REKLAMA

Wola

przestrzeń miejska »

 

260 podpisów za inwestycją obok kościoła. "Ma być miejscem opieki nad chorymi"

  13 stycznia 2023

alt='260 podpisów za inwestycją obok kościoła. "Ma być miejscem opieki nad chorymi"'
źródło: Wikimedia Commons / Szczebrzeszynski

Już 260 osób podpisało petycję do burmistrza warszawskiej Woli i mazowieckiego konserwatora zabytków, domagając się przywrócenia prac nad budową domu katechetycznego na Nowolipkach, tuż obok zabytkowego kościoła św. Augustyna. Proboszcz Walenty Królak zrezygnował z inwestycji pod naciskiem lokalnych aktywistów i po rozmowie z konserwatorem.

REKLAMA

Przypomnijmy: nowy dom katechetyczny parafii św. Augustyna miałby stanąć tuż obok kościoła na Nowolipkach. Jest on jedynym zabytkiem, który przetrwał zniszczenie warszawskiego getta. Kontrowersyjnej plebanii nie będzie. Ksiądz posłuchał konserwatora Kontrowersyjnej plebanii nie będzie. Ksiądz posłuchał konserwatora
Proboszcz parafii na warszawskim Muranowie wstrzymał inwestycję, która oburzyła okolicznych mieszkańców i miłośników zabytków. Obok XIX-wiecznego kościoła św. Augustyna na Nowolipkach miał powstać dom parafialny łudząco podobny do deweloperskich bloków mieszkalnych.

Muranów Południowy w rejestrze zabytków? Burmistrz apeluje Muranów Południowy w rejestrze zabytków? Burmistrz apeluje
Samorząd warszawskiej Woli zwrócił się do wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła o wpisanie osiedla Muranów Południowy do rejestru zabytków. Zdaniem urzędu dzielnicy obecny wpis do ewidencji zabytków nie zapewnia wystarczającej ochrony.
To bezcenny przykład historyzującej architektury na ziemiach polskich z epoki Imperium Rosyjskiego. Mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki wydał wstępnie pozytywną decyzję, ale zmienił zdanie, gdy muranowscy aktywiści nagłośnili sprawę. Następnie przekonał proboszcza do rezygnacji z inwestycji.

"Popieramy budowę"

Dyskusję wokół inwestycji zdominowali aktywiści skupieni wokół facebookowej strony "SOS dla podwórek na Muranowie", twierdzący, że proboszcz Walenty Królak zbuduje blok mieszkalny "dla niepoznaki" nazywany domem katechetycznym. A co mają do powiedzenia zwolennicy budowy?

- Planowane katechumenium ma służyć jako zaplecze duszpasterskie dla licznych wspólnot, grup i inicjatyw religijno-kulturalnych prowadzonych przy jednej z aktywniejszych stołecznych parafii, ale także ma być miejscem opieki i rehabilitacji dla osób starszych i samotnych w naszej dzielnicy, jak również centrum sąsiedzkiej integracji dla wszystkich mieszkańców Muranowa - czytamy w petycji podpisanej przez 260 osób.

Autor petycji dodaje, że parafia od lat szukała inwestora, który zbudowałby dom parafialny w zamian za część udziałów w nieruchomości. Przypomina też, że na tym terenie do II wojny światowej stał właśnie dom parafialny. Budynek został zburzony przez Niemców, a następnie działkę odebrali parafii komuniści. Jego zdaniem przywrócenie nieruchomości Kościołowi katolickiemu i zezwolenie na budowę obiektu byłoby elementarną sprawiedliwością.

Zapraszamy na zakupy

Aktywiści a wolność słowa

Fanpage "SOS dla podwórek na Muranowie" odpowiada, że petycja zwolenników domu parafialnego nie powinna być brana pod uwagę. Powód? Aktywistom nie podobają się prawicowe poglądy autorów strony CitizenGo, na której opublikowana jest petycja, a sama strona nie jest związana z osiedlem. Zapewniają przy tym, że są za wolnością słowa w internecie i apelują, by nie mieszać do dyskusji polityki. Muranowscy aktywiści ponawiają przy tym opinię, że "dom katechetyczny" w rzeczywistości będzie... apartamentowcem.

(jok)

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (4)

# Czytelnik

14.01.2023 10:58

"Autor petycji dodaje, że parafia od lat szukała inwestora, który zbudowałby dom parafialny w zamian za część udziałów w nieruchomości." - czyli jest jasno pokazane, że część z domu katechetycznego należałaby do dewelopera. Oczywiście nie jest sprecyzowane jaka. A to, że tam w tym miejscu przed wojną stał dom parafialny nie jest żadnym argumentem, skoro praktycznie całe otoczenie kościoła, zamieszkane w znacznej mierze przez ludność żydowską, zostało zrównane z ziemią. Obecny układa urbanistyczny nie ma wiele wspólnego z przedwojennym - został gruntownie przerobiony na modłę powojennej myśli urbanistycznej (idee Le Corbusiera, karta ateńska).

# Wolność przede wszystkim

14.01.2023 11:04

Prywatna działka Kościoła. Nie rozumiem sporu. Działania aktywistów i burmistrza to jawna próba ograniczenia władania prywatną nieruchomością

# Wredny Kocur

18.01.2023 15:02

"Aktywistom nie podobają się prawicowe poglądy" "Zapewniają przy tym, że są za wolnością słowa" - typowe - wolność słowa pod warunkiem, że głosi tylko ich opinie - na odmienne trzeba napluć, zdyskredytować, przykleić łatkę "alt rajt nazii" i "katotalibskich oszołomów", a do tego 8 gwiazdek. Zawsze tak ta "wolność słowa" u nich wygląda - dlatego taki skowyt pod niebiosa się uniósł, gdy Elon kupił Twittera - mieli swoją własną bańkę, wzajemnej walidacji.

REKLAMA

# Ribbit_Walkeru

18.01.2023 16:14

#Wolność przede wszystkim napisał(a) 14.01.2023 11:04
Prywatna działka Kościoła. Nie rozumiem sporu. Działania aktywistów i burmistrza to jawna próba ograniczenia władania prywatną nieruchomością

Odezwał się jeden z tych, co wolność pojmują jako dzikie sobiepaństwo. Skorzystaj lepiej z wolności do wynalezienia maszyny czasu i wróć do XIX wieku, gdzie przynależysz.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025