REKLAMA

Wola

zabytki »

 

Muranów Południowy w rejestrze zabytków? Burmistrz apeluje

  15 grudnia 2022

alt='Muranów Południowy w rejestrze zabytków? Burmistrz apeluje'
źródło: Wikimedia Commons / Szczebrzeszynski

Samorząd warszawskiej Woli zwrócił się do wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła o wpisanie osiedla Muranów Południowy do rejestru zabytków. Zdaniem urzędu dzielnicy obecny wpis do ewidencji zabytków nie zapewnia wystarczającej ochrony.

REKLAMA

- Zwracam się z prośbą o rozważenie wszczęcia z urzędu postępowania w sprawie wpisu do rejestru zabytków terenu osiedla Muranów Południowy, którego układ urbanistyczny i zespół budowlany znajdują się w gminnej ewidencji zabytków - napisał burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski do wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła.

Muranów Południowy - gdzie to jest?

Zasięg osiedla wyznaczają współczesne ulice Andersa, al. "Solidarności", Dzielna, Bellottiego, Wolność, Żytnia i Żelazna. Chomiczówka zabytkiem? Radny nie ukrywa, że chce zablokować deweloperów Chomiczówka będzie zabytkiem? To pomysł radnego
Radny Krystian Lisiak oczekuje objęcia ochroną konserwatorską układu przestrzennego osiedla Chomiczówka, wybudowanego w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Urząd Dzielnicy Bielany wystąpił do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z prośbą o wyrażenie opinii w tej sprawie.

Układ przestrzenny osiedla ważniejszy od zdrowia dzieci. Kuriozalne stanowisko konserwatorów zabytków Układ przestrzenny osiedla ważniejszy od zdrowia dzieci?
O potrzebie zbudowania łącznika sali gimnastycznej ze Szkołą Podstawową nr 150 na Boernerowie mówi się od lat. Łącznik jest niezbędny zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy dzieci muszą przemieszczać się w chłodne i mokre dni z jednego budynku do drugiego. Co stoi na przeszkodzie, by go wybudować?
Muranów Południowy powstał na gruzach dawnej dzielnicy żydowskiej, w 1943 roku zrównanej z ziemią przez Niemców po powstaniu w getcie. W zamierzeniu głównego architekta Bohdana Lacherta miało to być osiedle-pomnik. Wejściem na osiedle jest znajdujący się obok stacji metra Ratusz Arsenał łuk triumfalny, symbolizujący zwycięstwo i odrodzenie dzielnicy skazanej na zagładę.

Budowa Muranowa Południowego trwała w latach 1948-1955. Początkowo osiedle powstawało według założeń modernizmu, ale z czasem zaczęto dodawać elementy stylu architektonicznego promowanego przez ZSRR: socrealizmu.

- Znakiem rozpoznawczym tego projektu była uporządkowana zabudowa tworząca całość z zielonymi podwórkami - mówi burmistrz Strzałkowski. Samorząd dzielnicy od lat, najpierw poprzez wprowadzenie ograniczeń w parkowaniu, a teraz przez usuwanie nadmiaru utwardzonej nawierzchni na podwórkach, przywraca osiedlu dawny charakter. - Potrzebny jest jednak kolejny krok, który uchroni odzyskane przestrzenie przed zabudową - zaznacza.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Muranów Południowy zabytkiem

Dotychczas układu urbanistycznego Muranowa Południowego broniło ukształtowane przez stołecznego konserwatora zabytków podejście, by nie zgadzać się na dogęszczanie zabudowy.

- Jest to koncepcja nie tylko kompleksowa i spójna, ale właściwie w całości zrealizowana. Właśnie dlatego każda zabudowa wprowadzana w ten obszar powinna respektować te wartości i wkomponować się w zastany historyczny układ, niejako go kontynuując. W przypadku projektowanego budynku przy Nowolipkach w sąsiedztwie kościoła niestety mówimy o obiekcie, który idzie całkowicie wbrew tym zasadom - tłumaczy Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

(jok)

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (1)

# Kolo

16.12.2022 18:07

Tego rodzaju genialne pomysły stanowią tylko potwierdzenie urzędniczej nieudolności. Abstrahując od tego, że jest to normakny zespol bieda blokowisk a nie żaden Wawel czy inny Werśal, to jak na Śródmieście jest tam masa zmarnowanego miejsca (wykorzystywanego głównie jako szalet dla psow). Nie widzę osobiście powodu, żeby trochę to cywilizowac oraz dogeszczac i wykorzystać dobra infrastrukturę. Podkreślam, to jest Śródmieście a nie Białołęka. Po drugie, jeśli już to ograniczenia można wprowadzić poprzez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Tego rodzaju genialne pomysły z wpisywaniem komunistycznych blokowisk do rejestru zabytkow świadczą tylko że brak jest planów, brak polityki przestrzennej, brak pomysłu na miasto, brak koncepcji rozwoju i brak chęci żeby to zmienić. To rodzaj marnej protezy, co przyniesie katastrofalne skutki. Budowa lub remont czegokolwiek będzie koszmarem, nie wybuduje się bez koszmarniej biurokratycznej mitręgi boiska, latarni, czy nawet kawałka chodnika. Mieszkańcy nie zdają sobie z tego sprawy co to będzie oznaczać. Zwyczajnie będzie to rodzaj bieda skansenu. Nawet nie da się wymienić okna i niczego bez zgody konserwatora. O tym nikt nie mówi i nie pisze. A należy to ludziom uczciwie powiedzieć. Zatem może lepiej zabrać się do roboty i zrobić to tak jak być powinno czyli uregulować pewne kwestie poprzez plany miejscowe.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe