Muranów Południowy nie do ruszenia. Jest już zabytkiem
11 lutego 2024
Na początku roku uprawomocnił się wpis do rejestru zabytków Muranowa Południowego. Pod ochronę trafił układ urbanistyczny i zespół budowlany osiedla. "Wpis pomoże uchronić ten unikatowy fragment dzielnicy przed dogęszczaniem. To wielki sukces mieszkańców osiedla i władz Woli" - cieszy się Urząd Dzielnicy Wola.
"Uprawomocnił się wpis do rejestru zabytków Muranowa Południowego. To wielki sukces mieszkańców, osób i instytucji, które domagały się objęcia ochroną tego obszaru" - obwieszcza w swoim komunikacie prasowym wolski ratusz, podkreślając przy tym również zasługi władz Woli.
Muranów Południowy zabytkiem
Osiedle powstałe w latach 1949-1956 rozciąga się na terenach Woli i Śródmieścia.
Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych?
W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, właściwa analiza produktów bankowych jest kluczem do efektywnej i zrównoważonej inwestycji. W naszej dzisiejszej dyskusji skupimy się na tym, jak inwestycje po analizie produktów bankowych mogą przyczynić się do rozwoju osobistych finansów oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko i społeczeństwo. Wykorzystamy tutaj wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych, zasad ESG (Environmental, Social, Governance) oraz praktyczne aspekty analizy finansowej. Warto pamiętać, że współczesny bank - zielony i nowoczesny - jest naszym partnerem na każdym etapie podróży inwestycyjnej, pomagając w wyborze ekologicznych rozwiązań i ocenie ich wyników.
Od jakiegoś czasu trwały starania, by wpisać je do rejestru zabytków.
- To wielki sukces przede wszystkim muranowskiej społeczności, która przy naszym wsparciu wywalczyła sobie ten wpis - mówi z dumą burmistrz Krzysztof Strzałkowski.
Na gruzach getta
Osiedle zaprojektował profesor architektury Bohdan Lachert z zespołem XI Pracowni Zakładów Osiedli Robotniczych. Prace wykonywało Przedsiębiorstwo Budowy Osiedli Robotniczych Muranów. Projekt zakładał pozostawienie gruzów getta i wzniesienie na nich zespołów budynków w luźnej zabudowie. Architekt rozplanował tu duże podwórka, zielone skwery i lokale usługowe z myślą o wygodzie życia codziennego.
"W architekturze i planowaniu wprowadzono modernistyczne rozwiązania. Osiedle wznoszono dla 40 tysięcy robotników, o standardzie niedostępnym dla nich przed wojną. Ponadto Muranów, wzniesiony na gruzach getta, był pomyślany jako miejsce pamięci - symboliczne osiedle-pomnik. Zabudowania były wznoszone na nasypach gruzowych tworzących układy tarasowe" - tłumaczy w uzasadnieniu mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki.
Co oznacza wpis do rejestru zabytków?
Wpis do rejestru zabytków niekoniecznie musi w przyszłości działać na korzyść mieszkańców. Jak zawsze, kij ma dwa końce. Włączenie w ochronę układu urbanistycznego Muranowa Południowego będzie wiązało się z wieloma problemami w przyszłości. Odtąd każda zmiana w wyglądzie osiedla będzie niemal niemożliwa. Nawet z pozoru tak błahe sprawy, jak zbudowanie altanki śmietnikowej, przemalowanie elewacji budynku czy wymiana zniszczonej infrastruktury podwórkowej, np. latarni albo połamanych płyt chodnikowych - będzie wymagała zgody konserwatora i dodatkowych, zazwyczaj długich formalności..
Wiąże się to oczywiście z niemożliwością wykonania nawet drobnych inwestycji bez jego zgody, dłuższym wyczekiwaniem na upragnione remonty i drobne inwestycje osiedlowe oraz oczywiście wzrostem kosztów ich wykonywania. Nad wszystkim rzecz jasna będzie czuwał konserwator.
MB
.