REKLAMA

Białołęka

kultura »

 

Po gregoriańsku o wąskotorówce w starym kościółku w Płudach

  22 października 2013

alt='Po gregoriańsku o wąskotorówce w starym kościółku w Płudach'

Owacjami na stojąco publiczność nagrodziła Warszawski Chór Chłopięcy i Męski, który występował podczas pierwszego koncertu z okazji 100-lecia starego kościoła przy ul. Klasyków. - Wiele osób obawiało się, że tak mały kościółek nie pomieści uczestników. Tymczasem przygotowaliśmy aż 150 miejsc siedzących - mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji Ave. - Podobnie będzie przy okazji najbliższego koncertu, który - mamy nadzieję - również spotka się z życzliwym przyjęciem.

REKLAMA

Szczególnie, że w niedzielę 27 października o godz. 19 kościół w Płudach gościć będzie zespół nieprzeciętny: jedną z najlepszych scholi gregoriańskich w Europie. Potwierdzeniem poziomu wykonawczego Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti są liczne koncerty, m. Wyjątkowy chór na stulecie kościoła w Płudach Wyjątkowy chór na stulecie kościoła w Płudach
Sto lat temu, 8 września, ks. prałat Leopold Łyszkowski uroczyście poświęcił neogotycki kościółek w Płudach. Fenomenem było to, że zbudowali go sami świeccy, bez udziału duchownych. Rejent Kiersnowski, który chciał z Płud uczynić letnisko na wzór Otwocka, razem z architektem Wacławem Wędrowskim w 1908 rozpoczęli budowę świątyni, aby zapewnić wypoczywającym łatwy dostęp do posług religijnych. Inicjatywa poruszyła i zintegrowała całe społeczeństwo Płud i okolic.
in. we Włoszech, Francji, Belgii, Słowacji, a także zdobycie dwóch pierwszych miejsc na 59. Międzynarodowym Konkursie "Polifonico Guido d'Arezzo" we Włoszech, zaliczanym do najważniejszych festiwali muzyki jednogłosowej.

Chorał gregoriański, kodyfikowany i rozwijany od IX wieku, jest najstarszym tradycyjnym śpiewem liturgicznym Kościoła Zachodniego. - Wielu uważa, że stanowi on najdoskonalszą przestrzeń medytacji chrześcijańskiej: pełen powagi i wdzięku, lekkości i majestatu, a nade wszystko piękna - zbliża do Boga - mówi Włodkowski.

Działająca od 2007 roku schola Clamaverunt Iusti w praktyce wykonawczej odwołuje się do owoców zaawansowanych studiów nad antycznymi rękopisami z IX, X i XI w. Proponowana przez nich interpretacja zapisów neumatycznych jest nie tylko historycznie najbardziej prawdopodobna, ale również umotywowana naukowo. Zespół tworzą absolwentki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, którymi dyryguje dr Michał Sławecki - wybitny organista, kompozytor, dyrygent.

Podobnie jak podczas pierwszego koncertu nie zabraknie również gawęd o dziejach kościoła na górce i Białołęki - tym razem o sierpniowym dramacie Płud, bohaterskich partyzantach i jeżdżącej niegdyś wąskotorówce. Koncerty to jeden z elementów większego projektu Fundacji Ave, popularyzującego lokalną historię - "Z Kleksem przez Białołękę", wspieranego finansowo przez m.st. Warszawa. W tym roku odbywają się m.in. interaktywne zajęcia dla dzieci o lokalnej historii.

Bezpłatne zaproszenia na koncert, gwarantujące miejsca siedzące, można odbierać w Fundacji Ave - tel. 608-178-447.

izme

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe