Mieszkania czy zieleń nad Wisłą? "NIE dla paraliżu Białołęki"
28 lutego 2019
Wieść o planach budowy wysokich bloków na ogromnym obszarze między Myśliborską a Wisłą zelektryzowała mieszkańców naszej dzielnicy. PGNiG Termika zapewnia, że chce oddać trzy czwarte swojego terenu pod "zieleń urządzoną".
Ogłoszone przez warszawski ratusz konsultacje dotyczące zagospodarowania terenu Starych Świdrów, leżącego na południe od mostu Skłodowskiej-Curie, poskutkowały gorącą dyskusją o przyszłości Białołęki. W ubiegłym miesiącu państwowa firma PGNiG Termika, do której należy 52,7 ha ziemi, ujawniła plany budowy w tym miejscu bloków. Mogłyby one powstać bezpośrednio przy Myśliborskiej, w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.
Z parku nici. Mieszkanie Plus nad Wisłą
Zarówno rząd, jak i warszawski ratusz przymierzają się do budowy na Białołęce bloków i rozdawania mieszkań wybrańcom.
- Zaproponowaliśmy przeznaczenie 76% powierzchni, a więc ponad 40 ha pod zieleń urządzoną, zaś 24% (12,7 ha) pod funkcje mieszkaniowe - mówi Mariusz Orzełowski, rzecznik Termiki. - Szczegółowo przeanalizujemy wszystkie opcje komercjalizacji, nie wykluczając żadnej możliwości, w tym sprzedaży deweloperowi czy w ramach Mieszkania Plus, ale w tej kwestii również nie zapadły jeszcze żadne decyzje. Chcę podkreślić, że przeznaczenie pod tereny zielone ponad 40 ha dałoby możliwość rozwoju architektury zielonej w postaci jednego z największych parków rekreacyjnych Warszawy.
40 ha to zdecydowanie więcej, niż zajmuje np. park Bródnowski (25,4 ha). Podczas konsultacji pracownicy Termiki mówili jednak, że sadzenie tam drzew byłoby problemem. Teren to dawne składowisko odpadów paleniskowych z elektrociepłowni. Oczywiście zostało ono rekultywowane, ale pod warstwą ziemi wciąż znajduje się popiół. Wątpliwe jest zresztą samo urządzanie "parku" w sąsiedztwie nadwiślańskiego lasu.
Aktywiści proponują
- NIE dla paraliżu Białołęki! Ratujmy Stare Świdry i Piekiełko przed deweloperką! - apelują w internecie białołęccy aktywiści z grup Białołęka - Platforma Sąsiedzka i Zielony Tarchomin. Wśród zgłoszonych przez nich propozycji można znaleźć park z placem zabaw, wybiegiem dla psów i ogrodem sensorycznym, aquapark i dom kultury (tzw. Centrum Aktywności Lokalnej).
- Wzdłuż trasy mostowej proponujemy "park" biznesowo-biurowy z lokalami usługowymi, poszerzenie Myśliborskiej i przebudowę zjazdu z mostu - piszą. - Jako mieszkańcy wyrażamy stanowczy sprzeciw dla wszelkiej zabudowy mieszkaniowej. Jest ciasno, jest wąska ulica, wąski chodnik, teren podmokły.
Czekamy do 14 marca
- Prace nad nowym studium miasta są na samym początku - przypomina Beata Wiśniewska z Urzędu m.st. Warszawy. - Za wcześnie, by stwierdzić, czy i jak zmieni się sposób użytkowania dawnych terenów składowania odpadów paleniskowych. Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego prowadzi teraz projekt Osiedla Warszawy, który objął także tereny Starych Świdrów. Warsztaty zakończą się prezentacją finalnej koncepcji i dyskusją 14 marca, co pomoże wypracować wizję przyszłego rozwoju i będzie stanowić wkład do nowego studium, a także planów miejscowych.
Do Termiki należy tylko 44% objętego konsultacjami terenu. Na Starych Świdrach znajdują się także działki należące do innych firm i prywatnych osób, a także do samorządu. Na swoim terenie warszawski ratusz widziałby między innymi "modelowe osiedle", czyli bloki zbudowane za pieniądze podatników.
(dg)
.