Pierwsza taka książka
16 listopada 2002
Staraniem Gminnego Ośrodka Kultury ukazała się bardzo cenna książka "Historia Białołęki i jej dzień dzisiejszy". Jest to udana próba całościowego ujęcia historii Białołęki od czasów najdawniejszych po współczesność.
To pierwsza tak obszerna publikacja poświęcona w całości Białołęce - mówi dyrektor Białołęckiego Ośrodka Kultury Tomasz Służewski. - Powstała dzięki pracy kilkunastu osób.
Poza interesującym rysem historycznym (możemy się dowiedzieć m.in. że Tarchomin w roku 1790 kupił od Stanisława Kostki Kochanowskiego hrabia Tadeusz Mostowski płacąc 47601 złotych polskich) najciekawsze są osobiste wspomnienia mieszkańców Białołęki. Możemy dzięki nim dowiedzieć się, jak Białołęka zmieniał asię na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Naoczni świadkowie opowiadają o powstawaniu kościoła na Płudach i szkół w Henrykowie. Wiele jest zdjęć z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Interesującą kronikę lat wojny i okupacji przygotował Henryk Szołwiński. Osobny rozdział został poświęcony Warszawskiej Kolei Dojazdowej Jabłonna-Karczew. Przez długie lata jako maszynista pracował tutaj Symeon Surgiewicz.
Książka jest na tyle bogata w różnego rodzaju informacje, że nawet czytelnik nie pasjonujący się zbytnio publikacjami monograficznymi z zainteresowaniem weźmie do ręki "Historię Białołęki i jej dzień dzisiejszy". Tym bardziej, że każdy ze współautorów książki ma własny styl i spojrzenie na Białołękę. Wiele egzemplarzy białołęckiej monografii trafiło już do szkół i bibliotek dzielnicy. Tam każdy może po nią sięgnąć. Osoby, które marzą o posiadaniu własnego egzemplarza mają jeszcze taką szansę. Trzeba po prostu zgłosić się do Białołęckiego Ośrodka Kultury. Tam można otrzymać książkę bezpłatnie. Jedyna formalność to pokwitowanie odbioru. Trzeba się jednak spieszyć. Pozostało do rozdysponowania niewiele egzemplarzy. Jeżeli komuś się nie uda, to pozostaje jeszcze jedna szansa - 21 października o godz. 17.00 odbędzie się promocja książki w Klubie Księgarza na Rynku Starego Miasta.
Gerard Cisowski