REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

komunikacja

 

Niewygodne ławki i niskie biletomaty w metrze. Pasażerowie narzekają

  15 listopada 2022

Niewygodne ławki i niskie biletomaty w metrze. Pasażerowie narzekają
źródło: Miasto Warszawa

Po oddaniu do użytku stacji Ulrychów i Bemowo pasażerowie wytknęli warszawskiemu samorządowi takie rozwiązania, jak nisko zainstalowane przyciski do wind, niskie biletomaty czy kamienne ławki.

REKLAMA

- Mamy dwie nowe stacje metra. To bardzo dobrze. Tylko dlaczego klawiatury wind i biletomatów umieszczone są na wysokości kroku? Dorosły człowiek ma oczy na wysokości ok.

160 cm, a nie 60 cm od ziemi, zaś dorosły człowiek na wózku ma oczy ok. 120 cm nad ziemią - napisał na facebookowej grupie dla mieszkańców Woli pan Wiesław. - Wiem, że istnieją osoby niskorosłe, ale im zawsze ktoś mógłby pomóc. Dużo więcej jest osób słabowidzących czy nie mogących zgiąć się w pasie tak nisko. Zresztą dla sprawnej fizycznie osoby stanie z wypiętym tyłkiem przed biletomatem jest niekomfortowe. Dodatkowo mam wrażenie, że ekrany biletomatów i klawiatury wind są za nisko nawet dla osób na wózkach. Siedzący na wózku swobodnie sięga na wysokość oczu stojącego - dodaje.

REKLAMA

Dlaczego przyciski są tak nisko?

Wielu komentujących przyznało rację pasażerowi, ale innego zdania są urzędnicy z Metra Warszawskiego. Twierdzą, że nisko zainstalowane przyciski w windach odpowiadają unijnym wytycznym w ramach projektu Dostępność Plus. W dokumencie tym opisano wymagania dotyczące sterowania windami, pozwalające na korzystanie z wind przez osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym w szczególności przez - jak napisano - "osoby z niepełnosprawnością wzroku".

Również niskie biletomaty są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zarząd Transportu Miejskiego sukcesywnie instaluje je na stacjach metra. Jak zapewnia producent, biletomat spełnia wszystkie europejskie standardy dostępności dla osób z ograniczeniami ruchu oraz wzroku.

- Na stacjach metra są zarówno biletomaty niskie, jak i standardowe - wyjaśnia ZTM. - Rozwiązania w zakresie dostosowania przestrzeni metra dla osób z niepełnosprawnością zostały nagrodzone w konkursie Lider Dostępności w 2021 roku - informuje biuro prasowe Metra Warszawskiego.

REKLAMA

Niewygodne ławki w metrze

Nieco inny problem na dwóch nowych stacjach metra widzą bemowscy radni. - Siedziska znajdujące się na stacji metra wykonane są z kamienia. Mimo walorów estetycznych, niestety to rozwiązanie jest całkowicie niepraktyczne. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że nawet pracownicy metra nie siadają dziś bezpośrednio na kamiennych ławkach. Aby zniwelować nieprzyjemne uczucie zimna, wykorzystują kartonowe podkładki, które układają na siedziskach - twierdzą radni i proponują, aby siedziska obić drewnem lub okleić innym estetycznym tworzywem. Dodajmy, że jest to całkowicie niewykonalne, ponieważ oznaczałoby zmianę projektu stacji i naruszenie gwarancji.

- Ławki służą jako miejsce chwilowego oczekiwania na przyjazd pociągu metra (w godzinach szczytu składy jeżdżą częściej niż co trzy minuty). Te stacje nie są jedynymi w metrze, gdzie funkcjonują takie rozwiązania. Podobne ławki znajdują się m.in. na stacji Wawrzyszew na linii M1 - odpowiedziało nam biuro prasowe Metra Warszawskiego.

(db)

Kiedy ruszy budowa ostatniego odcinka metra?.

 

Komentarze (4)

# Jelonkowy

15.11.2022 09:29

Jest niewygodnie, ale za to zgodnie z przepisami. Głupi mieszkańcy się czepiają i zawracają głowę. Tyłek marźnie, bo jak poprawią ławkę, to metro straci gwarancję i przestanie jeździć. Typowe urzędnicze olewanie i spychologia. Pogratulować podejścia plecami do mieszkańców.

# BELLA

15.11.2022 13:23

Co za różnica gdzie jest przycisk jak i tak winda nie dziala

# asy

15.11.2022 20:13

model ławki - WILK
ani nie ma wyglądu ani praktyczne, zapraszamy z własnym oparciem i czymś cieplejszym pod pupę
to nie łąwki
prosze wpisac łąwka w Google i zobaczyć grafiki

REKLAMA

# obywatelK

19.11.2022 17:42

a mnie wku#@$ kanary, którzy sprawdzają bilety przy wyjściu z metra tuż przy bramkach. Blokują i tak już utrudnione wyjście przez bramki. Po co? Przecież aby wejśc do metra trzeba przejść przez bramkę. Można oczywiście przeskoczyć lub zjechać windą. Tylko ile osób tak robi? Do autobusu czy tramwaju można wejśc bez problemu. Ale tam kanarów nie ma. Dlaczego są w metrze i utrudniają ludziom wyjście? Bo tam ciepło, na głowę nie pada... To jest chore. Jestem za tym aby były kontrole biletów ale albo otwórzmy bramki albo przynajmniej jak takiem kanarowi zimnow dup$ko to niech sprawdza bilety podczas jazdy metrem a nie przy wyjściu.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA