REKLAMA

Misz@masz
  dzisiaj, 10:43  

Uważaj na "psią pietruszkę". Może wywołać zatrucie

Psia pietruszka, znana bardziej formalnie jako blekot pospolity, to roślina, która na pierwszy rzut oka może wyglądać niewinnie. Jednak w rzeczywistości stanowi poważne zagrożenie. Ta toksyczna roślina, spotykana na polach, w ogrodach i lasach, kryje w sobie substancje szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Tym bardziej należy wiedzieć, jak ją rozpoznać - czytamy w Onet Kobieta.

REKLAMA

Blekot pospolity (Aethusa cynapium) jest przedstawicielem rodziny selerowatych, który rośnie niemal w całej Europie, Azji Zachodniej oraz na Kaukazie. Szczególnie często pojawia się w pobliżu upraw ziemniaków, co sprawia, że bywa zmorą rolników. Eksperci, jak choćby Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białogardzie, wskazują, że ze względu na toksyczność jest on niezwykle niebezpieczny.

Ta jednoroczna roślina osiąga wysokość od 10 do 50 cm. Jej pusta wewnątrz, kanciasta łodyga, a także lśniące liście przypominające te pietruszki sprawiają, że łatwo te dwie rośliny ze sobą pomylić. U blekotu od czerwca do września można zaobserwować drobne, białe kwiaty zebrane w charakterystyczne kwiatostany. Co ciekawe, cała roślina wydziela czosnkowy zapach, który najczęściej odstrasza zwierzęta.

Mimo odstraszającego zapachu, przypadki zatruć blekotem pospolitym są wciąż notowane i dotyczą zarówno ludzi, jak i zwierząt. Toksyny obecne w kłączu oraz zielu, takie jak koniina, cykutyna czy kwasy masłowy i mrówkowy, są wyjątkowo niebezpieczne. Szczególnie groźna jest koniina, która uszkadza błony śluzowe przewodu pokarmowego, prowadząc do ciężkich komplikacji zdrowotnych.

Objawy zatrucia obejmują: nudności, wymioty, bóle brzucha, a także intensywną biegunkę. W przypadku większych dawek toksyn może dojść do paraliżu, zaburzeń pracy serca i układu oddechowego, a nawet do zgonu.

W razie podejrzenia zatrucia należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną i powiadomić o ryzyku kontaktu z blekotem pospolitym. Do momentu przybycia ratowników można próbować wywołać wymioty, co pozwoli usunąć toksyny z organizmu.

Pozbycie się blekotu z ogrodu czy działki bywa trudnym zadaniem. Ręczne usuwanie jest możliwe, ale wymaga czasu i ostrożności. Przy pracy z rośliną należy unikać jej bezpośredniego dotyku - kontakt z sokiem może być niebezpieczny.

W przypadku większego problemu warto rozważyć chemiczne środki ochrony roślin. Przy ich stosowaniu należy jednak przestrzegać zasad bezpieczeństwa, by uniknąć kontaktu z toksycznymi substancjami.

Źródło: kobieta.onet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni