REKLAMA

Misz@masz
  3 stycznia 2025

Mówi się, że to rak "na życzenie". Coraz częściej atakuje niepalących. Wiadomo dlaczego

Rak płuca nie daje o sobie znać do ostatniej chwili, a w Polsce zbiera śmiertelne żniwo częściej niż gdzie indziej w Europie. Prof. Jacek Jassem, wybitny onkolog, wyjaśnia w rozmowie z Medonetem, dlaczego ten nowotwór jest tak niebezpieczny i co możemy zrobić, by zwiększyć szanse na pokonanie tej choroby.

REKLAMA

Dlaczego rak płuca w Polsce jest bardziej śmiertelny niż w innych krajach UE?

Rak płuca to wciąż główna przyczyna zgonów nowotworowych w naszym kraju. Prof. Jassem podkreśla, że to efekt epidemii palenia tytoniu z przeszłości. W Polsce, gdzie palenie było niegdyś szczególnie rozpowszechnione, obserwujemy teraz wysokie wskaźniki umieralności. Co więcej, zmienia się profil chorych - coraz częściej rak płuca diagnozowany jest u osób niepalących. To pokłosie zanieczyszczenia powietrza i innych czynników środowiskowych.

Zmiany w zachorowaniach na raka płuca - co się dzieje?

W ostatnich latach obserwujemy wzrost liczby zachorowań na raka płuca wśród kobiet. Profesor Jassem wskazuje na celowane przez przemysł tytoniowy kampanie reklamowe, które skutecznie zachęcały kobiety do sięgania po papierosy. Dodatkowo, czynnikiem ryzyka może być szybszy metabolizm nikotyny u kobiet oraz zmiany hormonalne - czytamy w serwisie Medonet.

Jakie są różnice między rakiem płuca u palaczy a niepalących?

Rak płuca u osób niepalących ma inne oblicze - częściej dotyka młodszych osób, częściej diagnozowany jest u kobiet i ma inną strukturę histologiczną. Prof. Jassem zwraca uwagę na specyficzne zaburzenia genetyczne w komórkach nowotworowych, które mogą być celem nowoczesnych terapii ukierunkowanych molekularnie.

E-papierosy - czy to bezpieczna alternatywa dla tradycyjnego palenia?

E-papierosy, choć nie spalają tytoniu, nie są wolne od substancji toksycznych i rakotwórczych. Profesor ostrzega przed ich stosowaniem, szczególnie w połączeniu z tradycyjnymi papierosami. Należy pamiętać, że e-papierosy mogą być bramą do nałogu dla młodych ludzi.

Co zrobić, aby poprawić sytuację w Polsce?

Prof. Jassem apeluje na łamach serwisu Medonet o radykalne kroki w walce z nałogiem tytoniowym, wzorem innych krajów. Wskazuje na potrzebę wprowadzenia zakazu sprzedaży papierosów młodszym pokoleniom, stworzenia systemu leczenia uzależnienia od tytoniu oraz edukacji medycznej w zakresie walki z nałogiem. Podkreśla również rolę indywidualnej decyzji o rzuceniu palenia jako kluczowego elementu w walce z rakiem płuca.

Źródło: www.medonet.pl

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni