Pałac w Jabłonnie ma najcenniejszą rzeźbę w Polsce
19 listopada 2012
Wielkie odkrycie w Jabłonnie. Rzeźbę światowej klasy, najcenniejszą w Polsce, znaleziono w pałacu w Jabłonnie. Opisał to "The Burlington Magazine", a materiał pokazała telewizja TVN.
Dzieło florenckiego artysty przedstawia brodatego mężczyznę, ozdobione bordiurą z napisem - "Baccius Bandinellus civis fiorentino". Jak się okazało, rzeźba została zakupiona we Florencji przez ówczesnego właściciela jabłonowskiego pałacu - prymasa Michała Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta. Poniatowski przywiózł ją do Pałacu Prymasowskiego w Warszawie. Konkretna data umiejscowienia dzieła w Jabłonnie nie jest znana.
Zabytek przy toalecie
Unikatowa XVI-wieczna płaskorzeźba jest autoportretem mistrza z Włoch! Co ciekawe, płaskorzeźba jest wmurowana w ścianę, w miejscu mało reprezentacyjnym... w wąskim przedsionku przy ubikacji, po lewej stronie sali balowej.
Ponadto bezcenny, renesansowy, marmurowy medalion zamontowany jest zbyt wysoko na ścianie, co dodatkowo utrudnia podziwianie doskonałego dłuta mistrza.
O tym dziele Bandinellego nie ma śladu w przewodnikach turystycznych, prawdopodobnie dlatego, że znajduje się w niepoczesnym miejscu obok toalety i to m.in. spowodowało, że jedna z najcenniejszych rzeźb renesansowych została odkryta tak późno.
Z nieoficjalnych informacji, jakie udało się uzyskać z pałacu w Jabłonnie - "podjęte zostały kroki, aby rzeźba została wpisana do rejestru zabytków".
Dzieło opuszcza Jabłonnę?
Teraz telewizja apeluje, by najcenniejsza rzeźba w Polsce opuściła ścianę pałacu w Jabłonnie i znalazła się w godnym miejscu - np. w Zamku Królewskim w Warszawie.
Czy zatem jeden z najcenniejszych XVI-wiecznych zabytków klasy europejskiej znajdujących się obecnie w Jabłonnie, zmieni miejsce swojej ekspozycji?
Dla nas, mieszkańców Jabłonny, Chotomowa, Legionowa i okolic byłaby to wielka strata, bo odkryty "skarb Jabłonny", który przetrwał tyle wieków, w tym podpalenie w 1944 r. pałacu przez Niemców, świeciłby swoim blaskiem gdzie indziej i przyciągał turystów w inne miejsce, niż tutejsza rezydencja pałacowo-parkowa.
Może wystarczyłoby, aby właściciel przeniósł dzieło np. do centralnego miejsca, np. sali balowej, która po odpowiednim zabezpieczeniu gwarantowałby pozostawienie światowej klasy rzeźby w Jabłonnie? O takich zmianach musiałby również zadecydować konserwator zabytków.
Mariusz Grzybek
Autor jest radnym gminy Jabłonna z Chotomowa, byłym wiceprzewodniczącym rady
Bandinelli Baccio, właściwie Bartolommeo di Michelangelo de Brandini (1488-1560), włoski rzeźbiarz manierystyczny. Tworzył na dworze Medicich we Florencji i w Loreto pod kierunkiem A. Sansovina. Największy konkurent Michała Anioła. Nauczyciel B. Ammannatiego. Założył akademie artystyczne w Watykanie (1531) i we Florencji (ok. 1550). Rzeźbił w brązie i marmurze.
Do najbardziej znanych dzieł Bandinellego należy rzeźba Herkulesa i Cacusa (1534) na Piazza della Signoria we Florencji oraz rzeźby z chóru katedry florenckiej.