Jak poradzić sobie bez prądu? Surwiwalowiec radzi
Letnia burza, awaria sieci energetycznej, katastrofa naturalna - przyczyn nagłego braku prądu może być wiele. W takich sytuacjach zwykłe codzienne czynności stają się wyzwaniem. Jak przetrwać blackout? Kajetan Wilczyński, ekspert survivalowyw rozmowie z Onetem radzi, jak przygotować się na taką ewentualność.
"Każda sytuacja survivalowa zależna jest od wielu zmiennych i czynników zewnętrznych. Przykładowo, brak prądu najmocniej odczują mieszkańcy domów ogrzewanych elektrycznie w trakcie kolejnej "zimy stulecia". Dużo łatwiej będą mieli sąsiedzi, ogrzewający dom piecem na węgiel lub pellet drzewny", mówi Wilczyński.
Survivalowiec podkreśla, że w XXI wieku brak prądu może utrudnić wiele aspektów życia, od pracy zdalnej po dostęp do wody. W przypadku większych awarii, mogące dotyczyć całych miast, sklepy spożywcze mogą zostać natychmiast zamknięte. Dlatego Wilczyński zaleca, aby każdy miał w domu zapas wody pitnej, żywności i leków.
Wśród niezbędnych przedmiotów, które powinny znaleźć się w każdym domu, Kajetan Wilczyński wymienia: zapas butelkowanej wody pitnej, żywność z długą datą przydatności do spożycia, latarki, baterie, świece i zapałki, kuchenkę turystyczną z zapasowymi kartuszami, radio na baterie, zapas stale przyjmowanych leków, książki, czasopisma i gry planszowe oraz awaryjne źródło zasilania.
W przypadku braku prądu, ważne jest również odpowiednie przechowywanie żywności. Zimą łatwo jest wystawić ją na balkon, ale latem sytuacja jest bardziej skomplikowana. Właściciele domów z piwnicami lub studniami mają tu lepsze możliwości, ale mieszkańcy bloków mogą skorzystać z kuchenki gazowej i zawekować żywność w słoikach.
Wilczyński przestrzega jednak przed pewnymi błędami, które mogą być niebezpieczne w sytuacji braku prądu. "Przyjmijmy, że na skutek braku prądu przestała działać sieć ciepłownicza. Szczelnie zamykamy okna i drzwi, by zatrzymać we wnętrzu resztki ciepła, a następnie odpalamy nagrzewnicę na olej napędowy lub piecyk gazowy. W takich warunkach po pewnym czasie może dojść do śmiertelnego w skutkach zatrucia czadem", ostrzega.
Ekspert survivalowy podkreśla, że przygotowanie na ewentualny blackout jest kluczowe, nie tylko dla uniknięcia śmierci, ale również dla zdolności do funkcjonowania w obliczu sytuacji kryzysowej. "Wyobraźmy sobie moment, w którym prąd nagle przestaje płynąć. Prześledźmy w myślach następujące po sobie zdarzenia i wyciągnijmy z nich wnioski. Tym sposobem łatwo ocenimy, w co warto wyposażyć nasze mieszkanie na wypadek nastania sytuacji kryzysowej", zaleca Wilczyński.
Kajetan Wilczyński jest autorem książki "Survival: Sztuka Wyboru" i twórcą kanału @Adventurer na YouTube, promującego sztukę przetrwania. Szkoli ludzi z najróżniejszych środowisk, od turystów, przez przedsiębiorców, aż po strażaków i kandydatów do wojsk specjalnych.
Źródło: kobieta.onet.pl