REKLAMA

Wola

zabytki »

 

Muranów Południowy nie do ruszenia. Jest już zabytkiem

  11 lutego 2024

alt='Muranów Południowy nie do ruszenia. Jest już zabytkiem'
źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Na początku roku uprawomocnił się wpis do rejestru zabytków Muranowa Południowego. Pod ochronę trafił układ urbanistyczny i zespół budowlany osiedla. "Wpis pomoże uchronić ten unikatowy fragment dzielnicy przed dogęszczaniem. To wielki sukces mieszkańców osiedla i władz Woli" - cieszy się Urząd Dzielnicy Wola.

REKLAMA

"Uprawomocnił się wpis do rejestru zabytków Muranowa Południowego. To wielki sukces mieszkańców, osób i instytucji, które domagały się objęcia ochroną tego obszaru" - obwieszcza w swoim komunikacie prasowym wolski ratusz, podkreślając przy tym również zasługi władz Woli.

Muranów Południowy zabytkiem

Osiedle powstałe w latach 1949-1956 rozciąga się na terenach Woli i Śródmieścia. Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych? Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych?
W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, właściwa analiza produktów bankowych jest kluczem do efektywnej i zrównoważonej inwestycji. W naszej dzisiejszej dyskusji skupimy się na tym, jak inwestycje po analizie produktów bankowych mogą przyczynić się do rozwoju osobistych finansów oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko i społeczeństwo. Wykorzystamy tutaj wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych, zasad ESG (Environmental, Social, Governance) oraz praktyczne aspekty analizy finansowej. Warto pamiętać, że współczesny bank - zielony i nowoczesny - jest naszym partnerem na każdym etapie podróży inwestycyjnej, pomagając w wyborze ekologicznych rozwiązań i ocenie ich wyników.
Od jakiegoś czasu trwały starania, by wpisać je do rejestru zabytków.

- To wielki sukces przede wszystkim muranowskiej społeczności, która przy naszym wsparciu wywalczyła sobie ten wpis - mówi z dumą burmistrz Krzysztof Strzałkowski.

Kup bilet

Na gruzach getta

Osiedle zaprojektował profesor architektury Bohdan Lachert z zespołem XI Pracowni Zakładów Osiedli Robotniczych. Prace wykonywało Przedsiębiorstwo Budowy Osiedli Robotniczych Muranów. Projekt zakładał pozostawienie gruzów getta i wzniesienie na nich zespołów budynków w luźnej zabudowie. Architekt rozplanował tu duże podwórka, zielone skwery i lokale usługowe z myślą o wygodzie życia codziennego.

"W architekturze i planowaniu wprowadzono modernistyczne rozwiązania. Osiedle wznoszono dla 40 tysięcy robotników, o standardzie niedostępnym dla nich przed wojną. Ponadto Muranów, wzniesiony na gruzach getta, był pomyślany jako miejsce pamięci - symboliczne osiedle-pomnik. Zabudowania były wznoszone na nasypach gruzowych tworzących układy tarasowe" - tłumaczy w uzasadnieniu mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki.

Co oznacza wpis do rejestru zabytków?

Wpis do rejestru zabytków niekoniecznie musi w przyszłości działać na korzyść mieszkańców. Jak zawsze, kij ma dwa końce. Włączenie w ochronę układu urbanistycznego Muranowa Południowego będzie wiązało się z wieloma problemami w przyszłości. Odtąd każda zmiana w wyglądzie osiedla będzie niemal niemożliwa. Nawet z pozoru tak błahe sprawy, jak zbudowanie altanki śmietnikowej, przemalowanie elewacji budynku czy wymiana zniszczonej infrastruktury podwórkowej, np. latarni albo połamanych płyt chodnikowych - będzie wymagała zgody konserwatora i dodatkowych, zazwyczaj długich formalności..

Wiąże się to oczywiście z niemożliwością wykonania nawet drobnych inwestycji bez jego zgody, dłuższym wyczekiwaniem na upragnione remonty i drobne inwestycje osiedlowe oraz oczywiście wzrostem kosztów ich wykonywania. Nad wszystkim rzecz jasna będzie czuwał konserwator.

MB

.
 

Komentarze (3)

# Kolo

12.02.2024 23:48

Co niektórzy chcieli być cwanszy i przecwaniakowali. Na własne życzenie zafundowali sobie skansen i teraz nie tylko nie wymienia okna, rynny, nie pomaluja balustrady, nie zamontuje daszka nadcwejsvuem etc to nawet nie postawią budy dla psa czy karmnika. Nie mówiąc o placu zabaw czy postawieniu ławki etc. I bardzo dobrze - niech to będzie przestrogą dla innych którzy by chcieli "mieć ciastko i zjeść ciastko". Coś jest zawsze za coś i myślę, że już niedługo będą pluć sobie w brodę. Te budynki są generalnie dość kiepskiej jakości i wymagają dużych nakładów inwestycyjnych. Zamieszkują je głównie starsi ludzie i już teraz mają problem z remontami. Teraz koszty wzrosną wykladniczo, bo wszystko trzeba uzgadniać z konserwatorem, w tym konkretny rodzaj materiałów. A to kosztuje i to bardzo dużo. W efekcie zrobia się z tych budynków slumsy. I dobrze. Niech to będzie nauczka na przyszłość dla podobnych pomysłów.

# Arpa61

16.02.2024 10:52

Krótko; miałem zaszczyt poznać Bohdana Lacherta. Ale to inna historia. Pozdrawiam mieszkańców dzielnicy Muranów. Wszystkich.

# Kolo

18.02.2024 18:57

A ja byłem na koncercie Michaela Jacksona i miałem paszport Polsatu. I co w związku z tym.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe