REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

oświata

 

Papcio Chmiel patronem podstawówki na Białołęce

  12 stycznia 2023

Papcio Chmiel patronem podstawówki na Białołęce
źródło: Wikimedia Commons / Ja Fryta

Twórca komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek" Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski, został patronem Szkoły Podstawowej nr 361 w Warszawie. To ekspresowe upamiętnienie artysty zmarłego zaledwie dwa lata temu.

REKLAMA

Henryk Jerzy Chmielewski (1923-2021), znany jako Papcio Chmiel, twórca komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek" urodził się 1923 roku w Warszawie. W dzieciństwie mieszkał w kamienicy, której miejsce zajmuje dziś zrekonstruowany Barbakan. Ukończył podstawówkę na Rybakach. Warszawski ranking liceów. "Herbert" ostro w dół Warszawski ranking liceów. "Herbert" ostro w dół
W tegorocznym rankingu warszawskich liceów miesięcznika "Perspektywy" CV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta na Tarchominie zanotowało spadek aż o piętnaście pozycji.

Papcio Chmiel - twórca "Tytusa"

Podczas II wojny światowej został żołnierzem Armii Krajowej z pseudonimem "Jupiter". Brał udział w powstaniu warszawskim. W latach 50. ukończył Akademię Sztuk Plastycznych i narysował pierwsze autorskie komiksy "Półrocze bumelanta" oraz "Witek sprytek". W roku 1957 rozpoczął rysowanie "Tytusa, Romka i A'Tomka", który przyniósł mu ogromną popularność. Na bazie komiksu powstały m.in. film animowany, gra komputerowa i planszówka.

REKLAMA

Szkoła imienia Papcia Chmiela

Choć od śmierci rysownika minęły dopiero dwa lata, 12 stycznia Rada Warszawy zdecydowała o nadaniu imienia Papcia Chmiela Szkole Podstawowej nr 361 na Ruskowym Brodzie. Patrona zaproponowały rada pedagogiczna, rada rodziców i samorząd uczniowski.

- Nadanie imienia szkole sprawia, że zyskuje ona tożsamość, która odróżnia ją od innych tego typu szkół i czyni ją bardziej rozpoznawalną w środowisku edukacyjnym oraz wśród potencjalnych kandydatów. Wybór pseudonimu artystycznego Henryka Jerzego Chmielewskiego, Papcia Chmiela, jest bardziej adekwatny do kontekstu szkoły podstawowej - czytamy w uzasadnieniu uchwały rady miasta.

Papcio Chmiel spoczął na Bródnie

Papcio Chmiel zmarł 22 stycznia 2021 roku w Warszawie. W kolejnym miesiącu został pochowany w grobie rodzinnym na Cmentarzu Bródnowskim. Z powodu rządowych zakazów dotyczących liczby osób zebranych na pogrzebach fani "Tytusa" nie mieli możliwości wzięcia udziału w uroczystościach.

(jok)

.
 

Czytaj na ten temat

Polecamy

Komentarze (5)

 Taltos2

12.01.2023 14:36

Świetny wybór patrona dla warszawskiej podstawówki: związany z Warszawą od początku do końca, Powstaniec, twórca popularnego komiksu.Czytało się kiedyś Tytusa...

# Rada Rodziców 361

12.01.2023 21:24

a to zrzutka na sztandar szkoły https://zrzutka.pl/e9hjng - może ktoś ma chęć pomóc

# Pasażer_Nostromo_9

15.01.2023 12:55

Bardzo dobry patron. Chociaż w późniejszych księgach Tytusa zaczęło to schodzić na psy, jak np dziwaczna historyjka o tym, jak Tytus zdaje u Lucyfera w piekle egzamin na satanistę i żeby zaliczyć, musi spowodować śmiertelny wypadek i przynieść Szatanowi włosy z trupa :D

REKLAMA

# Tętniak

15.01.2023 14:28

No i dobrze. Za kilka lat pomysł nadania jego imienia szkole nie przeszedłby, bo w komiksach nie było wystarczającej różnorodności płciowej i pochwały dla tęczaków.

# norbitek

16.01.2023 09:56

No nie wiem.
Dwóch kolesi mieszkających razem i niebędących rodziną to za mało?
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA