REKLAMA

Bemowo

drogi »

 

Najgorsze skrzyżowanie w mieście. Co jest nie tak?

  6 maja 2015

alt='Najgorsze skrzyżowanie w mieście. Co jest nie tak?'

Według statystyk drogowców skrzyżowanie Powstańców Śląskich z Maczka jest najniebezpieczniejsze w Warszawie. Trudno zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.

REKLAMA

Po budowie ulicy Maczka i poszerzeniu Powązkowskiej przy ogrodach działkowych na granicy Bemowa i Piasków powstało skrzyżowanie dwóch szerokich arterii, które zajmuje aktualnie pierwsze miejsce na liście najbardziej niebezpiecznych w mieście. W ubiegłym roku doszło tam do pięciu poważnych wypadków, w tym jednego śmiertelnego.

Dlaczego jest tak niebezpiecznie?

- Pierwszym powodem wypadków jest wjeżdżanie na skrzyżowanie na czerwonym świetle, drugim - niedostosowanie prędkości - mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich. - W związku z tym piesi mają trudność z przejściem przez zebrę.

W terenie sytuacja wygląda... cóż, po prostu źle. Kierowcy całkowicie ignorują przepis o zatrzymaniu się na zielonej strzałce, z pełną prędkością skręcają z Maczka w prawo, a zielone światło dla rowerzystów świeci się tak długo, że wielu decyduje się przejechać na czerwonym albo w ogóle rezygnuje z przekroczenia Powstańców Śląskich w tym miejscu i jedzie dalej, do przejazdu przy Kochanowskiego. Kierowcy całkowicie ignorują przepis o zatrzymaniu się na zielonej strzałce, z pełną prędkością skręcają z Maczka w prawo, a zielone światło dla rowerzystów świeci się tak długo, że wielu decyduje się przejechać na czerwonym albo rusza do kolejnego przejazdu. Ruch pieszych jest w tym miejscu niewielki. Dookoła są ogródki działkowe, a ul. Maczka nie kursują autobusy, więc nie ma po co tam wysiadać. Jednak jeśli pieszy już znajdzie się na skrzyżowaniu, z pewnością nie czuje się bezpiecznie. Co z tym zrobić?

- To inżynier ruchu decyduje o ewentualnych zmianach w programach sygnalizacji - mówi Karolina Gałecka. - Zarząd Dróg Miejskich sprawuje nad sygnalizacją funkcję wyłącznie utrzymaniową. Ze swojej strony wymieniliśmy sygnalizatory dla pieszych. LED-we są bardziej czytelne dla ruchu pieszego.

Pieszy lub rowerzysta, chcący przedostać się w tym miejscu na drugą stronę Powstańców Śląskich, ma przed sobą trzy sygnalizatory, na których zielone światło zapala się niezależnie od siebie, czego wiele osób nie zauważa i traktuje pierwszy sygnalizator jako obowiązujący dla obu jezdni i torowiska. W ten sposób w ubiegłym roku zginął tu rowerzysta - nie zauważył oddzielnego światła przy torach tramwajowych.

Jeszcze inną anomalię w działaniu sygnalizacji świetlnej widać, gdy jedziemy samochodem ulicą Maczka i chcemy skręcić w prawo w Powstańców Śląskich. Mamy tu dodatkową zieloną strzałkę, przed którą należy się obowiązkowo zatrzymać (czego oczywiście nikt nie robi). Świeci się ona także wtedy, gdy piesi po naszej prawej mają czerwone, tak jakby pełniła funkcję sygnalizatora dla oddzielnej fazy do skrętu w prawo, podczas której można jechać bez zatrzymania.

ZDM tłumaczy, że nie można przeprogramować świateł, bo tramwaje mają w tym miejscu priorytet (jadąc tramwajem nie da się go zauważyć...). Zresztą czy inne cykle sygnalizacji świetlnej nauczyłyby kierowców jeździć zgodnie z przepisami? Chyba nie. Skrzyżowanie Powstańców Śląskich z Maczka pozostaje tajemnicą dla drogowców, policjantów i urzędników. Może mieszkańcy Bemowa postawią diagnozę problemu i przedstawią pomysł na poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu?

Dominik Gadomski

 

REKLAMA

Komentarze (12)

# fryg

06.05.2015 17:29

Dodam jeszcze rozsynchronizowane światła, zapalają się niezależnie od siebie w 3 odcinkach. Efekt jest taki, że czekałam w poniedziałek blisko 5 minut [mierzone z zegarkiem w ręku!] na możliwość przejścia. Zebrało się kilkanaście osób, zaczynając rytmicznie bębnić w sygnalizatory i próbując przebiegać miedzy samochodami.
A tramwaje dłużej stoją, niż jadą, to fakt.

# szpenio

06.05.2015 18:26

zlikwidować przyciski na przejściu dla pieszych i DDR przez Powstańców i dać pełen cykl zielonego tak jak dla samochodów.

# marlom

06.05.2015 19:48

Zygrzaka zapytajcie - co jest nie tak. Dowiecie się że jak był Dąbrowski to nie było to najniebezpieczniejsze skrzyżowanie w Warszawie. Dopiero się zrobiło za Strzałkowskiego, a pełnomocnicy blokują wszelkie prace w zakresie poprawy bezpieczeństwa obecnej władzy Bemowa.

REKLAMA

# Lokalas

06.05.2015 23:12

Skrzyżowanie jest na BIELANACH!

# PunkSkeleton

07.05.2015 09:25

Światła na przycisk to totalna porażka. Wszędzie!
Zatrzymywania na zielonych strzałkach trzeba w tym kraju zacząć egzekwować i to poważnie, bo to jest jedna z najczęstszych przyczyn wypadków. Parę mandatów dać i może się poprawi.
A gadanie, że wypadki to tylko wina kierowców jest błędne. Tak jak napisane jest w artykule ten jedyny śmiertelny wypadek to rowerzysta, który wjechał pod tramwaj... Zresztą mnie jakiś czas temu 2 dni z rzędu przejechałaby rowerzystka jadąca pod prąd. Ta sama!

# mad_racoon

07.05.2015 12:42

Proponuję progi spowalniające - wszędzie je walą, to dlaczego nie tu :)

REKLAMA

# rowerzysta tunelowy

07.05.2015 21:07

#PunkSkeleton napisał(a) 07.05.2015 09:25
ten jedyny śmiertelny wypadek to rowerzysta, który wjechał pod tramwaj... Zresztą mnie jakiś czas temu 2 dni z rzędu przejechałaby rowerzystka jadąca pod prąd. Ta sama!
tez zabity przez motorniczego rowerzysta po prostu nie zmieścił się pomiędzu jezdnią a torami , gdy na przejeździe przez jezdnię paliło sie zielone , a przez tory zmieniło sie na czerwone.
Sygnalizacja jest źle zaprogramowana , a kierowcy nie odróżniają zielonej strzałki kierunkowej do jazdy bezkolizyjnej od zielonej strzałki zezwalającej na skręt warunkowy , dlatego ta ostania powinna być zmieniona w Ustawie o Ruchu drogowym na żółtą migającą

# kierowca111111

07.05.2015 21:20

skasować przejście przez powstańców śląskich i po problemie

# Paweł88

08.05.2015 12:49

światła są uszkodzone na tym skrzyżowaniu, zielone zapala się czasem tylko na kilka sekund, po czym czerwone na kilka sekund i znowu zielone!

REKLAMA

# gość

08.05.2015 13:33

Wywalic sloikow z miasta i nie będzie wypadków:)

# wawa

08.05.2015 20:10

To są już Bielany, także dlaczego autor pyta się mieszkańców Bemowa a nie Bielan?

# juba

11.05.2015 20:48

To skrzyżowanie jest beznadziejne należy je szybko przeprogramować bo rano w porannym szycie jadąc autobusem linii 112 w kierunku Tesco stałem w ogromnym korku od Al.Reymonta do w/w skrzyżowania całą trasę autobus pokonuje w przeciągu 2/3 min rano stałem tam aż 12 min!
Popołudniu dzieje się podobna sytuacja w kierunku Bielan

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe