REKLAMA

Bielany

oświata »

 

Młodzież z Ignaś TV nakręciła "Skarb Domeyki". Obejrzyjcie zwiastun

  14 grudnia 2017

alt='Młodzież z Ignaś TV nakręciła "Skarb Domeyki". Obejrzyjcie zwiastun'
Kadr ze zwiastuna filmu "Skarb Domeyki"

Podręczniki do historii są pełne znanych postaci, ale czy ci, którzy się w nich nie znaleźli są mniej ważni? To pytanie zadali sobie licealiści i wyruszyli śladami patrona swojej szkoły. W sobotę o 16:30 w Kinotece w Pałacu Kultury pokażą "Skarb Domeyki".

REKLAMA

Film jest dziełem Marcina Grochowskiego i młodzieży z telewizji szkolnej Ignaś TV, działającej w CXXII Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Domeyki na Słodowcu.

- Został wykonany z użyciem profesjonalnego sprzętu kinowego, a głównymi aktorami są absolwenci warszawskich szkół filmowych i teatralnych - mówi Dominika Powałka z Ignaś TV. Kamil Wodka wcielił się w rolę studenta-podróżnika, odkrywcy, młodego dziennikarza, człowieka pełnego marzeń. Sylwia Skrzypczak zagrała studentkę - szaloną dziewczynę, skrywającą kilka tajemnic i pomimo szlachetnych intencji - dosyć zagubioną w swoich czynach.

Nie jest to film historyczny

Film przybliża postać patrona szkoły, ale nie jest obrazem historycznym. - Pragnęliśmy przedstawić Domeykę jako człowieka, który może być autorytetem dla każdego i popchnąć go do działania - mówią twórcy. - W dzisiejszym świecie pokolenie młodych ludzi przechodzi rewolucję technologiczną, mamy coraz więcej do czynienia z dużą ilością obrazów, krótkich tekstów, a także z ewolucją kina. Filmy historyczne czy dokumentalne cieszą się mniejszym zainteresowaniem wśród młodych. Trzeba było wymyślić coś, co będzie dla nich ciekawą formą edukacji. Stworzyliśmy "Skarb Domeyki" w formie filmu fabularnego, urozmaiconego montażem, techniką nagrywania i efektami specjalnymi - opowiada reżyser Marcin Grochowski.

Wstąp do księgarni

Trzy lata wielu przygód

Od 2015 roku twórcy filmu przemierzyli ponad 35 tys. km. Byli w Wilnie (Klasztor Bazylianów, Uniwersytet Wileński), Krakowie (Collegium Maius i Collegium Novum), Paryżu, Warszawie, ale także w Chile w Ameryce Południowej - w La Sarenie (Liceo Cordovez), Coquimbo, San Pedro de Atacama, Sierra Gorda (polska kopalnia miedzi), czy Santiago (dom Domeyki). Sukcesem zakończyły się zdjęcia u podnóża wulkanu Licancabur, próby nagrywania ujęć lotniczych z awionetki, a także morskich z pokładu jednostki Marynarki Wojennej Chile.

Produkcja filmu to dla młodzieży wspaniałe podróże i przygody. W Chile w przedsięwzięcie z wielkim sercem zaangażowali się potomkowie Ignacego Domeyki - panie Paz i Cecilia Domeyko, panowie Miguel Domeyko oraz Pablo Domeyko, który udostępnił swój dom, w którym kiedyś żył Ignacy, po czym sam zagrał w filmie.

REKLAMA

Duch Ignacego

Kilkakrotnie zdarzało się, że polska ekipa była jedną z pierwszych ekip telewizyjnych w historii, które otrzymały zgodę na nagrywanie w niezwykłych miejscach, w których przebywał Ignacy Domeyko. Dzięki temu w fabułę zostały wplecione krótkie retrospekcje z życia uczonego. Nakręcenie ich było ponoć nie lada wyzwaniem, ponieważ wymagało świetnej znajomości zarówno stylu ubierania, wystroju wnętrz, jak i realiów życia w XIX wieku. Dodatkowo do kilku z nich użyto metody z wykorzystaniem green i blue screena, by potem - w postprodukcji - osiągnąć efekt ducha Ignacego Domeyki. Czy to się udało? O tym, będziemy mogli się przekonać już wkrótce!

(red)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# rupert

14.12.2017 22:28

Szacunek i uznanie.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025