REKLAMA

Targówek

bezpieczeństwo »

 

Mieszkańcy: policja nieudolna, bez inicjatywy

  23 kwietnia 2013

alt='Mieszkańcy: policja nieudolna, bez inicjatywy'

W ramach cyklicznych debat na temat bezpieczeństwa, 16 kwietnia odbyło się kolejne, szóste spotkanie - tym razem z mieszkańcami dzielnicy Targówek.

REKLAMA

Na spotkanie przybyli m.in. komendant stołeczny, nadinspektor Mirosław Schossler, komendant straży miejskiej Zbigniew Leszczyński, wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek oraz burmistrz Targówka Sławomir Antonik. Niestety, nie przybyła na spotkanie zapowiadana wcześniej prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz - w zastępstwie wysłała swojego sekretarza Jarosława Jóźwiaka. Tym samym debata o bezpieczeństwie na Targówku była pierwszą w Warszawie, w której nie uczestniczył nikt z najwyższych władz miasta.

Mieszkańcy czują się bezpiecznie?

Debata miała w założeniu służyć zdiagnozowaniu podstawowych problemów mieszkańców Targówka, z jakimi borykają się na co dzień. Już pierwsza informacja, mówiąca o tym, że według "Barometru Dzielnicowego" 71 proc. mieszkańców czuje się bezpiecznie w swojej dzielnicy, wywołała żywą reakcję publiczności w postaci głośnych komentarzy, buczenia i śmiechów. Stanowiła zapowiedź, że mieszkańcy będą mieli w kwestii bezpieczeństwa wiele krytycznych uwag.

Według danych i statystyk policyjnych, w komisariacie na Chodeckiej jest zatrudnionych 181 policjantów. Komendant stołeczny apelował przy tej okazji o wstępowanie do policji, gdyż tylko tą metodą uda się zmniejszyć stan wolnych wakatów, na który wszyscy narzekają i uzyskać stabilność obsady poszczególnych posterunków.

Policja na Targówku osiągnęła w ubiegłym roku wykrywalność przestępstw na poziomie 38,8 procent. Czy jest to wynik rzucający na kolana? W 2012 roku w dzielnicy wszczęto śledztwa w sprawie 3 tys. przestępstw, w wyniku czego wykryto niewiele ponad tysiąc sprawców. Mieszkańcy mogli się dowiedzieć, że Targówek jest codziennie patrolowany średnio przez 43 policjantów. Do tego dochodzi wsparcie strażników miejskich i garnizonu stołecznego. Patrole te interweniują przeciętnie ok. 100 razy dziennie. W całym 2012 roku stróże porządku przeprowadzili na Bródnie, Targówku i Zaciszu łącznie 38 tys. interwencji (w tym ponad 1,4 tys. domowych).

Przy tej okazji policja pochwaliła się znaczącym skróceniem czasu reakcji na zdarzenie. O ile w 2012 roku komisariat na Targówku notował czas 23 minuty, o tyle w bieżącym roku udało się zejść do niecałych 12 minut, czyli udało się go skrócić prawie o połowę.

Kup bilet

Mieszkańcy pytają - stróże prawa notują

Pytania kierowane z sali dotyczyły w zasadzie czterech kwestii: sprzedaży alkoholu w sklepach całodobowych i picia go w miejscach publicznych, nielegalnego handlu papierosami bez akcyzy, dewastacji i zakłócania porządku oraz nieprawidłowego parkowania na osiedlach.

Mieszkańcy zarzucali zarówno policji, jak i straży miejskiej nieudolność, nieumiejętność egzekwowania przepisów, czy wręcz brak woli w wyłapywaniu sprawców wykroczeń. Padały konkretne lokalizacje, podawano dokładne adresy, gdzie dochodzi do publicznego picia a nawet libacji, a także miejsca, gdzie odbywa się nielegalny handel papierosami. W całym 2012 roku stróże porządku przeprowadzili na Bródnie, Targówku i Zaciszu łącznie 38 tys. interwencji (w tym ponad 1,4 tys. domowych). Okazuje się, że wszyscy wiedzą, gdzie odbywa się ten proceder, za wyjątkiem policji i straży miejskiej. Obecni na spotkaniu stróże prawa obiecywali zająć się kolejnymi sprawami, ale dało się odnieść wrażenie, że mieszkańcy mało już w te zapewnienia wierzą.

Podobnie rzecz się miała ze zgłoszeniami miejsc, gdzie dochodzi do aktów wandalizmu, niszczenia mienia, awantur i zakłócania spokoju. Policja tłumaczyła, że często są to sytuacje krótkotrwałe, a sprawcy znikają, zanim uda jej się dojechać na miejsce zdarzenia.

Przypadki nieprawidłowego parkowania to według straży miejskiej efekt nieodpowiedniej liczby miejsc parkingowych w osiedlach i niechęć wykupu przez mieszkańców miejsc parkingowych w garażach podziemnych dla nich przeznaczonych. Sytuacja ta jest nagminna w rejonach Bródno, Bródno-Podgrodzie, Targówek Mieszkaniowy i Zacisze.

Czy debata o bezpieczeństwie na Targówku naprawdę coś zmieni? Najwyżsi dowódcy warszawskiej policji i straży miejskiej deklarują zdecydowane działania i obiecują szczegółowe rozliczenie się ze wszystkich zgłoszonych wniosków za rok, przy następnej debacie o bezpieczeństwie w dzielnicy.

Pożyjemy, zobaczymy.

sb

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# bur mistrz

24.04.2013 21:41

chyba lepiej, że Pani Prezydentowej nie było na Targówku !
dość mamy słuchania bełkotu P.P. w telewizorkach !
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe