Kontrowersyjnej plebanii nie będzie. Ksiądz posłuchał konserwatora
20 grudnia 2022
Proboszcz parafii na warszawskim Muranowie wstrzymał inwestycję, która oburzyła okolicznych mieszkańców i miłośników zabytków. Obok XIX-wiecznego kościoła św. Augustyna na Nowolipkach miał powstać dom parafialny łudząco podobny do deweloperskich bloków mieszkalnych.
- Zwróciłem się z prośbą i apelem do księdza proboszcza parafii pw. św. Augustyna na warszawskim Muranowie o wycofanie projektu inwestycji budynku przy ul.
Muranów Południowy w rejestrze zabytków? Burmistrz apeluje
Samorząd warszawskiej Woli zwrócił się do wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła o wpisanie osiedla Muranów Południowy do rejestru zabytków. Zdaniem urzędu dzielnicy obecny wpis do ewidencji zabytków nie zapewnia wystarczającej ochrony.
Zabójstwo na plebanii. Co już wiemy?
Dzień po tragicznym wydarzeniu na Nowolipkach Warszawa huczy od plotek. Niektórzy łączą to zabójstwo z innym, do którego doszło wczoraj na Sielcach.
Nowolipki. Uważam, że działania inwestycyjne w tym rejonie powinny być poprzedzone porozumieniem społeczności lokalnej, które rozwieją wszelkie wątpliwości. W takich przypadkach rozmowa wszystkich stron zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Warto tutaj wykorzystać doświadczenia mediatorów, co deklaruję. Wczoraj ksiądz proboszcz parafii pw. św. Augustyna na warszawskim Muranowie wycofał projekt inwestycji budynku przy ul. Nowolipki, który nie będzie dalej procedowany - poinformował mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki.
Koniec sporu o kościół św. Augustyna
Prof. Lewicki podziękował proboszczowi za decyzję świadczącą o dobrej woli i chęci dialogu. Konserwator zabytków przypomina, że teren należy do układu urbanistycznego znajdującego się w gminnej ewidencji zabytków. Zgodnie z przepisami, wieloletnią praktyką i orzecznictwem sądowym nie zakazuje to dokonywania zmian, szczególnie gdy nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Nieuzasadniona odmowa budowy domu parafialnego zostałaby uchylona przez sąd, dlatego bardzo istotne było, by parafia sama zrezygnowała z inwestycji.
Chcieli wznieść blok obok kościoła
Kościół św. Augustyna jest jedynym zabytkiem, który przetrwał zniszczenie warszawskiego getta. To bezcenny przykład historyzującej architektury na ziemiach polskich z epoki Imperium Rosyjskiego. Mazowiecki konserwator zabytków wydał wstępnie pozytywną decyzję, ale zmienił zdanie, gdy muranowscy aktywiści nagłośnili sprawę.
"Proboszcz parafii św. Augustyna planuje w miejscu dawnego placu zabaw, a obecnie swojego parkingu, wybudować duży, sześciokondygnacyjny budynek. Na stronach parafii dla niepoznaki nazywa go "domem katechetycznym" i zbiera na jego budowę datki wśród wiernych (sic!), natomiast we wniosku jest już wyraźnie mowa o budynku mieszkalnym wielorodzinnym z usługami w parterze i podziemnym parkingiem!" - alarmowali aktywiści prowadzący facebookowy fanpage "SOS dla podwórek na Muranowie".
Dom parafialny obok kościoła św. Augustyna miał zostać zaprojektowany przez pracownię PBPA Projekt, odpowiedzialnej w Warszawie m.in. za wieżowce Warsaw Spire i Warsaw Unit przy rondzie Daszyńskiego.
(jok)
.