MPWiK wyda 40 milionów na... panele słoneczne
29 stycznia 2019
Budują kanalizację i oczyszczają ścieki, ale zajmują się także energią odnawialną. Umowa na montaż paneli podpisana.
- Śmierdzi tak, że nie da się okien otworzyć - mówią czytelnicy z Choszczówki. Ich zdaniem winna jest budowa nowego zbiornika. .. panele słoneczne, zamontowane m.in. na oczyszczalni Czajka i pompowni Nowodwory.
Cztery lata prac
- Montaż urządzeń o łącznej mocy 6,7 MW odbędzie się w dwóch etapach - zapowiada MPWiK. - W pierwszym, trwającym do końca 2021 roku, zostaną one umieszczone na dachach Stacji Pomp Kanałowych Powiśle, mieszczącej się na skrzyżowaniu Karowej i Dobrej oraz i pompowni Nowodwory przy Mehoffera. Z kolei do końca 2022 roku potrwa instalacja na terenie oczyszczalni ścieków Czajka, Południe, Dębe oraz w Zakładzie Północnym w Wieliszewie.
Wyprodukowana energia będzie wykorzystywana tylko na potrzeby własne MPWiK. Według szacunków panele słoneczne pozwolą pokryć 1/4 ogólnego zapotrzebowania firmy na prąd i wygenerować oszczędności rzędu 1,8 mln zł netto rocznie, ale wydajność instalacji będzie oczywiście całkowicie uzależniona od pogody.
Nie tylko oczyszczalnia
Czajka już teraz pełni funkcję elektrowni dzięki wykorzystaniu biogazu, powstałego w procesie fermentacji osadów ściekowych. Oczyszczalnia produkuje rocznie 5,6 MW prądu i 6,1 MW energii cieplnej, w całości zużywanych na potrzeby zakładu. Ciepłem z gazogeneratorów ogrzewane są wydzielone komory fermentacyjne, jak również wszystkie pomieszczenia na terenie oczyszczalni. Z kolei energia elektryczna zaspokaja prawie połowę ogólnego zapotrzebowania Czajki na prąd.
(dg)
.