Mieszkańcy chcą otwartych boisk. Ratunek w budżecie obywatelskim?
24 maja 2024
Problem z dostępnością szkolnych boisk jest na Bemowie odczuwalny. Największy kłopot pojawia się, gdy w wakacyjne dni młodzież może oglądać je tylko zza płotu. By tak się nie działo, mieszkańcy złożyli projekt w budżecie obywatelskim
Do budżetu obywatelskiego Bemowa, jak co roku, trafiają projekty skierowane do mieszkańców lubiących sport i rekreację: zajęcia na pływalni, zajęcia taneczne, sportowe, gimnastyczne, rytmiczne, zumba. W tym roku jeden z projektów miał rozwiązać coroczny problem z dostępnością boisk szkolnych.
Boiska szkolne otwarte w wakacje
O problemach z dostępnością szkolnych boisk pisaliśmy wielokrotnie. Całkiem niedawno radny Jarosław Oborski prosił władze dzielnicy o wydłużenie czasu ich otwarcia, m.in. przy ul. Zachodzącego Słońca. Zrobił to w imieniu mieszkańców, którzy nie mają gdzie pograć ze swoimi dziećmi w piłkę. Zamiast boiska, które w tym czasie jest zamknięte na klucz, pozostaje im trawnik, na którym załatwiają się psy. Problem zamkniętych przyszkolnych boisk odczuwalny jest zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim.
W minionym roku urzędnicy wraz z dyrektorami szkół opracowali plan, który dla mieszkańców Bemowa nadal jest niewystarczający. Podstawówki udostępniały swoje obiekty dość wybiórczo, raptem na dwie, czasem trzy godziny i tylko raz lub dwa razy w tygodniu.
Projekt otwartych boisk
Jan Okniński złożył do budżetu obywatelskiego Bemowa na 2025 rok, wyceniony na 65 tys. zł projekt otwartych boisk.
- Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali swoje niezadowolenie z powodu zamkniętych na klucz obiektów sportowych znajdujących się w pobliżu miejsc zamieszkania. Niejednokrotnie latem boiska na terenach szkół są pozamykane z powodu braku pieniędzy na zapewnienie opieki/ochrony otwartego obiektu oraz dostępu do sanitariatów. Niedopuszczalne jest, że obiekty sportowe, które powinny być udostępnione mieszkańcom, są pozamykane na klucz w wolnym okresie wakacyjnym, zamiast służyć wszystkim - zauważają pomysłodawcy.
Które boiska mogą zostać otwarte?
W ramach projektu, podstawówki nr 82, 321, 341, 306, 316, 150, 301, 350, 357, 362, 363 i 364 oraz Liceum Ogólnokształcące im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej powinny otworzyć swoje boiska na dwa miesiące w okresie wakacyjnym po dwie godziny dziennie (łącznie 14 godzin tygodniowo).
Projekt z pewnością będzie jednym z faworytów w czerwcowym głosowaniu mieszkańców nad budżetem obywatelskim Bemowa, ale czy wygra - dowiemy się w lipcu.
MB