Zmieńmy razem białołęckie lasy
23 listopada 2012
Jak wykorzystać potencjał lasów wokół tzw. Zielonej Białołęki do aktywności sportowych? Czy po rzece Długiej chcemy pływać kajakiem? Ścieżka konna w lesie to mrzonka? A może raczej ująć ją w planie zagospodarowania lasu?
Będzie to dokument prezentujący pomysły i potrzeby mieszkańców związane ze sportem na terenie wschodniej części dzielnicy (obszar pomiędzy Kanałem Żerańskim do granicy z Markami). Założeniem Studium jest wykorzystanie naturalnych zasobów jak lasy, rzeki, kanały, pagórki.
Niektórzy z mieszkańców już teraz korzystają ze ścieżek w lasach - spacerują, biegają, jeżdżą na rowerach, na nartach, biegają w zaprzęgu z psem. Są to jednak nieliczne osoby, gdyż dostępność terenów leśnych jest ograniczona. Wielu z mieszkańców nie wie, że w sąsiadujących z Białołęką lasach nadleśnictw Jabłonna i Drewnica są ścieżki rowerowe, historyczne miejsca pamięci, pomniki przyrody. Udrożnienie nieprzejezdnych ścieżek, usunięcie zwalonych drzew, powstanie leśnych placów zabaw, informacja dla mieszkańców, nawiązanie kontaktu z Lasami Państwowymi - jest przedmiotem moich interpelacji i spotkań jako radnej. Przy współpracy z mieszkańcami można dużo więcej - Społeczne Studium pokaże opinie mieszkańców, które mogą stać się wskazówką dla Lasów Państwowych, jak kształtować ścieżki, by las "odwrócił się przodem" do Białołęki.
Wiele możliwości
Na wschodniej Białołęce naturalnych miejsc i pomysłów na aktywność sportową jest dużo więcej. Latem nad naszymi głowami latają motolotnie, biegamy po ulicach, jeździmy na rowerach. Systematycznie trenuje u nas Białołęcka Grupa Rowerowa. Mamy rzekę Długą, której koncepcja modernizacji jest w trakcie opracowywania - możemy się zastanowić, czy chcemy lub możemy wykorzystać ją do uprawiania sportów wodnych. W Społecznym Studium Aktywności Sportowych określimy nasze zwyczaje, przedstawimy, co się podoba mieszkańcom. Dokument będzie prezentowany m.in. podczas prac nad planami miejscowymi oraz nad studium modernizacji rzeki Długiej. Będzie użytecznym narzędziem dla różnych podmiotów tworzących infrastrukturę sportową.
Nad stroną merytoryczną dokumentu i poprawnością metodologiczną będzie czuwało Forum Rozwoju Warszawy oraz Stowarzyszenie Moja Białołęka.
Zapraszamy na pierwsze spotkanie osoby chętne do uczestnictwa w projekcie w sobotę 1 grudnia o godz. 10.00 w Zespole Szkół nr 43, ul. Kobiałka 49. Dojazd autobusami: Z20 i 120.
Prosimy o zgłoszenie uczestnictwa: redakcja@mojabialoleka.pl.
Agnieszka Borowska
radna dzielnicy Białołęka, prezes stowarzyszenia Moja Białołęka