REKLAMA

Legionowo

historia »

 

Pałac w Jabłonnie ma najcenniejszą rzeźbę w Polsce

  19 listopada 2012

alt='Pałac w Jabłonnie ma najcenniejszą rzeźbę w Polsce'

Wielkie odkrycie w Jabłonnie. Rzeźbę światowej klasy, najcenniejszą w Polsce, znaleziono w pałacu w Jabłonnie. Opisał to "The Burlington Magazine", a materiał pokazała telewizja TVN.

REKLAMA

Odkrycie to jest o tyle ważne, że twórcą renesansowej rzeźby był wielki Baccio Bandinelli, odwieczny rywal Michała Anioła.

Dzieło florenckiego artysty przedstawia brodatego mężczyznę, ozdobione bordiurą z napisem - "Baccius Bandinellus civis fiorentino". Jak się okazało, rzeźba została zakupiona we Florencji przez ówczesnego właściciela jabłonowskiego pałacu - prymasa Michała Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta. Poniatowski przywiózł ją do Pałacu Prymasowskiego w Warszawie. Konkretna data umiejscowienia dzieła w Jabłonnie nie jest znana.

Zabytek przy toalecie

Unikatowa XVI-wieczna płaskorzeźba jest autoportretem mistrza z Włoch! Co ciekawe, płaskorzeźba jest wmurowana w ścianę, w miejscu mało reprezentacyjnym... w wąskim przedsionku przy ubikacji, po lewej stronie sali balowej.

Ponadto bezcenny, renesansowy, marmurowy medalion zamontowany jest zbyt wysoko na ścianie, co dodatkowo utrudnia podziwianie doskonałego dłuta mistrza.

Płaskorzeźba jest wmurowana w ścianę, w miejsce mało reprezentacyjne, umiejscowione... w wąskim przedsionku przy toalecie.

O tym dziele Bandinellego nie ma śladu w przewodnikach turystycznych, prawdopodobnie dlatego, że znajduje się w niepoczesnym miejscu obok toalety i to m.in. spowodowało, że jedna z najcenniejszych rzeźb renesansowych została odkryta tak późno.

Z nieoficjalnych informacji, jakie udało się uzyskać z pałacu w Jabłonnie - "podjęte zostały kroki, aby rzeźba została wpisana do rejestru zabytków".

Wstąp do księgarni

Dzieło opuszcza Jabłonnę?

Teraz telewizja apeluje, by najcenniejsza rzeźba w Polsce opuściła ścianę pałacu w Jabłonnie i znalazła się w godnym miejscu - np. w Zamku Królewskim w Warszawie.

Czy zatem jeden z najcenniejszych XVI-wiecznych zabytków klasy europejskiej znajdujących się obecnie w Jabłonnie, zmieni miejsce swojej ekspozycji?

Dla nas, mieszkańców Jabłonny, Chotomowa, Legionowa i okolic byłaby to wielka strata, bo odkryty "skarb Jabłonny", który przetrwał tyle wieków, w tym podpalenie w 1944 r. pałacu przez Niemców, świeciłby swoim blaskiem gdzie indziej i przyciągał turystów w inne miejsce, niż tutejsza rezydencja pałacowo-parkowa.

Może wystarczyłoby, aby właściciel przeniósł dzieło np. do centralnego miejsca, np. sali balowej, która po odpowiednim zabezpieczeniu gwarantowałby pozostawienie światowej klasy rzeźby w Jabłonnie? O takich zmianach musiałby również zadecydować konserwator zabytków.

Mariusz Grzybek
Autor jest radnym gminy Jabłonna z Chotomowa, byłym wiceprzewodniczącym rady


Bandinelli Baccio, właściwie Bartolommeo di Michelangelo de Brandini (1488-1560), włoski rzeźbiarz manierystyczny. Tworzył na dworze Medicich we Florencji i w Loreto pod kierunkiem A. Sansovina. Największy konkurent Michała Anioła. Nauczyciel B. Ammannatiego. Założył akademie artystyczne w Watykanie (1531) i we Florencji (ok. 1550). Rzeźbił w brązie i marmurze.

Do najbardziej znanych dzieł Bandinellego należy rzeźba Herkulesa i Cacusa (1534) na Piazza della Signoria we Florencji oraz rzeźby z chóru katedry florenckiej.

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Kociokwik

19.11.2012 19:44

Gdyby rzeźba była gdzieś dobrze ukryta np. pod tynkiem to jeszcze bym coś rozumiał, ale do kibla nie chodzą?

# &TABU&

19.11.2012 23:04

Pałac z daleka jest ładny z bliska już gorzej. Przynajmniej w środku ma parę fajnych rzeczy. Byłoby lepiej gdyby PAN troszkę lepiej dbał o to. Tak prawdę mówiąc nie wiem dlaczego skusił się na taki pałac, żeby utrzymać go w dobrej kondycji potrzeba wielki pieniędzy. Dlatego warto zadać pytanie czy to ma sens?

# ZORRO

20.11.2012 05:48

TO TYPOWE DZIAŁANIE LOKALNYCH PROSTACZKÓW - RZEŹBĘ SWIATOWEJ KLASY UMIEŚCIC KOŁO KIBLA.... NIE WIADOMO CZY ŚMIAĆ SIĘ CZY PŁAKAĆ, BO TO I ŚMIESZNE I SMUTNE.... IDĄC TYM WĄTKIEM POWINNI TEŻ UMIEŚCIĆ W KIBLU ZDJĘCIA WSZYSTKICH TAMTEJSZYCH KONSERWATORÓW ZABYTKÓW -WYBITNYCH "ZNAWCÓW" SZTUKI....

REKLAMA

# Karaś

20.11.2012 20:13

Umieszczenie tej rzeźby koło kibla ma głębokie uzasadnienie, bo to takie miejsce, gdzie nawet święci chodzą piechotą.

# marywil

31.01.2022 12:53

Nie przesadzacie z tym podkreślaniem, że rzeźba wisi koło toalety?
Wisi na jednej ze ścian westybulu, który za czasów Poniatowskich i Potockich, był miejscem eksponowania rzeźb z gromadzonej tam kolekcji.
Jest to również przejście do Sali Mauretańskiej.
Być może była to także jej oryginalna lokalizacja, choć tego się raczej już nie dowiemy.
Fakt, że rzeźba mogłaby być usytuowana w bardziej eksponowanym miejscu, ale tam gdzie jest, też jest dobrze widoczna.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni