poetów. Mniej osób będzie korzystać z tej drogi, by podwieźć dziecko do pętli tramwajowej.
Grzegorz Kuca
burmistrz Białołęki