REKLAMA

Bielany

Historia

 

Piaski na Piaskach. Który to był rok?

  7 września 2017

alt='Piaski na Piaskach. Który to był rok?'
źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 40-W-55-31

Niemal gotowe bloki, prace przy ogródkach... Który to był rok?

REKLAMA

W latach 70., pod przywództwem 61-letniego "syna górnika" Edwarda Gierka komunistyczna Polska rosła w siłę a ludziom żyło się dostatniej. A przynajmniej tak się wszystkim zdawało. Zgodnie z zasadą "po nas choćby potop", dzięki zagranicznym kredytom budowano na potęgę. 300 tys. państwowych mieszkań rocznie, pierwsze prawdziwe trasy szybkiego ruchu, plany budowy autostrad... Dużo działo się także w Warszawie. W samym tylko roku 1974 otwarto górujący nad rondem Dmowskiego hotel Forum (dzisiejszy Novotel) i Trasę Łazienkowską. Udało się także doprowadzić odbudowywany Zamek Królewski do stanu surowego i ponownie uruchomić zegar na Wieży Zygmuntowskiej. Ruszył on o 11:15 - o tej samej godzinie, na której wskazówki zatrzymały się 35 lat wcześniej, podczas bombardowania.

Tymczasem na Piaskach...

Nazwę "Piaski" nosi kilkaset wsi i dzielnic, a nawet kilka miast w Polsce, na Białorusi i Ukrainie. Jak widać nasi przodkowie nazwali w ten sposób całe mnóstwo miejsc, które łączyło podobne położenie pośród wydm. Jak stare są te nasze? Nie wiadomo. Przed II wojną światową istniała tam wieś, po której nie pozostał ani jeden zabytek. Dzisiejsze osiedle to pamiątka po pierwszej połowie epoki Gierka. Powstało w latach 1970-1975 według projektu Jerzego Nowakowskiego.

- Przygnębiająco monotonne blokowisko, wyglądające jak betonowa ściana płaczu, wzniesione na piaszczystych wydmach, miało u zarania swych dziejów tę rzadką zaletę, iż od razu wyposażono je w pełną infrastrukturę handlowo-usługową - pisze Jarosław Zieliński w swoim przewodniku historycznym po Bielanach. Warto też zauważyć, że Piaski, zwłaszcza w porównaniu z osiedlami XXI-wiecznymi, mają wyjątkowo dużo zieleni, placów zabaw, boisk i innych wspólnych przestrzeni dla mieszkańców.

Prezentowane przez nas zdjęcie wykonano w roku 1974. Traktor Ursus C-330 najwyraźniej pomagał podczas zakrojonych na dużą skalę prac ogrodniczych, odbywających się równolegle z wykańczaniem bloków. Widoczne w tle budynki, parkingi i pawilon były już niemal gotowe na przyjęcie mieszkańców. Był kwiecień. Na Piaskach trwała wiosna.

Dominik Gadomski
historyk, redaktor portalu tustolica.pl

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# smylu

27.01.2018 11:02

Łza się w oku kręci.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024