REKLAMA

Legionowo

historia »

 

Osiedle Jagiellońska: kawał historii miasta

  27 listopada 2014

alt='Osiedle Jagiellońska: kawał historii miasta'

Ma pięćdziesiąt lat i 59 budynków, których mieszka 14 tys. osób. Poznajcie osiedle Jagiellońska.

REKLAMA

Historia osiedla sięga 1974 roku. To wówczas opracowano plan zagospodarowania przestrzennego Legionowa, uwzględniający budowę fabryki domów w Łajskach i budowę "Osiedla Jagiellońska" dla 15 tysięcy mieszkańców.

- Powstało w ramach tzw. północnego pasma mieszkaniowego. Miał to być ciąg połączonych blokowisk - m.in. z Tarchominem. Ostatecznie punktowo zbudowano niewielkie osiedla, w tym to przy Jagiellońskiej. Czteropiętrowe bloki stawiano z betonowych prefabrykatów tworzonych w fabryce domów - opowiada dyrektor legionowskiego muzeum Jacek Szczepański.

Jako pierwsze pojawiły się budynki 2, 3 i 4 zwane przez mieszkańców grubasami. Z biegiem lat bloków przybywało. Dziś Jagiellońska jest największym osiedlem należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej: 59 budynków, w których mieszka ok. 14 tys. legionowian.

Osiedle z wielkiej płyty jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Legionowie.

Bogdan Kiełbasiński ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy przeprowadzał ostatnio konsultacje z mieszkańcami - pytał, co należy w osiedlu poprawić. Część zgłaszanych pomysłów udało się już nawet wdrożyć.

- Uporządkowano trawniki, postawiono tabliczki przypominające o konieczności sprzątania po psach. Będą też dodatkowe kosze i ławki. Kolejnym postulatem mieszkańców było ułożenie progu spowalniającego na wewnętrznej uliczce biegnącej wzdłuż bloków nr 5 i 6, też gotowe - opowiada Bogdan Kiełbasiński.

Mieszkańcy chcieli jeszcze założenia monitoringu przy placu zabaw, a w dalszej kolejności jego modernizacji. Wieczorami na placu "bawią się" dorosłe już dzieci, wykorzystując sprzęt niekoniecznie zgodnie z przeznaczeniem.

Kamerka ma zawisnąć w przyszłym roku, ma zostać też zbudowane od nowa boisko pomiędzy blokami 8 i 26. Teraz to obraz nędzy i rozpaczy.

Czas, aby mieszkańcy - lub nowo wybrani radni - zainteresowali się pomysłami dogęszczania zabudowy osiedla - zaproponowanych choćby przez urbanistów opracowujących projekt zagospodarowania przestrzennego dla Legionowa. Bo zamiast parkingów i trawników wyrosną nam koleje bloki. Na razie udało się zachować plac przy Broniewskiego 4, na którym miał powstać kolejny budynek.

- Nasze osiedle to bloki i parkingi, coraz mniej jest na nich zieleni. Dlatego walka o każdy skrawek jest taka ważna. Protesty przyniosły chwilowy efekt - spółdzielnia do końca roku odstąpiła od budowy bloku, obawiam się jednak, że temat powróci wiosną - mówi Bogdan Kiełbasiński.

AS

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe