Muranów Południowy w rejestrze zabytków? Burmistrz apeluje
15 grudnia 2022
Samorząd warszawskiej Woli zwrócił się do wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła o wpisanie osiedla Muranów Południowy do rejestru zabytków. Zdaniem urzędu dzielnicy obecny wpis do ewidencji zabytków nie zapewnia wystarczającej ochrony.
- Zwracam się z prośbą o rozważenie wszczęcia z urzędu postępowania w sprawie wpisu do rejestru zabytków terenu osiedla Muranów Południowy, którego układ urbanistyczny i zespół budowlany znajdują się w gminnej ewidencji zabytków - napisał burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski do wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła.
Muranów Południowy - gdzie to jest?
Zasięg osiedla wyznaczają współczesne ulice Andersa, al. "Solidarności", Dzielna, Bellottiego, Wolność, Żytnia i Żelazna.
Chomiczówka będzie zabytkiem? To pomysł radnego
Radny Krystian Lisiak oczekuje objęcia ochroną konserwatorską układu przestrzennego osiedla Chomiczówka, wybudowanego w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Urząd Dzielnicy Bielany wystąpił do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z prośbą o wyrażenie opinii w tej sprawie.
Układ przestrzenny osiedla ważniejszy od zdrowia dzieci?
O potrzebie zbudowania łącznika sali gimnastycznej ze Szkołą Podstawową nr 150 na Boernerowie mówi się od lat. Łącznik jest niezbędny zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy dzieci muszą przemieszczać się w chłodne i mokre dni z jednego budynku do drugiego. Co stoi na przeszkodzie, by go wybudować?
Muranów Południowy powstał na gruzach dawnej dzielnicy żydowskiej, w 1943 roku zrównanej z ziemią przez Niemców po powstaniu w getcie. W zamierzeniu głównego architekta Bohdana Lacherta miało to być osiedle-pomnik. Wejściem na osiedle jest znajdujący się obok stacji metra Ratusz Arsenał łuk triumfalny, symbolizujący zwycięstwo i odrodzenie dzielnicy skazanej na zagładę.
Budowa Muranowa Południowego trwała w latach 1948-1955. Początkowo osiedle powstawało według założeń modernizmu, ale z czasem zaczęto dodawać elementy stylu architektonicznego promowanego przez ZSRR: socrealizmu.
- Znakiem rozpoznawczym tego projektu była uporządkowana zabudowa tworząca całość z zielonymi podwórkami - mówi burmistrz Strzałkowski. Samorząd dzielnicy od lat, najpierw poprzez wprowadzenie ograniczeń w parkowaniu, a teraz przez usuwanie nadmiaru utwardzonej nawierzchni na podwórkach, przywraca osiedlu dawny charakter. - Potrzebny jest jednak kolejny krok, który uchroni odzyskane przestrzenie przed zabudową - zaznacza.
Muranów Południowy zabytkiem
Dotychczas układu urbanistycznego Muranowa Południowego broniło ukształtowane przez stołecznego konserwatora zabytków podejście, by nie zgadzać się na dogęszczanie zabudowy.
- Jest to koncepcja nie tylko kompleksowa i spójna, ale właściwie w całości zrealizowana. Właśnie dlatego każda zabudowa wprowadzana w ten obszar powinna respektować te wartości i wkomponować się w zastany historyczny układ, niejako go kontynuując. W przypadku projektowanego budynku przy Nowolipkach w sąsiedztwie kościoła niestety mówimy o obiekcie, który idzie całkowicie wbrew tym zasadom - tłumaczy Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.
(jok)
.