REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

interwencja

 

Mural od dawna niszczeje. Czy zostanie odnowiony?

  29 listopada 2022

Mural od dawna niszczeje. Czy zostanie odnowiony?
Fot. Joanna Radziejewska

To historia miłości Marii i Kazimierza Piechotków w trudnych czasach wojennych. On był żołnierzem, ona łączniczką. Podczas powstania warszawskiego wzięli ślub w zasypanym gruzem kościele. Przeżyli wojnę. A że byli architektami, tworzyli osiedla na Bielanach. Upamiętniający ich mural wymaga odrestaurowania.

REKLAMA

Piechotkowo to fragment warszawskich Starych Bielan, który znajduje się pomiędzy al. Reymonta oraz ulicami Żeromskiego, Przybyszewskiego i Schroegera. Właśnie to osiedle zaprojektowali po II wojnie światowej, w latach 50. Mieszkańcy Starych Bielan nie mogą ocieplić budynków. "Niech konserwator płaci za nas rachunki" Konserwator zabytków nie zgadza się na ocieplenie budynków
Mieszkańcy Starych Bielan chcą mieć cieplej w mieszkaniach i płacić niższe rachunki za ogrzewanie. Elewacja z białej cegły w budynku przy Schroegera 93-97 nie trzyma ciepła. Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Pat trwa.
poprzedniego stulecia, architekci Maria i Kazimierz Piechotkowie, absolwenci Politechniki Warszawskiej. To dzięki Piechotkom powstały osiedla Bielany I, II, III i IV. Projekty te wywarły znaczący wpływ nie tylko na późniejsze pokolenia mieszkańców Bielan, ale również na dziedzictwo minionej epoki. Ich dzieło zostało wpisane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich na listę dóbr kultury współczesnej.

Mural Piechotków niszczeje

Radna Joanna Radziejewska upomniała się w ostatnim czasie o niszczejący mural znajdujący się na tyłach garażu przy Skalbmierskiej 7. Poprosiła o zabezpieczenie na ten cel pieniędzy w budżecie dzielnicy. Jak wspomina, już po kilku latach, na skutek warunków atmosferycznych, malunek wyblakł. Doszły też drobne uszkodzenia mechaniczne. Sam dół muralu jest mocno narażony na zabrudzenia, grzyby i pleśnie.

- Mural wymaga odmalowania i zabezpieczenia antygraffiti, szczególnie jego frontowa ściana powinna być odświeżona i ponownie pomalowana. A przy okazji należałoby dokonać malarskiej korekty rysunku twarzy Marii Piechotkowej, zgodnej z oryginałem zdjęcia, który posłużył jako wzorzec do tego fragmentu muralu - zauważa Joanna Radziejewska.

REKLAMA

Kto jest autorem muralu Piechotków?

Urząd dzielnicy podjął działania w celu... ustalenia właściciela nieruchomości, na której znajduje się mural. Szybko okazało się, że terenem, na którym znajdują się garaże, administruje podległy urzędowi Zakład Gospodarowania Nieruchomościami. Tak więc wydaje się, że władze dzielnicy mogłyby podjąć działania prowadzące do naprawy muralu.

- Pozostaje jednak do ustalenia równie ważna kwestia praw autorskich projektanta i wykonawcy tego muralu. Niezbędne jest dotarcie do dokumentów, na podstawie których mural powstał, co wymaga dłuższej perspektywy czasowej - informuje burmistrz Grzegorz Pietruczuk.

Urząd nie wie, czy istnieje jakieś porozumienie, na podstawie którego kilka lat temu udostępniono ścianę pod wykonanie muralu, a także, czy twórcy malowidła przekazali prawa autorskie. Burmistrz obiecał jednak, że poczyni starania, aby ustalić możliwość odrestaurowania muralu oraz zabezpieczenia pieniędzy na ten cel.

Dziwna sytuacja

Według części radnych wyjaśnienia burmistrza są nieco dziwne. Jak przekonują, mural powstał w 2016 roku, a zatem nie tak dawno. Jedną z inicjatorek stworzenia malunku miała być... radna Radziejewska.

- Znaleźliśmy chłopaków, którzy podjęli się wykonania muralu. Obiecaliśmy im, że pozostaną anonimowi, więc nie mogę powiedzieć, kim są - mówi Joanna Radziejewska. Według radnej farby i narzędzia potrzebne do wykonania graffiti zakupił Urząd Dzielnicy Bielany.

- Jeżeli jest problem w dotarciu do autorów, to mural warto pomalować tak czy inaczej, nawet pociągając pędzlem po istniejącym oryginalnym obrysie rysunku - uważa radna Radziejewska.

(db)

.
 

Polecamy

Komentarze (4)

# Edward-j2

29.11.2022 19:43

Przecież to jest taki bohomaz najeżony błędami, że śmiech bierze. Piechotkowie wyglądają na nim jak rozkładające się trupy.

# Wredny Kocur

30.11.2022 15:21

Na uj prawa autorskie, by zakryć to szkaradztwo białą farbą i zlecić nowy - może tym razem nie dając tego zlecenia ośmiolatkowi nawąchanemu klejem, tylko profesjonaliście?

# Dretty

01.12.2022 14:05

A może pożalsięboże-murale jednak nie są stosowną formą upamiętniania wszystkiego?

REKLAMA

# Ubek

02.12.2022 06:01

Polacy są niezwykli. Można im zabrać miliardy euro z UE, można im zabrać rakiety Patriot z DE, można w kryzysie zwiększyć kasę z podatków na propagandę, można utrzymywać cenę paliwa na absurdalnym poziomie i nic. Polacy to marzenie każdej władzy. Można z nimi zrobić wszystko..
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA