Lwy Białołęki. TPW po raz pierwszy wręczy nagrody
18 września 2014
Projekt ten powstał z potrzeby przywrócenia dumy z miejsca, w którym mieszkam, poprzez przedstawianie atrakcji oraz potencjału Białołęki.
Poszukiwanie tajemnic dawnej Białołęki
Dokonamy podsumowania II edycji konkursu historycznego pt. "W poszukiwaniu tajemnic dawnej Białołęki", którego finałem będzie wydana publikacja "Tajemnice Białołęki. Część II"
Zapoznamy uczestników z historią herbu Białołęki, który odwołuje się do tradycji, nawiązuje do ważniejszych wydarzeń w historii tych ziem, a także określa ich cechy charakterystyczne. Lew stojący na wieży z toporem w łapach to spuścizna wielkiego rodu Gołyńskich, do którego należała wieś Tarchomin z przeprawą na Wiśle i ziemie Białołęki już w XV wieku.
Historia rodu jest związana z legendą, która miała miejsce na Czarnym Lądzie. Symbolika Afryki była w tym miejscu obecna dawniej i jest obecna dzisiaj.
"Legenda herbowa wywodzi ród od Androda z Dacji który zbiegłszy od pana swego, konsula afrykańskiego na pustynię, spotkał lwa, któremu wyrwał cierń z łapy. Wdzięczne zwierzę odtąd karmiło Androda. Gdy udało mu się wyjść z pustyni został odesłany do Rzymu, gdzie za karę został skazany na śmierć przez pożarcie w czasie igrzysk. Jednakże od śmierci wybawił go ten lew, któremu uratował życie na pustyni, gdyż zaczął się do niego łasić i rozszarpał pozostałe bestie. Androd, uwolniony i obdarzony majątkiem, w herbie zaczął używać lwa..."
Jeszcze do 1975 roku Etiopia miała narodową flagę z lwem w środku. Może tam dotarł praprzodek białołęckich Gołyńskich? Nie wiemy, gdzie rozpoczęła się legenda, dla nas również legenda Białołęki. Może dlatego nasza historia jest tak fascynująca?
Lwy Białołęki
Otwieramy nowy etap w historii dzielnicy. Mam nadzieję, że symbolika lwa stanie się szczególnym wyrazem naszego uhonorowania osób blisko związanych nie tylko z miejscem zamieszkania ale i pracy, nauki, zaangażowania społecznego lub po prostu pasji związanej z tą częścią Warszawy. W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Białołęka będzie wręczać statuetkę Lwy Białołęki osobom szczególnie zasłużonym. Symbol lwa jest symbolem królewskim, ludzi wielkich czynów i wielkich serc i takie osoby chcemy zauważać i promować w dalszej działalności. Zapraszam do zgłaszania osób lub instytucji, szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej.
Podczas uroczystości Fundacja Dzieci Afryki, która od 5 lat działa na Białołęce przybliży wszystkim dzisiejszą codzienność Czarnego Lądu. Dowiemy się, jak wygląda życie małych mieszkańców i ich rodzin oraz jak możemy pomóc potrzebującym.
Zapraszamy do współuczestnictwa inne podmioty życia społecznego i gospodarczego, którym bliska jest Białołęka. Planujemy przygotować wystawę o Afryce oraz zaprosić innych zainteresowanych do zaprezentowania swojej działalności zarówno związaną z Czarnym Lądem, jak i Białołęką. Mamy nadzieję że przygotowany program artystyczny przeniesie nas w czasie i przestrzeni - do dawnych czasów i odległych krain. Zaprezentujemy wyjątkowy pokaz kolekcji afrykańskiej - kreatorki mody Niny Nowak "Polski len i Afryka".
Zapraszamy 25 października do Białołęckiego Ośrodka Kultury.
Mariola Rabczon-Mazowiecka
prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Oddział Białołęka